Trabzon ve 2011 Olimpiyatları...

A+A-
Murat TAŞKIN

Bir kentin kaderini değiştirebilecek kadar etkili organizasyonlardır olimpiyatlar.
Tabidir ki, burada söz konusu edilen 4 yılda bir yapılan büyük olimpiyatlardır.
Spor amaçlı olan bu organizasyonlar için kentler, sadece spor alanları ile değil, evleri, araçları, ağaçları, insanları, havası ve suyu ile hazırlanmaktadırlar.
Trabzon, büyük olimpiyatların yavrusu diyebileceğimiz bir organizasyonu 2011’de gerçekleştirmek üzere söz ve yetki almış bulunuyor. Tabii gereklerini yerine getirmek şartıyla..
Avrupa Olimpik Gençlik Festivali olarak adlandırılan 48 ülkeden 5 bine yakın 18 yaş ve altı sporcunun katılacağı Gençlik Olimpiyatları Temmuz 2011’de Trabzon’da yapılacaktır. Şimdilik karar kayıtlarda böyle mevcuttur.
Ancak, Avrupa Olimpiyat Komitesi düzenli aralıklarla organizeyi yapacak ülkeyi denetlemekte ve gerekenlerin yapılıp-yapılmadığını kontrol etmektedir.
Trabzon’daki spor alanları  ihalesi yapılan 3 yeni tesis ile bu olimpiyatlar için yeterlidir. Ancak, olimpiyatların “olmazsa olmazlarından” olan Olimpiyat Köyü konusunda henüz tek bir adım atılmamış, tek bir çivi dahi çakılmamıştır.
Komiteye Olimpiyat Köyü olarak gösterilen Karadeniz Teknik Üniversitesi kampusu içindeki öğrenci yurtları konaklama için gerekli olan sayının üçte birini bile karşılayacak durumda değildir. Bunun için asgari 2 bin 500 kişilik daha yurt inşa edilmesi gerekmesine rağmen, bugüne kadar dediğimiz gibi tek çivi dahi çakılmamıştır.
Konuyu, sorumluluk anlayışım çerçevesinde  Sayın Başbakan’dan başlamak üzere yetkili ve ilgililere Trabzon’un Arsin ilçesinde KTÜ’ye devredilen yaklaşık 90 dönümlük bir alanda Olimpiyat Köyü inşa edilmesi teklifini götürdük. Ancak, bazı kesimler adeta “olimpiyat köyü inşası yatsın da olimpiyatlar yapılmasın” mantığı ile ipe un sermeye devam ediyorlar. Bunu anlamak mümkün değildir.
Neyse ki, bu işlerden sorumlu Devlet Bakanlığı’na sayın Faruk Özak getirildi de, en azından “Olimpiyatlar yapılamaz” endişemiz büyük oranda ortadan kalktı. Şimdi artık, yük ve sorumluluk Sayın Özak’ta..
Biz, Trabzon için etkili ve sözü dinlenir olan Sayın Özak’ın gerekeni yapacağına inanıyoruz.
Tabii, bunun Arsin’de olimpiyatlar için inşa edilecek 5 bin kişilik yurtlar ve tesisler olması en büyük beklentimizdir. Olimpiyatlardan sonra, tıpkı 1971 Akdeniz Oyunları için İnciraltı’ında inşa edilip Ege Üniversitesi’ne devredilen konaklama tesisleri benzeri, Arsin’dekiler de KTÜ’ye kazandırılırsa, işte o zaman Trabzon adına “değmeyin keyfime...”

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları