Talabani'ye Türkmen uyarısı

Talabaniye Türkmen uyarısı
Talabani'ye Türkmen uyarısı

Talabani’ye Türkmen uyarısı
ITC, Celal Talabani’ye bir mektup göndererek Irak’ı bölme hayallerinden vazgeçilmesini istedi

Amerikan Kongresi’nin üst kanadı senatoda Irak’ı üç bölgeye ayıracak önergenin tüm dünyada yankıları sürerken, Türkmenler, Devlet Başkanı ve peşmerge reisi Celal Talabani’ye gönderdikleri bir mektupla bölünmeye karşı olduklarını bir kez daha dile getirdi. Irak Türkmen Cephesi’nin (ITC) Avrupa büroları ile Irak Türkmenleri’nden oluşan çeşitli sivil toplum kuruluşlarınca ele alınan ve dün Talabani’nin eline ulaşan mektupta, “Irak’ın
hangi ad altında olursa olsun bölünmesine şiddetle karşı olduğumuzu buradan bütün Avrupa ve dünya kamuoyuna sesleniyoruz. Bu karar Irak’ın içişlerine yapılan açık bir müdahaledir. ABD her zaman Irak’ın birliğini savunduğunu iddia ettiği ülkemizin egemenliğini zedeliyor ve kardeş Irak halkı arasında tehlikeli bir nifak üretmektedir” denildi. Mektupta, senatonun, gevşek bir federatif yapı içinde ülkeyi bölünmeye sürükleyen önergenin tehlikeli bir oyun olduğu vurgulanırken, bu yaklaşımdan kesinlikle uzak durulması istendi. Mektupta, peşmergelerin ayrı bir devlet kurmak için başlattığı girişimlerin derhal durdurulması istenirken, Talabani’ye ülkeyi bölme hayallerinden vazgeçilmesi çağrısı yapıldı.  Talabani’ye iletilen mektupta ayrıca, bu önergeyle din ve mezhep ayrımcılığının körükleneceği belirtilerek, Irak’taki siyasi rejimin şekline ABD dahil hiçbir ülke veya hiçbir siyasi grubun karar verme hakkının bulunmadığı ifade ediliyor.

Bildiklerini okuyorlar

Öte yandan, Irak’ın kuzeyindeki sözde bölgesel yönetimin başkanı Neçirvan Barzani, uluslararası firmalarla yapılan petrol anlaşmalarını savundu. Barzani, anlaşmaların, “Irak’taki bölgelerin, doğal kaynaklarını kullanabilmelerine” olanak tanıyan Irak anayasasına uygun olduğunu iddia etti. Peşmergelerin bu girişiminin, kurmayı planladıkları devletin gelir kaynaklarını tescil anlamına geldği belirtiliyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.