Terörle mücadelede halk hükümeti başarısız görüyor...

A+A-
Esfender KORKMAZ

Dün bu köşede, Kadir Has Üniversitesi'nin yaptırdığı ''Türkiye Sosyal- Siyasal Eğilimler Araştırması''na göre, terörün halkın gündeminde ilk sorun olarak yer aldığını belirtmiştik. Aynı araştırma ankete katılan denekler:

* Terörle mücadelede Hükümeti yetersiz buluyor.

* Terörün askeri yöntemler dışında çözüleceğine inanıyor.

* Sokağa çıkma yasağını ve operasyonları destekliyor.

1) Söz konusu ankette; ''Hükümet, PKK ile mücadelede başarılı mı'' sorusuna, başarısız diyenlerin oranı hem daha fazla, hem de giderek fazlalaşıyor. 2011 yılında aynı ankette Hükümet, PKK ile mücadelede başarısız diyenlerin oranı yüzde 38.4 iken, 2015 yılında bu oran yüzde 45.8'e yükselmiş. (Aşağıdaki tablo)

1-316.jpg

Aynı şekilde, "Hükümetin Kürt sorununa yönelik politikaları başarılı mı" sorusuna, deneklerin yüzde 29.9'u başarılı, yüzde 40'ı ise başarısız diyor.

Başarısız bulma nedenlerinin başında, yüzde 36.8 ile yıllardır terörün bitmemiş olması gösteriliyor. Aşağıdaki tabloda diğer nedenler sıralanmıştır...

2-240.jpg

2) Öte yandan araştırmada ''Terör nasıl çözülür'' sorusuna da verilen cevaplardan terörün askeri yöntemle çözülmesi formülüne evet diyenler   zaman içinde azalmış görünüyor. 2011 yılında terörün askeri yöntemle çözüleceğine inananların oranı yüzde 44.2 iken  2015 yılında bu oran yüzde 36.1'e gerilemiş. (Aşağıdaki tablo)

3-147.jpg

Siyasi yöntemle çözülür diyenlerde 2011 yılı ile 2015 yılı arasında fazla bir değişme olmamış. 2015'te deneklerin yüzde 30.9'u terörün siyasi

yöntemle çözüleceğini düşünüyor.

3) Yine ankete katılanlardan ''Sokağa çıkma yasağı ve operasyonları doğru buluyor musunuz'' sorusuna evet cevabı verenlerin oranı yarıdan fazla, yüzde 54'e ulaşıyor. 

Buna karşılık yüzde 34'ü doğru bulmadığını, yüzde 12'si ise bir fikrinin olmadığını söylüyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları