Trabzonspor fanatikleri!..

A+A-
Murat TAŞKIN

Gerçeğin en iyi ifade yolu, kelimeler değil, rakamlardır.
Birileri, "5" i rakamla değil de, harf ile "Beş" diye yazıyorlarsa onda bile bir "hinlik" vardır.
Meselâ, kendileri için olumsuzluğu ifade edecek bir durum söz konusu ise, sayıyı rakamla, değil de kelime ile yazarlar.
Neden mi?
Kelimelerin arasında kaybolup gitsin, gözden kaçsın diye.
Örnek vermek gerekirse, "Beşiktaş fanatikleri bu sezon 15 (on beş) maçta sahayı karıştırdılar" da ilk bakışta dikkati çeken rakamdır.
Demek ki, gerçeği en net ifade edenler rakamlardır.
Öyle ise söz fanatiklikten açılmış iken, ülkemizde futbolda takım sevdasını taraftarlığın ötesine, "Tek gerçek vardır. O da benim takımımın kazanmasıdır. Her ne pahasına olursa olsun" diyerek taşıyan fanatikler üzerine yapılan gerçek bir araştırma spor kamuoyunda yer aldı.
Emniyet Genel Müdürlüğü'nün tespitleriyle hazırlanan rapora göre, başta Beşiktaş olmak üzerine şiddetin değişik bir tezahürü olan fanatiklikte ilk 9 takım arasında Galatasaray ve Fenerbahçe'de yer almıştır.
Raporda dikkate çeken tespit, takım gazeteciliği ya da yazarlığı yapanların fanatiklik söz konusu olunca yazılarından ve sözlerinden eksik etmedikleri Trabzonspor'un listenin sonlarına doğru yer almasıdır.
TSYD temsilcisi olarak yer aldığım Trabzon İl Spor Güvenlik Kurulu'nda her hafta görüştüğümüz konular arasında "Sporda Şiddet Yasası"na aykırı hareket eden Trabzonlu seyircilerin sayısının azlığını (diğer illere göre) görmememiz, Emniyet Genel Müdürlüğü'nen tespitleri ile de çakışmaktadır.
Ancak, özellikle Trabzonspor'un 6 şampiyonluğu yaşadığı yıllar başta olmak üzere Trabzon seyircisinin, kötü tezahürat yapmayı bir yana bırakın, adeta sinema izler gibi tribünde yer almasına, sonrasında ki yıllarda ise hakkının yendiği zamanlar yaşanmasına rağmen rakiplerine göre çok fazla hırçınlaşmadığını defalarca kamuoyu ile paylaştık.
Tüm bu gerçeklere rağmen, kamuoyu adına tarafsız olması gereken basın mensupları ve yazar takımı, Avni Aker Stadı'na "Cehennem" ismi takmaktan vazgeçmemiş, kendilerinin tabi olduğu kulüplerin yarattığı çuvaldızları görme yerine Trabzonspor'un iğnelerini kamuoyuna mızrak olarak sunmayı görev haline getirmişlerdir.
Ama, Emniyet'in gerçekleri tüm çıplaklığı ile ortaya konan rakamlar, mızrağın çuvala sığmayacak kadar abartılı olduğunu ortaya koymuştur.
Trabzonspor'da istisnaların kaideyi bozmayacağını kabul edip, rakiplerinin haline baktıktan sonra fanatiklerin çokluğundan söz etmek doğru değildir.
Ancak, bu durum Trabzonspor Fanatikleri'nin olmadığı anlamına gelmez.
Bu fanatikler vardır, hem de koca koca fanatikler. Gazetelerde ellerine geçirdikleri köşeler, ekranlardaki stüdyolar ile işleri güçleri, söz konusu Trabzonspor olunca pireyi deve yapacak kadar takıntılı Trabzonspor Fanatikleridir bunlar.
Halüsyon yaratacak kadar usta, pireyi deve yapacak derece de yalanı hamudu ile yutmayı becerebilen Trabzonspor Fanatikleri'dir bunlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları