Şu ABD’ye de bir el uzatsana efem

İsrafil K.KUMBASAR

Meşhur ‘Arap Baharı’nı biliyorsunuz.
Hani şu “Orada ne işi var?” denilen NATO’nun sabah akşam bomba yağdırdığı Libya ile Tunus ve Mısır’a özgürlük ihraç edilen memleketlerin yaşadığı hadiseler.
Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinden bir kısmını da etkisi altına alan bu ‘bahar’ rüzgârı kimilerine göre “tabandan gelen” doğal bir süreç.
İnsanlar artık ‘daha fazla özgürlük’, ‘daha fazla aş ve iş’ istiyor.
Hadisenin başında bir süre çuvallayan Ankara’daki zevat, daha fazla direnmeyip ‘güçlünün’ yanında el bağladı ve saftaki yerini aldı:
- “Er kişi niyetine...”
Görüntüde ‘Libya’nın despot lideri’ alaşağı edilip halk ‘huzura’ kavuşturulacak ya; bizimkiler de kolları sıvayıp, ‘post kavgasında’ bıçak sallamaya başladılar.
“NATO’nun Libya’da ne iş var” diye esip gürleyenler, Dışişleri Bakanı’nın valizine ‘milyonlarca doları’ doldurup, kurye gibi Bingazi’ye gönderdiler. Oradan yaralı taşıdılar. Gıda yardımı ulaştırdılar. Tabii fısıltı gazetesinde dolaşıp duran, ‘piyasadaki kaynağı belirsiz 12 milyar dolar’ konusunda kimse tek laf etmedi.
‘Bozukluklar’ götürülüp, ‘bütün paralar’ mı getirildi, yoksa birkaç bin Libyalının canı hiç sayılıp, fırsat ‘ganimet’ olarak mı görüldü?

***


‘Can ciğer’ dost Beşar Esad’ın bir kalemde silinmesi artık tüm dünyanın malumu.
Orada da meram aynı, “halka barış ve özgürlük” götürmek.
Hatta öyle ki, Suriyeli muhalifleri otel odalarında ‘baş-göz’ edip taleplerini uluslararası topluma duyurmalarına yardımcı olduk.
Misal bu toplantılardan çıkan sonuçlardan biri de ‘Suriyeli Kürtlere özerkliğin önünün açılması’dır.
Mısır’a ‘laik anayasa’ önerisinden tutun, Esad’ın artık ‘çekip gitmesi’ gerektiği yolundaki vaaz-u nasihatlere kadar hepsi ‘ileri’ görüşlülüğün ve ‘tutarlı’ (!) dış politikaların ürünüdür.
Lütfen küçümsemeyiniz. ‘Dâhiyane’ buluşlardır bunlar. Fotoğrafı ortaya koyduğunuzda, ‘o kafanın’ tek avuntusu vardır ki, bunu şöyle formüle ederler:
- “Devletler arasında sonsuz düşmanlık, yahut sonsuz dostluk yoktur.”
Yahu sonsuzluktan söz eden kim? Şunun şurasında herkesin gözü önünde ‘son birkaç ayda’ cereyan eden olayları anlatıyoruz.
Hadi hepsini unuttunuz, Suriye ile ‘ortak kabine toplantılarının’ hatıra fotoğrafı da mı yok albümlerinizde. Yoksa sizin hariciyecileriniz MİT’te koltuk kapma telaşından, bu tür işlere vakit bulamıyor mu?

***


Bütün bunlar olmamış gibi, ‘Balkanlar’ın göbeğinde emperyalistlere çatmak’ neyin nesi diye soruyor insan ister istemez.
‘Yeldeğirmenlerine’ karşı yeni bir savaş başlatıldı da haberimiz mi yok?
Libya’yı bombalayan NATO’nun kanadının altına gireceksin, ‘İsrail’i koruma amaçlı’ füze kalkanlarının yerleştirilmesine olur vereceksin, sonra da efeleneceksin:
- “Emperyalizme karşı mücadele.”
Kargaları bile güldürecek bir ‘karamizah’ örneği sergileniyor farkında mısınız?
Hani ‘tavşanın dağa küsmesi’ misali.
Mülkiye’nin ‘uluslararası ilişkiler’ bölümüne yeni kaydolmuş bir öğrenci bile bugün yapılanın ‘zevahiri kurtarma’ adına ucuz çalımlar olduğunu bilir.
Madem kendinizi eğlendirip, “Biz dış politikadan bile anlarız” yalanına inanmaya başladınız; o halde bir hamle daha yapın.
Yarın Meclis kürsüsüne çıkıp, şu Amerika’da “aş, iş, özgürlük” adına coplanan ve yüzlercesi gözaltına alınan garibanlara da bir el uzatın. Kaldırın kırmızı telefonun ahizesini, Obama’ya posta koyun.

***


Hadi bakalım beyler, görelim mertliğinizi?
Yoksa son bir yılda devirdiğiniz çamların adı ‘dış’ değil de ‘çüş’ politika olarak dillendirilmeye başlanacak, haberiniz olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş