Toroğlu, "Güneş" görmüyor!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Atalarımız boşuna “Güneş girmeyen eve doktor girer” dememişler...  Güneş görmeyenlerin her bakımdan sağlıklarını kaybederek “doktorluk” oldukları tıbben de ispatlıdır.
Demek ki, güneşi görmez iseniz, sağlıklı olamaz, Atatürk’ün “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur” gerçeğinden uzaklaştığınız için de sağlıklı kararlar veremezsiniz.
Tıpkı “Allah sağlıklı uzun ömür versin” diye dua ettiğimiz ama kararları için aynı duayı edemeyeceğimiz Erman Hoca gibi!..
“Bu da nereden çıktı?” demeyin.
Hürriyet Gazetesi’nin 2010 yılı için spor camiasının yakından tanıdığı 10 isimden oluşturduğu jüri, yılın olayları, takımları, sporcuları ve antrenörleri olmak üzere 4 kategoride 5’er isim beyan ederek değerlendirme yaptı.
Uğur Dündar, Erman Toroğlu, Yunus Akgül, Orhun Ene, Mehmet Ali Aydınlar, Prof. Dr. Mete Düren, Hıncal Uluç, Mehmet M.Yılmaz, Fuat Akdağ ve İlker Yasin’den oluşan jürinin yılın antrenörleri ile ilgili beyan ettikleri 5’er isimden yapılan değerlendirme sonucunda Trabzon-  spor Teknik Direktörü Şenol Güneş başarılalar arasına girdi.
Ancak, bu 10 isimden Şenol Güneş’i yılın antrenörleri arasına yazmayan bir Erman Toroğlu vardı, bir de Beşiktaş yöneticisi de olan Prof. Dr. Mete Düren... Mete Hoca’nınkini “hadi kulüp taassubuna” verdik diyelim.
Ya Erman Toroğlu’na ne diyeceğiz?
Denecek şudur: Erman Toroğlu, Güneş’i görmüyor. Hatta günleri gündüzü Güneş’in oluşturduğundan da belki de bi haber!..
Acaba, Erman Toroğlu’nun bir Şenol Güneş takıntısı mı var? Olabilir mi? Belki de olabilir!..
2002 Dünya Kupası Finalleri’nde Şenol Güneş yönetimindeki (A) Milli Takımımız Brezilya’ya ilk maçta yenildiği zaman Erman Toroğlu öyle bir teknik direktör olmuş, öylesine Şenol Güneş’in teknik adamlığını eleştirmiş, öylesine “Ben olsam şöyle yaparım, böyle yaparım” yazmıştı ki sormayın gitsin.
Milli Takım sonrasında art arda galibiyetler almaya başlayınca da, bu kez kendisinin işaret ettiği için Şenol Güneş’in yanlıştan vazgeçerek başarılı olduğunu ifade etmişti.
Biz de o gün “Horoz kendi öttüğü için güneşin doğduğunu sanır” atasözünü hatırlatmıştık. Ne ilginçtir ki, aynı eleştiriyi o zaman Hıncal Uluç da yapmıştı. Ama aynı Hıncal Uluç, Hürriyet’in anketinde birinci sıraya Şenol Güneş’i yazmıştır; neden? Gayet basit...
Hani şu bizim “Herkes kendi işini yapsın” dediğimiz yer var ya, Hıncal Uluç ağabeyimiz o yerdendir. O günkü şartlarla eleştirisini yapmış, bugün ise kamuoyu adına olan bir mesleği yaptığının bilinciyle başarılı olana hakkını teslim etmiştir. Erman Hoca, Hıncal Uluç ile aynı meslekten olmadığını kişisel düşünce ve hesapları ile toplumsal olanları karıştırmıştır.
İşin özeti, Erman Toroğlu’nun Güneş’i görmemesinin hikayesi ve nedeni budur...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları