Taşlar yerine oturuyor mu?

A+A-
Altemur KILIÇ
Öyle bir ortamda yaşıyoruz ki, dedikodular, iddialar sivrisinekler gibi havalarda uçuşuyor ve iğnelerini topluma, değerlerine, sokuyorlar... Ülke sıtmaya tutulmuş gibi, titreme krizleriyle devamlı sarsılıyor. Taşlar yerinden oynuyor ama bir bakıma da  “Taşlar yerine oturuyor”!
Bu krizlerin en müzmini  “Ergenekon Davası” ... Öyle iddialar ortaya atılıyor ki! Mesela Başbakanın has sözcüsü Hüseyin Çelik,  “Ordu PKK ile temasta, hatta terörün devamı için PKK ile işbirliği yapıyor”  diyor!... Bingöl, hatta Reşadiye baskınları, bu maksatla, danışıklı dövüşmüş; TSK’nın haberi vardı, ama kasten  “provokasyon” için göz yumdu diyesi...

En büyük Ergenekon!
Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Dairesi eski Başkanı Bülent Orakoğlu, geçen akşam TV’de, APO ve PKK’nın Ergenekon ürünü olduklarını iddia etti.
Abdullah Öcalan, -nam-ı diğer APO-  “Demokratik çözüm gelişmezse katı milliyetçi Ergenekon çizgisi, Türk-Kürt savaşı yaratacak”  diyor. Öcalan, MHP ve CHP’yi de Ergenekon’un parlamentodaki uzantıları olarak değerlendirdi... Afganistan’da, CIA ajanlarının öldürülmesinin  “Ergenekon işi” olduğunu söyledi...
Meğer ne güçlü imiş bu  “Ergenekon” . Meğer, ne güçlü örgütmüş bu  “Ergenekon”! Sıtma krizlerinin başı bu  “Ergenekon”! Vura vura, bitirilemedi... Böyle giderse Türkiyeyi  “bitirecek” ...
İleride romancılar, piyes yazarları bu döneme ait eserler yazacaklar... Herhalde sonra da gerçekleri ortaya çıkaracak ama, acı olan şu ki, bu acılar şimdi yaşanmakta; daha kaç can alacak, kaç yuva yıkacak?... Daha kaç onurlu subay intihar edecek? Onuruna düşkün bir emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün onuruna düşkün kızı Fulya gibi intihara teşebbüs edecek?
“Ergenekon”  davası ve iddiaları, kişileri kurban etmekten, aileleri yıkmaktan öte devleti köklerinden sarsmakta...Ve  “artık yetti gayri” diyen de yok! Yüce Allah’a havale! Sırası gelmişken sorayım; bu soruşturmalar yargılamada ortaya çıkmamışken, iddialar, haberler nasıl malum medyaya ve internete sızdırılıyor? Yasalara aykırı değil mi? Hem asıl araştırılması gereken ve yaşanan fesat ve melanetlerin kaynağı  “örgütler”  neden araştırılmaz, soruşturulmaz?

APO kimin adamı?
“APO Ergenekon’un adamı, PKK da Ergenekon işi” diyorlar... Biz öteden beri MİT’in ve bazı başlarının APO ile temas halinde olduklarını bilirdik... Milli İstihbarat Teşkilatı eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş de önceki konuşmalarında bunu gizlememiş ve  “barış uğruna”  iftihar bile etmişti! Bu zat şimdi, AKP iktidarının Kürt açılımı projesinin, herhalde iktidarın icazet verdiği bir MİT operasyonu olduğunu açıkça söyledi..
Arslan Bulut kardeşim bütün bu kesmekeşin “bam teline” parmağını bastı. Diyor ki; “En büyük tehdit Devletin içinde... Türkiye’de ulus devlet yapısına en büyük tehdit, PKK’dan değil, uzun süredir devletin kurumlarını yöneten kişilerden gelmektedir... Ulus devletin temeli olan Türk kimliğini değiştirmeye çalışan Tayyip Erdoğan, halen Başbakandır. Partisinin grup başkan vekili Ayşenur Bahçekapılı, Anayasa’daki Türk kavramını kaldıracaklarını söyleyebilmiştir. Bahçekapılı ” Anayasayı değiştireceğiz ve vatandaşlıktaki Türklük tanımını kaldıracağız. Yoksa demokratikleşmeyi yapamayız. Vatandaşlık tanımı da değiştirilecek. Herkes kendi etnik kökenini ifade edebilecek ve üst kimlik olarak ’Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’diyecek. İşte bu, sorunu çözer”.
Dışişleri Bakanlığı yurt dışında görev yapan 200’e yakın büyükelçiyi beş günlük beyin fırtınası için Ankara’da topladı ve sonra da Güneydoğu’ya götürdü... Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Emre Taner, “Ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekten sağlam politikalar üretebilmek ve uygulayabilmek için ulusal güvenlik ve ulus-devlet yapısına yönelen tehdit ve kaynakları iyi algılayabilmek, ulusun karşı karşıya olduğu fırsatları ve tehditleri öngörmek, doğru analiz edebilmek ve uygun vasıtalar ile karşı koymak zorunluluğu/ihtiyacı her zamankinden daha fazla hissedilir hale gelmiştir” demiş.
Bulut soruyor, Tayyip Erdoğan ve Abdullah Öcalan da bu politikayı savunmuyor mu? Ve diyor ki “Böyle bir iktidarın, ülkenin ulus devlet yapısını koruyamayacağı çok açık bir gerçek.”
Ah, aziz Arslan kardeşim, sen bu iktidarın yalakalarının, sözde aydınların, “T.C. Üniter Ulus Devletini” muhafazaya ant içmiş değil, aksine, yıkmaya kararlı olduklarını bilmez misin?
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları