Şu Ramazan bayramını hangi yüzle kutluyorlar?

İsrafil K.KUMBASAR

11 ayın sultanı olarak bilinen ‘kutlu’ bir Ramazan ayını daha geride bıraktık.
‘Yardımlaşma’ ve ‘dayanışma’ ayı olarak bilinen, ‘sosyal bütünleşme’ için çok önemli bir rol ifa eden Ramazan, ne yazık ki bu sene de ‘kutsal amacına’ uygun olmayan bir takım ‘çarpık’ görüntülere sahne oldu.
‘Mutlu azınlık’ ile ‘mutsuz çoğunluk’ arasındaki ‘sosyal ayrışma’, yeniden doruk noktasına ulaştı.
‘Çalışmadan’, ‘üretmeden’, ‘rantiye’gelirleri ile ‘yalılarda’, ‘konaklarda’, ‘şatolarda’’malikanelerde’, ‘villalarda’krallara layık ‘mutlu’ bir hayat sürdürenler, ‘körler sağırlar, birbirini ağırlar’ hesabı, ‘beş yıldızlı’ otellerde, ‘lüks’restaurantlarda ‘birbirleri’ için iftar yemekleri verdiler.
‘Çengiler’, ‘çalgıcılar’, ‘revü kızları’ eşliğinde, kilosu ‘120 liradan’ satılan hurmalar, kilosu ‘180 liradan’ kapışılan leziz peynirler, ‘ithal meyve tabakları’ ile süslenen ziyafet sofralarında, içine ‘altın tozu’ konulan çorbalara kaşık salladılar.
‘Devleti’ nasıl soyacakları, ‘milleti’ nasıl sömürebilecekleri, ‘daha çok’ nasıl çalıp çırpabilecekleri üzerine ‘fikir jimnastikleri’ yaptılar.
Sofralarında ‘bir zeytin tanesi’ dahi bulamayan ‘aç’ komşularını düşünmek akıllarının uçlarından bile geçmedi.

* * *

‘Mutlu azınlık’ ile düşüp kalkıp, ‘din’ kurallarını kendi kafalarına göre yorumlayan ‘din’ tüccarları, bu kutsal ayı ‘gariban’ vatandaştan oy kapmak için bir kez daha ‘siyasi malzeme’ aracı olarak kullandılar.
İbadeti, ‘oy’ için ‘meze’ yapmaya
kalkıştılar.
Fakir fukara için meydanlara kurulan ‘iftar’ çadırlarını ‘rekorlar kitabına’ girmek için ‘gösteriş’ çadırlarına dönüştürdüler.
Elleri ‘ceplerine’gitmeden, ‘milletin parası’ ile verdikleri iftar yemeklerini, afişlerle, pankartlarla ‘kendilerine’ mal etmeye, ‘kendi reklamlarını’ yapmaya kalkıştılar.
İftar çadırlarında dağıtılan bir  tabak ‘sıcak çorba’ için saatlerce kuyrukta bekleyen, birbirleri ile itişip kalkışan vatandaşlar, çoğu kez ‘bir bardak su’ ile iftar etmek zorunda kalırken, ‘birileri’onların üzerinden yine köşeyi döndüler.
İftar çadırları önünde yaşanan manzaralar, toplum olarak ‘hangi noktaya’ doğru sürüklendiğimizin acı bir belgesi olarak hafızalarda yerini aldı.

* * *

Bugün mübarek ‘Ramazan’ bayramının arefesindeyiz.
‘Değişim’, ‘dönüşüm’ ekseninde geçirdiğimiz ‘kimlik erozyonu’ yüzünden, bayramları bile doğru dürüst kutlayamıyoruz artık.
Bayramlarımızı bile elimizden aldılar.
Ramazan bayramı ‘şeker’ bayramına dönüştü. Kurban bayramı da ‘et’ bayramı olarak anılıyor ne yazık ki.
Kimileri ‘hak etmedikleri’ halde bayramı, aksırarak, tıksırarak, büyük bir ‘keyif’ ve ‘mutluluk’ içerisinde kutlayacaklar.
Kimileri ise ‘hak ettikleri’ halde bayramı ne yazık ki ‘huzur içerisinde’ kutlayamayacak, iftar çadırlarının önündeki kuyrukları mum ile arayacaklar.
‘Vurguncu’ düzeninin ‘çarpık’ yasası ne yazık ki budur.
Oyları ile iktidara geldikleri kitlelere sırt çevirip, ‘papazlar’ ile, ‘hahamlar’ ile, ‘zangoçlar’ ile ‘diyaloga’ girip, ‘kucak kucağa’ pozlar veren münafıkların yüzleri ‘AK’ olsun.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş