Terörle vardığımız yer (1)

A+A-
Altemur KILIÇ

Hep “terörle bir yere varılmaz” dedik; İşte, şimdi terörle vardığımız veya getirildiğimiz yer: PKK başı Murat Karayılan’ın Hasan Cemal’le gönderdiği “barış formülü!”
Taha Akyol, Hasan Cemal’in, eşkıya ve bölücü başlarına “ziyareti” ve getirdiği “müjdeli” haberler hakkında: “Hasan Cemal büyük iş yaptı. Bir gazetecinin meslek işlevinde ’büyük’iş yapması demek, siyasi sonuçlar üretecek çapta bir işe imzasını atması demektir...” diyor.

İyi gazetecilik!
Şimdi; Hasan’ın, meslektaşlarını atlatıp, yaptığı  “iyi iş”, bir gazetecilik “başarısı” mı? Yoksa bölücülerin -PKK’nın- “çanakalığını-yalakalığını” mı yaptı? “Atlatma” söz konusu değil; besbelli, Yaşar Kaya-Osman Öcalan ve Murat Karayılan, Hasan’ı posta (sözde barış) güvercini olarak kullandılar. Tıpkı daha önce Apo’nun Suriye’de veya dağda iken, gene Hasan’ı, Birand’ı, Çandar’ı, “Turgut Özal’la uzlaşmak için” kullandığı gibi!
 “Ev sahipleri” Hasan’a azami “suhuleti”  gösterdiler, emrine kılavuzlar verdip, güvenliğini sağladılar. Hatta “belki yolluk ve kumanya”  da verdiler! Bu gazetecilik mi “misyonerlik mi?”
  Son zamanlarda, Ahmet Altan ve Yasemin Çongar da aynı  “kolaylıklarla” ve aynı maksatla Kandil Dağına gitmişlerdi. Eşkıyanın mesajlarıyla döndüler! Onların ki de “gazetecilik başarısı” mı?
Şimdi Cumhurbaşkanı, Başbakan ve belli kurumlar Hasan Cemal’i, “bilgi almak” için, Ankara’ya davet etmişler! Bu, eşkıya Karayılan’a, mesajına ne kadar kıymet ve önem verdiklerini, iktidarın PKK eşkıyabaşını muhatap saydıklarını gösteriyor! Bu faaliyet, ülke hayrına mı, Kürt sorununun çözülmesine yarayacak mı? Yoksa aksine, T.C.’nin “teslimiyetine” mi hizmet edecek? Göreceğiz. Herhalde, yorumu da, cevabı da açık!
Hasan ve şürekası “Süreç başladı” diye bayram ediyorlar. Bu süreçte, ufukta başka bir  “gazetecilik başarısı” olacak... Ertuğrul Özkök, Hasan’ı kıskanmış; o da İmralı’ya gidip Apo’dan mesaj, bilgi veya icazet almak için, Genelkurmaydan izin bekliyor. APO da, Murat Karayılan’ın “formülünü” teyit ederse, “Kürt sorunu” çözülecek, ama nasıl ve ne pahasına?
Terörle bir yere varılmaz dedik durduk ama şimdi, teröristlerin istedikleri “yere” getirildik! Bu nokta, bu “yer”, bir çözüm “kavşağı” mı? Bence, “Çıkmaz yol”; üniter ulus devlet, T.C.’nin, sonu olacaktır!
“Çözümsüzlük Çözümdür” diye bir deyim var. Bu konuda da, sözde “çaresizlik” bazıları için  “çare” oluyor; PKK ve bölücülerle uzlaşmaktan başka “çare” yok diyorlar! Teröre teslim olmaya, daha doğrusu T.C.’yi bölücülere  “teslim etmeye” hazırlar!
Neler olacak? Taha Akyol soruyor; “Bakalım, bundan sonra Ankara işini yapacak mı?” Cengiz Çandar da “Hasan Cemal ’topu’ Ankara’ya geçirdi” diyor. Yani bu oyunda, “top” Ankara’nın yarı sahasında, AKP hükümetinde! Sıra, Karayılan’ın dediği gibi, Başbakan Erdoğan’ın “Karayılan” formülünü uygulamak ve gerçekleştirmek için “siyasi irade” göstermelerinde! Eşkıyabaşlarıyla aynı “çözüm masasına” oturmasında.
Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan R.T.Erdoğan, Karayılan’ın teklifini Hasan Cemal’den, ilk ağızdan dinledikten sonra, herhalde Ermenistan ve Kıbrıs konularında olduğu gibi, “bu fırsatı kaçırmayalım” derler! Ve T.C. temsilcileri, Talabani ve Barzani ile ve PKK temsilcileriyle masaya oturur yalakaların alkışlarıyla!
Söz konusu olan, sadece “Kürt sorunu” değil. Sözde  “çözümünden” beklenen başka çok şey var. Geçen akşam, malum cemaatin TV kanallarından birinde, bir “ihanet üçlüsü” bu çözümün faydalarını anlattı; Böylece Kemalizm, milliyetçilik “orduculuk” da tasfiye edilecekmiş! Bunlardan Mehmet Altan der ki; “AB projesi belki de bu nedenle, hiçbir zaman olmadığı kadar önem kazanmakta... Oradaki bir ayrıntı bana, sanki ’Kemalist modernleşme efsanesinin’ ölüm ilanı gibi geldi.”
Görüyor musunuz  “Kürt sorununun” Karayılan “formülüyle” çözülünce, neler olacağını? Sonra neler olur? “Kürt sorunu” Cumhuriyetle başlamadı; uzun tarihinin Osmanlıdan “Büyük Kürdistan’a” kadar, yolu var!
Devamı yarın...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları