“Torosların dumanı tütüyor hâlâ”

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

MHP’nin en iddialı olduğu büyükşehirlerden biri Mersin; MHP lideri dün bütün gününü burada geçirdi. Yine ilçe, belde, köy gezdi. Program öğleden sonra başlayıp geceye sarktığından ayrıntılarını yarın paylaşacağım ama Sertavul’dan başlayıp, Mut, Silifke güzergahında şahit olduklarıma dayanarak, son söyleyeceğimi en başta diyebilirim:
Atatürk’ün nasihatine uyduk; Toros dağlarına baktık... Orada bir tek değil onlarca, yüzlerce Yörük çadırının dumanı tütüyordu hâlâ.

***

Mersin’de binlerce araçtan oluşan ve kilometrelerce uzanan bir konvoyla karşılandı Devlet Bahçeli. Mut’ta partisinin ilçe teşkilatında da bu konvoydu sohbetin ana konusu. Bahçeli, coşku ve heyecanlarından dolayı partilileri tebrik etti, teşekkür etti. MHP Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Burhanettin Kocamaz,  “Konvoydakilerin oyu yeter burada belediyeyi kazandırmaya” derken haksız sayılmazdı; neredeyse bütün Mut karşılamaya akmıştı.
Mut’lular -aslında Mersin’in genelini de ilgilendiren- bir sıkıntılarını paylaştılar MHP lideriyle:
- Topraklarımız hızla el değiştiriyor!
Anlatılana göre son birkaç ayda 3 binden fazla tapu el değiştirmişti Mersin’de. Satın alanlar “bilinmeyen kişiler”di. Satın aldıkları arazileri görme ihtiyacı bile duymuyorlardı. Kahvelerde yapılan pazarlıklarla değişiyordu Mersin’in “sahipleri”. Satışın tek kriteri vardı; benzer özelliklere sahip komşu il ve ilçelerde değil, ille de Mersin sınırları içerisinde olacak.
Mersinlilere göre bu işte bir iş vardı.
BDP’nin “2015 hazırlığı”yla paralel değerlendirince “ne iş” anlamak için kâhin olmaya gerek yok herhalde.

***

Mut konuşmasında, Mersinli çiftçiye  “ananı da al git” diyen Erdoğan’a hitaben “Sen bir Yörük anasına hakaret edemezsin, bunun hesabını vereceksin” deyince, en büyük alkışı kadınlardan,  “Yörük anaları”ndan aldı Bahçeli.
“Sayın Erdoğan” ifadesine itiraz eden bir partiliye  “Biz Türkmeniz, bizde edep var, biz devletin başındaki Başbakan’a ‘Sayın’ deriz”  diye çıkıştı.

***

MHP liderini güneşten saklandıkları ağaç gölgesinde dinleyen Yörük kadınlarla sohbet ettik bir süre. “Ne bağ kaldı, ne bahçe” diye girdiler söze. AKP’li Mut belediyesi, “bütün Mut’u satmış” ilçede yaşayan kadınların ifadesiyle.

***

Silifke yolunda Kargacık’ta program dışı bir mola verdi MHP lideri. Ekibindekilerin söylediğine göre 1990’lardan bu yana her geçişinde dururmuş, koca bir çınarın gölgesine kurulmuş o köy kahvesinde. Kahve sakinlerinin her halinden belli onlar da aşina bu ziyaretlere. Bir samimiyet, “hukuk” oluşmuş aralarında, “çoluk çocuk nasıl, okulları bitti mi”den giriyor Bahçeli söze.
Sonrası dert dinleme:
 “10 yıl önce 3 kilo mandalina satıp bir litre mazot koyabiliyorduk arabaya, şimdi 10 kilo satsak da koyamıyoruz. Mazot fiyatı durmadan zamlanıyor, mandalina 10 yıl önceki fiyatında...” 
 “Ürettiğimizi satamıyoruz...” 
 “Biz emekliyiz, bize ne verdi de kalkmış oy istiyor iktidar...” 

***

Tam köylülerin ikram ettiği kekik çayını bitirmiş yola koyuluyordu ki bir minibüs dolusu çocuk kesti bu sefer de Bahçeli’nin yolunu. Alkışlar, tezahüratlar... Baktık okul servisi... Bahçeli yanlarına gitti, servisin camından bir süre de onlarla sohbet etti:
- Kaç kişisiniz siz bu araçta?
- 24.
- Kaç koltuk var, yetiyor mu?
- Kucak kucağa gidiyoruz işte...
Bu neşeli sohbetten sonrasını Silifke’yi, Erdemli’yi, Tarsus’u da yarın anlatmak üzere...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları