TARİHTEN DERSLER:ABD- Küba krizi ve unutulan füzeler

A+A-
Altemur KILIÇ

Tarihimizdeki unutkanlıklardan, ABD’nin unuttuğu ihanetlerden biri de Jüpiter Füzeleri Ekim
Krizidir. Özetle Soğuk Savaş döneminde ABD, 1959-61 yıllarında, Sovyetlere karşı kullanmak üzere İzmir’de Çiğli’ye nükleer başlıklı JÜPİTER füzeleri
yerleştirmişti...
İki süper güç karşı karşıya
Sonra bir filme de konu olacak “Ekim Füzeleri Krizi”, ABD’nin Türkiye’ye, SSCB’nin de Küba’ya, nükleer başlıklı füze yerleştirmesi ile başlayan, Ekim 1962’de dönemin iki süper gücünü karşı karşıya getirmiş ve dünyayı nükleer savaş tehdidi altında bırakmıştı... Sovyet Rusya’nın Küba’ya füzeleri yerleştirdiği anlaşılınca bir nükleer gerginlik yaşandı. Dünya nefesini tuttu.
Sonunda, zamanın Sovyet Lideri Khrushchev, 27 Ekim 1962’de ABD Başkanı Kennedy’ye gönderdiği mektupta, ABD’nin Türkiye’deki benzer
füzeleri sökmesi halinde, Küba’ya füze yollamak ve mevzilemekten vazgeçeğini
bildirdi.
Başkan Kennedy ise aynı tarihli cevabi mektubunda, Küba’daki füzeler söküldüğü takdirde Küba’ya karşı uygulanan ablukaya son verileceğini ve Küba’yı işgal etmeyeceği güvencesini verebileceğini kaydetmiş ve Türkiye’deki füzelerin çekileceği işaretini vermişti.
Çiğli’deki füzeler kaldırılıyor
Sonunda Amerika, Çiğli’deki füzeleri yerleştirildikleri gibi, gizlice kaldırdı. Kısacası Türk halkı ne füzelerin yerleştirilmesinden ne de çekilmesinden haberdar olmuştu. Ancak alet -rehine- olarak kullanılmıştı... Jüpiter Füzelerinin Çiğli’ye konması Türkiye’yi  Sovyet nükleer başlıklı füzelerine hedef yapmış sonra da savunmasız bırakmıştı.
Amaç Kastro’yu devirmek
Ekim Füzeleri bunalımının arka planı, Amerikan Hükümetinin Fidel Castro rejimini devirmek istemesidir.
Castro’nun 1959 yılında ABD’nin kontrolündeki Batista rejimini yıkarak iktidara gelmesi üzerine ABD, Castro’yu devirmek için çeşitli diplomatik siyasi ve gizli yollara başvurmuş ve başarılı olamamıştı.
 Daha sonra, ABD’ye kaçan Kübalı mültecilerin Amerikan hükümetinin yardım ve desteği ile Küba’yı işgal etmesini içeren bir plan yürürlüğe konduysa da ‘Domuzlar Körfezi’nde başarısızlığa uğradı.
Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir U-2 casus uçağının 1 Mayıs 1960’ta düşürülmesiyle ABD-SSCB ilişkileri gerginleşirken, Küba-SSCB dostluğu giderek sıkılaşıyordu. Bu sıcak ilişkilerin bir sonucu olarak 1962 sonbaharında Küba’ya Sovyet füzelerinin konuşlandırılmasına başlandı.
Güveneceğin devleti iyi seç!
‘Ekim Füze Bunalımı’, füzeleri karşılıklı çekmekle sona ermiş ve iki süper güç arasında “Detant”, yumuşama dönemi başlamıştı.
Ancak bu olay büyük devletlere güvenilemeyeceğininbir kanıtıdır... Kullanırlar ve sonra harcarlar...
Şu bağlamda ABD, Türkiye’yi İran’a karşı kullanmak istiyor... ‘Ekim Füze Bunalımı’nı bunun için hatırlattım...

ATATÜRK DİYOR Kİ
Arkadaşlar! Devrimimiz Türkiye’nin yüzyıllar için
mutluluğunu üstlenmiştir. Bize düşen onu kavrayarak
ve takdir ederek çalışmaktır

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları