Suriye Türkmenleri katliamın eşiğinde!

İsrafil K.KUMBASAR

Orta Doğu’yu kasıp kavuran ‘uzaktan’ kumandalı ‘değişim’ rüzgârı bu kez Suriye’yi etkisi altına aldı. 15 Mart’ta başkent Şam’da Cuma namazının ardından küçük bir gösteri olarak başlayan olaylar, kısa zaman içerisinde hızla bütün kentlere yayıldı.
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, anlaşılan Tunus, Mısır ve Libya’da yaşananlardan yeterince ‘ders’ çıkarmamış olacak ki, adeta bir ‘hanedanlık’ gibi yönettiği ülkeyi, kendi elleriyle ‘halkın idaresine’ teslim etmek yerine, değişim taleplerini ‘babadan kalma’ yöntemler ile bastırmaya çalışıyor.
Önce hükümeti görevden alıp ‘yeni bir anayasa’ ve ‘daha fazla demokrasi’ sözü vererek ortamı yumuşatmaya çalışan Esad, daha sonra karar değiştirerek, tank ve helikopter desteğindeki birlikleri göstericilerin üzerine sürdü.
Askerlerin ve polislerin, sokaklarda barikatlar kurarak direnen göstericileri dağıtmak amacıyla gelişigüzel açtıkları ateşler sonucu bugüne kadar ‘900’den fazla’ kişinin hayatını kaybettiği iddia ediliyor.
Yaralanan binlerce kişi de çeşitli hastanelerde tedavi görüyor.

***

Irak’ta olduğu gibi, Suriye’de de arada kalıp ezilen yine Türkmenler oldu.
Olaylar sırasında özellikle Türkmen nüfusun ağırlıklı olarak yaşadığı mahallerde terör estiren hükümete bağlı birlikler, göstericilere karşı gelişigüzel kurşun yağdırdılar.
Olayların başladığı andan bugüne kadar hayatını kaybedenlerden en az 300 kişinin Türkmen kökenli olduğu belirtiliyor. 8 bine yakın Türkmen’in ise kayıp olduğu iddia ediliyor. Bununla yetinmeyip, son birkaç günden beri Halep, Lazkiye ve Humus kentlerini kuşatma altına alan hükümete bağlı birlikler, göstericilerle işbirliği yaptıklarını iddia ettikleri Türkmenlere yönelik ‘insan avı’ başlattılar.
Önceki gün Lazkiye’de önceden tespit edilen adreslere nokta operasyonlar düzenleyen güvenlik kuvvetleri, 130’dan fazla Türkmen aydını ‘sorgulama’ bahanesiyle gözaltına aldılar. Nereye götürüldükleri açıklanmayan aydınların hayatlarından endişe ediliyor.

***


Halep, Lazkiye, Humus ve Hama kentleri başta olmak üzere, bugün Suriye’de 1.5 milyondan fazla Türkmen nüfusun yaşadığı tahmin ediliyor.
Suriye Türkleri, Büyük Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt Savaşı’ndan önce Halep bölgesine yerleşmeye başlayan Oğuz boylarının torunları olarak biliniyor.
Haçlı seferleri döneminde bölgenin savunulmasında önemli rol oynanan Türkmenler, daha sonraki yıllarda kutsal yolların korunması görevini üstlendiler.
Osmanlı devleti, bölgeden çekilince, Türkmenlerin bir bölümü Türkiye’ye göç etti.
Kalanlar ise Baas rejiminin uyguladığı bütün ‘sindirme’ ve ‘asimilasyon’ politikalarına rağmen, ‘milli kimliklerini’ korumaya devam ettiler.
Uzun süre ‘her türlü kültürel hakları’ ellerinden alınan, ‘dernek’ ve ‘vakıf’ kurmalarına bile izin verilmeyen Türkmenler, Hafız Esad’ın ölümünden sonra ancak bir kısım temel hak ve özgürlüklerine kavuşabildiler.

***


Suriye Türkmenleri, yeni bir ‘katliam’ tehlikesi ile karşı karşıya.
Başlarına geleceklerini bilen Türkmenler,  “İmdat” çığlıkları eşliğinde Türkiye’nin bir an önce duruma müdahale etmesini bekliyorlar.
Ancak, daha önce Kerkük veTelafer’deki Türkmenlere yönelik katliamları görmezden gelen Orta Doğu Sultanı, öyle görünüyor ki Suriye’de göstere göstere gelen tehlikeyi de uzaktan izlemekle yetinecek.
Ey Türkoğlu, görev yine sana düşüyor.
Suriye’deki kardeşlerine sahip çık.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş