Tabii Cindoruk!

A+A-
Altemur KILIÇ

Ben Demokrat Partili, Doğru Yol Partili, Adalet Partili olmadım... Fakat, 27 Mayıs 1960 darbesinde, DP iktidarının Basın Yayın Genel Müdürü olduğum için, tutuklandım,Yassıada’da, Balmumcu Cezaevinde, dokuz ay- Demokratlarla birlikte yattım. Bayar-Menderes geleneğinden gelen bu Merkez sağ partiyle ve partililerle gönül bağım var... Üstelik, bugünkü koşullarda, tüm sağ-orta ve sol “Merkezin”, AKP’ye ve cemaatlere karşı ortak bir cephe kurmalarının zorunlu olduğuna ve bu oluşumda Hüsamettin Cindoruk’un, bilgisi ve deneyimleriyle, büyük bir rol oynayacağına inanıyorum.
Sayın Cindoruk, Yassıada davalarında benim savunmama yardımcı olmuştu. Sonra bazı konularda tartıştık,onu eleştirdim. Ama bugün, geriye bakınca bunlar, içinde  “şeytanlar” bulunmayan “teferruat”. O zamanlar Cindoruk’a,“Cini tepesinde” diye takılmıştım... Şimdi böyle, hepimiz gibi “cinleri tepesine çıkmış”, kızgın bir lidere ihtiyaç var.
Geçmişte aynı yollarda beraber yürüdüğümüz, Sayın Süleyman Demirel de bu hareketin onursal ve “bilge” başı olarak, Hüsamettin Cindoruk’a destek veriyor... Onun kefaleti yeter!

Aydın Menderes
Buna karşılık, rahmetli Adnan Menderes’in oğlu 1995 seçimlerinde Refah Partisi’nden, İstanbul Milletvekili seçilen, Aydın Menderes, babasının adının arkasına sığınarak, Hüsamettin Cindoruk’a karşı çıkıyor. Onun da gerekçesi, Fehmi Koru’nun yazdığı gibi, “Gül’ün cumhurbaşkanı olmasını engellemek üzere harekete geçenler, bunu sağlamak için formül üretenler arasında o da vardı...” Doğrudur... Anayasa Mahkemesi’nden çıkan ‘367 kararı’nın Sabih Kanadoğlu’yla birlikte iki “babasından biri”, Hüsamettin Cindoruk idi.. Ve doğrudur; 27 Nisan 2007 tarihinde Genelkurmay internet sitesine konulan ‘e-muhtıra’yı da, “aslanlar gibi”  o savunmuştu. Neredeyse “Ergenekoncu” diyecekler!
Bunlar hep, Hüsamettin Cindoruk’un, artı hanesine yazılacak tespitler...

Anlamlı ziyaret
Tam bu sırada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Aydın Menderes’i, 14 Mayıs 1950’de yapılan ve Demokrat Parti’nin kazandığı seçimlerin 58. yıldönümünde Köşk’te kabul etti, öğle yemeği verdi... Menderes, “Bugünün seçilmiş olması bizim için de bir jest oldu” diyor. Eniştenin, Aydın oğlumuzu, neden öptüğü belli değil mi? .
Merak bu ya; Rahmetli Menderes sağ olsaydı, acaba kimi ve hangi oluşumu, desteklerdi?
Bütün bunlar, bugünkü Kurultayda Hüsamettin Cindoruk’un, DP’nin Genel Başkanı seçilmesi için yeter sebep...
Özet olarak: Hüsamettin Cindoruk’un DP Genel Başkanı olması, gericilere karşı, “tüm” Merkez ittifaka ivme kazandıracak,  “sivil” demokratik bir “direnişin” yolunu açacaktır... Ve işte bunun içindir ki tüm gericiler ve yalakalar Cindoruk’a karşıdırlar!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları