Topbaş doğru söylüyor! Vatandaş tedbir almadı

İsrafil K.KUMBASAR

Yağmur İstanbul’u bir kez daha teslim aldı.
Yüzyıllarca ‘dünyaya’ hükmeden bir İmparatorluğa payitahtlık yapan koca şehrin göbeğinde, fazladan düşen ‘üç damla’ yağmurdan dolayı, şimdiye kadar toplam ‘23 kişi’ hayatını kaybetti, ‘8 kişi’ ise kayboldu.
Madidi zararın ise, ilk tespitlere göre en az ‘100 milyon dolar’ olduğu tahmin ediliyor.
‘Çarpık’ ve ‘plansız’ yapılaşmanın eseri olarak ortaya çıkan birçok yerleşim birimi, adeta ‘savaş alanına’ döndü, sel sularının oluşturduğu yapay barajlar üzerinde yüzen araçlar ‘fındık kabuğu’ gibi denize sürüklendi.
Bazı semtlerde, ‘sel suları’ altında kalan fabrikaların ve mağazaların, yağmuru ‘ganimet’ bilen haramzadeler tarafından yağmalanması, yaşanan acıların üzerine bir de ‘ayıp’ ekledi.
Peki, bir gün önce Tekirdağ ve Çatalca bölgesini vuran yağmurun, İstanbul’u da etki altına alacağı bilinmiyor muydu?

* * *

Şapka düştü kel göründü.
Ülkenin üzerine adeta bir ‘kara bulut’ gibi çöken teslimiyet iktidarın, makyajlayıp cilalayarak, ‘2010 Avrupa Kültür Başkenti’ olarak dünyaya pazarlamaya çalıştığı ‘İstanbul’ imajı, ne yazık ki ‘üç damla’ yağmur sayesinde yerle bir oldu.
‘Üç damla’ yağmuru abartarak, ‘görülmemiş felaket’, ‘yüzyılın yağmuru’ gibi kamuoyuna takdim edenler, mübarek Ramazan ayında ‘kendi becerisizliklerini’ her zamanki gibi yine ‘Allahu Teala’nın iradesine’ yamamaya çalışıyorlar.
İktidar sahipleri, ortaya çıkan korkunç manzara karşısında edepleri ile ‘gereğini’ yapmak yerine, “Daha büyük acılar yaşanabilirdi, buna da şükür” diye adeta milletle dalga geçiyorlar.
Şehrin ‘seçilmiş’ yöneticisi ise, şimdiye kadar ne işe yaradığı bir türlü anlaşılamayan AKOM’da  televizyonları seyredip, basın açıklaması için bilgi topluyor.

* * *


Yukarıdan ‘icazet’ aldıktan sonra kameraların karşısına geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, aynen şöyle diyor:
- “Bu tablo tedbirsizliğin faturası olarak karşımıza çıkıyor. Tedbirsizliğin faturası demekten kastım insanoğlunun faturasıdır. Geçmişten bugüne gezegeni kullanan insanoğlunun.”
Bu sözlerin açıkça meali şudur:
- “Vatandaş zamanında tedbir almalıydı. Suçlu olan vatandaştır.”
Peki, ‘20 yıldan beri’ bu kenti kim yönetiyor?
‘Çapsız’, ‘bilgisiz’, ‘beceriksiz’ yöneticilerin hiç mi suçu yok?
 “Dere yataklarına’, ‘deniz kıyılarına’ ev yapılmasına izin verip ‘rant’ sağlayanlara, ‘oy kaygısı’ ile ‘kaçak yapılaşmaya’ göz yumanlara, ‘altyapıya’ yeterince önemi vermeyenlere, ‘dayanıklı’ yollar, köprüler yapmayanlara, ‘tehlike karşısında’ vatandaşları gerektiği gibi uyarmayanlara ne demeli?

* * *


Muhallebici Abi, aslında doğru söylüyor:
- “Vatandaş tedbir almalıydı.”
Vatandaş  tedbir ve feraset sahibi olsaydı eğer, İstanbul gibi koca bir şehri 20 yıldır ‘kaçakçılığı’ meşru kabul eden ‘çarpık’ bir zihniyete teslim eder miydi?
‘Yerel yönetim’ efsaneleriyle milletin gözünü boyayanların, bu hazin tablodaki yerini ve payını ‘tartışmaya’ açmanın zamanı gelmedi mi?
‘Açılım’ yaparken, zihinlere pranga vuran ‘ezberleri’ de gözden geçirmek gerekmiyor mu?
AKP’ye oy verenler, ‘gafletten’ uyanıp kendilerine mi gelecekler, yoksa hâlâ, Ramazan çadırlarına ve önünde uzanan kilometrelerce kuyruklara bakıp, “Memleket ne güzel idare ediliyor, ekonomi çok iyi durumda, hükümetimiz ve belediyelerimiz binlerce kişinin karnını doyuruyor, yetmiyor evlere yemek bile gönderiyor” diye gururlanmaya devam mı edecekler?

* * *

Korkarız ki, iktidar sahiplerinin ‘bilgisizliği’, ‘beceriksizliği’ ve ‘pişkinliği’ yüzünden yakında başımıza yağmur yerine belki de ‘taş’ yağacak.
Merak ediyoruz, acaba onu ‘hangi ilahi gerekçeye’ bağlayacaklar?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş