Toklar oynuyor; Açlar seyrediyor!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Şenol Güneş ismini hemen hemen herkes, sadece futboldan hatırlar, bilir..
Oysa Şenol Güneş; “Para kazanmak için çocuğunu futbolcu yapmaya çalışan zihniyetten” yani bugün tarifi yapılan futbol adamlığından çok uzağa düşmüş, tersinden yükseğe çıkmış iyi de bir eğitimcidir.
Trabzonspor’un 6 şampiyonluğunda da kalesini koruyan, kaptanlık yapan Şenol Güneş, bugün sadece Trabzonspor’un değil, Türk futbol gemisinin de dümendeki kaptan gibidir.
Antalya’daki TSYD Semineri’nde, “Eğitim almamış, dersleri zayıf iyi futbolcu olmaz, olmamalı. Çünkü futbol sadece yetenek değildir, karakterde vardır” derken, sahada aklı ile ayağına hükmedebilenin yıldız olacağına dikkat çekerken Türk futbolundaki bir yaraya, ebeveynlerdeki hesabın yanlışlığına da dikkat çekiyor.
Şenol Güneş’te her haliyle büyük bir değişim ve  gelişme var. Güneş, adeta son Uzak Doğu görevinde zihnini doyurmuş,  modern zamanların futbol filozofları arasında sayılmada hızla yol almaya başlamıştır.
Şenol Güneş, “futbol sadece futbol değildir” i o kadar iyi özümsemiş ki, tek meşin yuvarlağa bağlı kalarak tarifler yapmıyor.
Bir ülkenin kalkınmasının sadece ekonomik verilerin iyi olmasıyla tarif edilemeyeceği gerçeği gibi, futbolu da oynayanı, seyredeni, yönetene ve yazanı ile bir bütün halinde ele alıyor.
Kömür madeni işçisinin eldiveni ile ağırlığı çamur ve su nedeniyle 2 katına çıkan futbol topunu yakalamakta güçlük çektiği, futbolun parasız pulsuz, yani açlar tarafından oynandığı dönemleri hatırlatıyor, sonra da tam tersi olan bugünleri.
Hem de vecize gibi ifadeyle: “Eskiden açlar oynar, toklar seyrederdi. Şimdi toklar oynuyor, açlar seyrediyor.”
Oynayanlar belli; futbolcular, teknik adamlar. Seyredenler de tribündekiler..
Yani, geçmişte tribünde köfte ekmek yiyen, bugün ise aç duran Türk halkı!..
Kısacası, Türkiye’de tribünde yerini alan halkın içinde bulunduğu duruma da, sosyal spor adamı anlayışı ile dikkat çekiyor Şenol Hoca.
Ardından, tribündekiler ve sahadakilerle ilgili çarpıcı bir örnek daha veriyor:
- “Türkiye’de transfer parasına neden vergi uygulanmıyor? Ne olursa olsun bu kazançtan vergi alınmalı. 100 lira transfer parası alıyor ve ” bu benim hakkım “ diyor ise 120-130 lira alsın. Ama herkes gibi yapsın, vergisini ödesin.”
Şenol Güneş demek istiyor ki; tribünde oturan asgari ücretliden vergi alınırken, sahada milyonlara sahip olanlardan vergi alınmamasını izah edebilmek mümkün değildir. Ve de doğru değildir. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde de böyle vergisiz bir uygulama yoktur. “500 lira alan vergi verecek, 5 milyon alan vermeyecek.”
İşte, Şenol Güneş’in “Toklar oynuyor, açlar seyrediyor” vecizesi ile işaret ettiği Türkiye Gerçeği budur.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları