TOKİ'den Trabzonspor'a

A+A-
Murat TAŞKIN

Spor kenti Trabzon’a hak ettiği modern bir stadın yapım işi tam bir “yılan hikayesi”ne döndü..
Akyazı Projesi içerisinde yer alan 40 bin kişilik çok amaçlı stadyum ile kompleksi yıllar öncesinden hak eden Trabzon, Trabzonspor gibi bir markaya rağmen, bu konuda bir arpa boyu bile yol alamıyor.
Denizin doldurulmasıyla kazanılacak 660 dönümlük alan üzerine kurulması projelendirilen spor kompleksi konusunda Trabzon kendi içinde öylesine kısır çekişmeler yapıyor ki, sevemeyenler adeta zevkle ellerini oğuşturuyorlar.
Ama, oğuşturanlara değil de, buna neden olanlara bakmak sorunun nereden kaynaklandığını tespit ve teşhisde bizi doğruya getirir.
Nuri Albayrak yönetimi tarafından gündeme getirildiği için karşıtlarının “Olmaz olmaz, bu iş olamaz” şarkısını söylediklerini herkes biliyor.
Ekonomik krizin kasıp kavurduğu bir süreçte, kent merkezindeki Hüseyin Avni Aker ve çevresi karşılığında işadamlarının da Akyazı’yı yapmaya gönüllü olmadıkları belli oldu.
2011’de Trabzon’da yapılacak Avrupa Olimpik Gençlik Festivali için modern bir stadın gerekli olması bile işe yaramadı..
80 milyon TL borcu olan Trabzonspor’un “Böyle bir projeyi hayata geçiremeyeceği” başkan Sadri Şener tarafından da beyan edildi..
Kala kala sadece konut değil, hastaneden hapishaneye kadar her türlü projeye el atan TOKİ kaldı..
Kalmasına  kaldı da, Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, “TOKİ’nin Trabzonlu başkanından  herkes randevu alabiliyor, konuşabiliyor. Biz kendine ulaşamıyoruz” diye yüksek sesle düşünce, bu umutta boşa gitti.
Gitti gitmesine de,  TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’a da Trabzonspor Başkanı Sadri Şener’in “Hep Galatasaray’ın projesiyle ilgileniyor, Trabzonspor’a da proje yapsın” eleştirilerinin hatırlatılması üzerine verdiği cevap “Ben Trabzonluyum. Hiç kimse benden daha çok Trabzonlu olmasın. Sayın başkan Trabzonspor’u şampiyon yapsın, ben ne diyorsa hepsini kabul ediyorum. Tabii ki ben bir memurum ama Trabzonluluk memurluktan çok farklı bir şeydir. Şener Başkan Trabzon’u şampiyon yaparsa ben de elimden ne geliyorsa yaparım” şeklinde olunca kafalar hepten karıştı.
İyi de, TOKİ başkanının ” Trabzonspor şampiyon olsun” gibi bir dayatma yapması doğru mudur.
Doğru olmayacağı için bunu Temel şakası olarak kabul ediyoruz.
Anlayacağınız bırakın yılan hikayesini bir kenara, bu konuda birileri gerçekleri söylemiyor ama kim?
Görünen o ki, bu kafa karışıklığında Trabzon’a Kayseri ve Antalya örneğinde olduğu gibi modern bir stadyumu kazandırmak mümkün olamayacak.
Spor kenti olunmasıyla övünülen Trabzon’a da yazık olacak yazık..

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları