Suudi Amerikan İslam ordusu

Ahmet ÜNAL

"Rusya ve ABD'yi titreten gerçek", "Türkiye büyük oynadı, İslam ordusu kuruldu!", "İslam Ordusu'nun adı bile yetti", "Suriye'nin geleceği İslam Ordusu'nda", "İslam Ordusu Haçlı-Siyonist Ordusuna Karşı!" ... bunlar internette İslam ordusu araması yaptığınızda karşınıza çıkan ilk sonuçlar.

Liberalinden İslamcısına tek kalemden çıkmışçasına yandaş medya bu başlıkları attı. Okuyunca sanırsınız ki; ABD, Avrupa, İsrail ve Rusya korkusundan tir tir titriyor. Oysa "Arap Baharı"na da böyle atlamış, hem Türkiye'yi hem de Müslümanları aleme rezil etmişlerdi!

Hikâye geçen yıl başladı. Çoğu İslamcının "Suudi Amerika" dediği devlet geçen yıl Müslüman ülkelere teröre karşı ortak ordu kurulması çağrısı yaptı. ABD Savunma Bakanı Ashton Carter da, "Bu koalisyon genel olarak bizim Sünni Arap ülkelerinin IŞİD'e karşı mücadelede daha fazla katkı olarak bir süredir talep ettiğimiz şeylerle uyumlu görünüyor" deyince "Teröre karşı İslam İttifakı" yoğun ilgi gördü. 39 İslam ülkesi Riyad'da biraya gelecek ve 3 milyon askerli dev bir ittifak oluşturulacaktı. Şii Hilali (İran, Irak ve Suriye) ise davet edilmedi.

Nedense, geçen hafta biten Kuzeyin Gök Gürültüsü  (Ra'du'ş Şimal) tatbikatına 20 devlet katıldı. Devlet başkanı düzeyinde ise 9 ülke temsil edildi. Suudi Kral Selman bin Abdülaziz'in yanında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi de olacak bahanesiyle Erdoğan ve Davutoğlu fotoğrafa girmedi. Törene Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz gönderildi. Suudi sermayeli İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Arap Ligi tarafından kınanma tecrübelerinden dili yanan Türkiye bu kez mesafeliydi!

İşin aslı şu: ABD, Büyük Ortadoğu Projesi'ni yüzüne gözüne bulaştıran Türkiye yerine Suudi Arabistan'ı öne sürdü. Böylece "Kafirlere cihat" propagandası yürüten sözde "İslam Devleti" IŞİD'in karşısına "İslam Ordusu" çıkarıldı. Suudi yetkililerin, "gerekirse IŞİD'e karşı savaşa güç yollayacakları" açıklamasının ardından ABD yapımı Suudi jetleri İncirlik'teki Amerikan üssüne indi.

Üstelik PKK/YPG terörünü gündeme dahi almayan 'Sünni' koalisyon, 22 İslam ülkesinde yaygın İhvan-ı Müslimin'e (Müslüman Kardeşler) karşı Sisi'nin yanında konuşlanıyor. Sisi'nin terör örgütü saydığı ve lider kadrosunu idam cezasına çarptırdığı İhvan, eş zamanlı olarak ABD tarafından da terör örgütü ilan edilme aşamasında... ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu'nun Şubat sonunda aldığı karar yasalaşırsa idam bekleyen 500 İhvan mensubunu ve haliyle AKP iktidarını zor günler bekliyor demektir.

Kimileri "şimdi sorun yaşansa da ileride bağımsız ve güçlü bir yapıya dönüşebilir" diye düşünebilir! Fakat maalesef ABD, İngiltere ve Fransa'ya boyunlarından bağlı iktidarlarla birlikte ancak kukla tiyatrosu oynanır! Hele ABD'ye karşı aynı cephede mevzilenmelerini beklemek hiç de gerçekçi değil. Çünkü Türkiye gibi onlar da füze sistemleri, jetler ve radarların ileri seviye bakımlarını satın aldıkları ülkede yaptırıyor.

Abartıya düşkün, hamasetten hoşlanan ve şatafatlı isimleri seven bölgemizin yöneticileri belki farkında değiller ama ülkelerine ve toplumun kutsallarına zarar veriyorlar. Yanlışları sorgulanmasın diye İslami kavramları istismar ediyor, karanlık yönlerini İslam'ın aydınlık kubbesinin gölgesinde gizliyorlar! Dışarıdan atılan taşlar ise önce ortak değerleri vuruyor. Yaptıkları ata yadigarı "yada taşı" ile keklik avlamaktan veya Hırka-ı Şerif ile caka satmaktan daha beter.

***

Yandaşlara bakarsanız, her biri kendi içinde türlü sorunlarla boğuşan Müslüman ülkeler bir araya gelecek ve sözde İslam ordusu kuracak! Sonra ne mi olacak? Kısa vadede sözde İslam Devleti'nin (IŞİD) karşısına İslam ordusu çıkarılacak, orta vadede Şii-Sünni kamplar ayrıştırılacak, uzun vadede ise "Medeniyetler Çatışması" tezinin güncellenmiş versiyonuna zemin hazırlanacak. Hepsinden daha vahimi de, Müslümanların terör sorunu çözmek için bile olsa tek çözüm yöntemini, askeri güç kullanmakta bulduğu algısı yaygınlaştırılacak!

Tatbikat alanına asılan "Bu ordu ne diye sorarsanız" sorusuna ben "bu Muhammed ordusudur" cevabı veremem. Bin yıldır bağımsız devlet kuramayan Arapların komplekslerini ve beceriksizliklerini anlarım da binlerce yıllık devlet geleneğinden gelen Türk milletinin evlatları bu saçmalıklara nasıl aldanır, işte onu hazmedemiyorum!

  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Yazarın Diğer Yazıları
    Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Yeni Çağ Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
    Tel : (0212) 452 40 40 Faks : (0212) 452 40 58