Tehlikeli ayıklama

A+A-
Burhan AYERİ

Uzun tatil sonrası gündeme oturacak iki maddeden biri okullardaki müfredat değişikliği. Nabi Avcı'nın bakanlığı döneminde hazırlanan yenilenme için şimdiden kıyamet kopacak diyebiliriz. Ders saatlerinin azaltılması ve kimi kitapların birleştirilmesi fazla gürültü çıkarmaz. Hele ders saatlerinin indirilmesinde öğrenci ve veliler açısından sorun yaşanmaz. AB ülkelerinde işçilerin haftalık çalışma saatlerinin 35'in altında olmasının bize uyarlanması sevinç bile yaratır. "Kar yağdı okullar tatil" mantığında bir ülkeyiz. Ortalığı karıştıracak konuya gelince; "derslerde hangi yeni konular işlenecek". Tabii buna bağlı olarak neleri silmeye çalışacaklar. Şimdiden söyleyelim bazı tarihi olay ve isimleri dikkatle işlemeliler. Millî Eğitim Bakanlığı'nda tam 1.5 yıldır "yenilenme" hazırlığı yapanların kimler olduğu çabuk ortaya dökülür. Kafa yapıları didik didik edilir. Sonunda da tüm kamuoyuna teşhir edilirler. Bu durum ekranlara bol malzeme çıkaracak. Eleştirmenleri tahmin zor değil. Kafalarında feslerle "Şekspir Müslümandı" diyenleri sıkça izleyeceğiz.

...

İstinaf Mahkemeleri 20 Temmuz'da çalışmaya başlayacak. Dünyadaki örnekleri göz önüne alırsak davaların kısa sürede karara bağlanması kesin. 7 bölgeyi içine alan uygulamanın Ankara'ya gidiş-geliş trafiğini %90 oranında azaltması mutlak. Yargıtay ve Danıştay'ın yükünün büyük ölçüde azalacağını tahmin zor değil. Yine de içimizdeki korkuyu atamıyoruz. Türkiye'de aynı konuda farklı kararlar verilebiliyorsa, İstinaf Mahkemesi'nin yanına "istinat duvarı" örseniz arızaları önleyemezsiniz. İçtihat olmuş kararları dahi görmezden gelenleri yaşamadık mı? En önemli değerin, insan olduğunu akıldan çıkarmamalıyız. Yoksa yasaları yamultan bir kurguya sahibiz. Yine de hayırlı olsun.

Öteki Gündem

HaberTÜRK'teki programı kaçırmamaya özen gösteriyoruz. "Beynin ve evrenin şifreleri" denip, GDO'lu ürünler ele alındı. Konuklardan biri Canan Karatay'dı. Bilinen şeyler konuşuldu. Uzunca sayılacak süre dolarken, son saniyede ortaya en önemli sorunlar atıldı:

A- Esmer şeker üreten 12 firmanın 11'i boya kullanıyor.

B- Esmer ekmek üreten firmalar da boya kullanıyor.

"Bu can alıcı iddialar" havada bırakıldı. Yapılan bilimsel analiz mi, yoksa "arkası yarın" mıydı? Devamı haftaya deyip, izleyici kızıştırmak ayıp olmuyor mu?

...

Beslenmenin ana değerleriyle dalga geçilirken, Vedat Milor'un kahvaltıcı arayışlarını da seyrettik. Sabaha karşı gözümüze sokulanlarla "Pavlov'un köpeği"ne dönüştürüldük. Hani şu her yemekten önce zil sesiyle uyarılan hayvancığa benzedik. Tipik bir Milor yapımıydı. Servise sokulan her tabakta parmasan peyniri mevcuttu. Bereket bu lezzetli gıdayı Türkiye'de de üretiyoruz. Van'ın otlu peynirini Fransız'ın rokforuna dönüştüren kafalarımız ön plana çıkmaya başladı. Öte yandan Mehmet Yaşin'in Lezzet Durakları'nı da kaçırmadık. Yaşin, askıya alınmış koluyla -kendi benzetmesiyle kırık dökük-, göz ve ağız zevkimize hitap etti. Bu arkadaşımız kanının son damlasına kadar bizden. Bu toprakların çocuğu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları