Tasmadan azade yeni yazar modeli

İsrafil K.KUMBASAR

Bir takım yazar-çizer erbabının içinde bulunduğu karamsarlık yersiz ve de haksızdır. Hemen öyle endişeye kapılıp ‘kenarda bırakılmışlık’ duygusu içerisinde kendinizi koyuvermeyin.
- “Diklenmeyin sakın, ama dik durmaya bakın.”
Çiftçiden başladı, askerdi, öğretmendi, tiyatrocuydu, işportacıydı, hemen hepsine piyango vurdu; sıra bir gün size de gelecek.
Her fani, hükümetin başının ‘kürtajdan’ tutun da paçasını kaptırdığı BOP’a kadar bütün konulara vakıf olduğunu defalarca gördü.
İtina ile seçilip tepemize kondurulan zat bir şey söylüyorsa, mutlaka bir bildiği vardır.
O çıkıp da birileri için “Biz bunları tasmadan kurtardık” diyorsa, mutlaka bir gerekçeye dayanıyordur.
Zira, daha ‘belediye başkanlığı’ döneminde arkasından etmedik laf bırakmayanlar, ‘programlara almamak için’ ayak diretenler bile bugün ağzının içine bakıyorlar:
- “Hazret, acaba ne buyuracak?”
Bu, ‘tasmadan’ kurtarılmış, ama ‘göbekten’ bağlanarak ‘kemiğe’ ram olmuş yeni bir ‘yazar-çizer’ modelidir. Sıkıyorsa herhangi biri, bir konuda ‘eleştiri’ içeren bir yazı karalasın bakalım.
Hadi eleştiriden de vazgeçtik, hazretin ağzından çıkan laflar için “Canım bunun haber değeri bile yok” deyip, savsaklasın, iç sayfalara atsın.

 


***

 


‘Yem’ ve ‘din’ tasmadan azade, Sultan hazretlerinin kafasındaki ‘gazeteci’ tipini uçuşa geçiren iki temel unsurdur.
Sakın yanlış anlaşılmaya, bu ‘iki kanat’ ile uçuşa kalkışan beslemelerin, sürekli yere çakılmaları tesadüfi değildir.
‘Yem’ milletin malından sarf edildiği için, ‘din’ de profesyonelce uğraştıkları tek alan olduğundan uçuş gerçekleşmiyor.
Hazret kalkıp “Kürtajın canilik olduğundan” mı söz etti, berikiler ölçüp tartmadan manşete konduruyor. Dinen sakıncalı ya kürtaj, tartışmak haddimize mi deyip, “Her kürtaj bir Uludere” manşetini çakıyorlar.
Peki din ‘zina’ için ne diyor? Zinayı ‘suç olmaktan çıkaran’ acaba hangi zihniyet?
Mantık herhalde şöyle çalışıyor:
- “Zina serbest mi, serbest. O halde zina sonucu peydahlanan veled-i zinadan hayat hakkını esirgeyemeyiz..”
Top çevirerek, ‘ürkek’, ‘titrek’ adımlarla bir şeyleri sorgulama çabasına düşenler çıkınca da ‘tokadı’ enselerinde hissediyor.

 


***

 


Hayır, hayır, tokadı yiyenler yalnızca ‘tasmadan’ kurtarılmış müzmin muhalif kalemler değil, bizzat ‘kendilerine’ hizmet eden, ‘iktidarın mübarek icraatlarını’ köpürten medya kuruluşlarının elemanları.
En son geçenlerde biri daha kapının önüne konulmuş. Muhterem, “özür dilemek” ile “özürü açıklamak” arasındaki farkı fark edememiş olmalı ki, kalkıp hazretten “açıklık getirmesini” istemiş ve baltayı ‘taşa’ vurmuş.
Sen kimsin de koskoca ‘ileri demokrasi’ kahramanının lafının üstüne laf edeceksin.
Ne haddine, dilinin döndüğünce ‘bir takım çelişkilere’ dikkat çekmeye çalışacaksın.
 “Adalet” anında devreye giriyor, ‘hüküm’ veriliyor ve ‘yafta’boynuna asılıyor.
Birisi ‘gerçeğe’ parmak bastı mı, ‘doğrulardan’ söz etmeye başladı mı isterse ‘genetik’ bağı olsun, anında susturuluyor.
 “Bu bizden, konuşabilir” kayırmacılığı bir tek o alanda yok; her haltı yiyebilirsin, ancak doğrudan, gerçekten söz etmeyeceksin.
Yoksa seni ‘tasmasız’ bırakan ileri demokrasi kahramanına ‘göbekten’ bağlı patronun ‘idam ilmiğini’ boğazına geçiriverir.

 


***

 


Endişelenmeye devam eden bir takım yazar-çizer erbabına ancak şunu söyleyebiliriz:
Allah şahittir, onca yıldır ‘hırsızlıklardan’, ‘vurgunlardan’, ‘yağmalardan’, ‘koltuk kapmalardan’, ‘adam kayırmalardan’, bir gün olsun söz etmediniz.
Şimdilik rahat olabilirsiniz.
Hani günün birinde, bir ‘vicdan’ taşıdığınızı hatırlayıp da o konulara girecek olursanız eğer, işte o vakit hazret size de bir ‘güzellik’ yapar elbet.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş