Trafikte akla zarar işler...

A+A-
Esfender KORKMAZ

TÜİK’in bir ay önce yayınlanan taşıt istatistiklerine göre, Türkiye’de 9 milyon 26 bin 842 otomobil var. Bunların yüzde 41,4’ünde LPG, yüzde 32,1’inde benzin, yüzde 25,9’unda dizel yakıt kullanılıyor.
İstanbul trafiğinde araç sayısı 3 milyona ulaştı. Son 20 gündür de trafik iflas etti. Halkalı’dan Etiler’e en az 2 saat sürüyor. Göztepe’den Etiler’e en az 1.5 saat sürüyor.
Trafik sorunu yıldan yıla artan bir dert iken, şimdi aydan aya artan bir dert oldu. Söz gelimi, Zincirlikuyu’daki Zorlu binaları ve açılacak AVM’den sonra oralardan geçmek nasıl olacak? İnsanların aklını zorluyor. Aklın yolu, gökdelenlere başlamadan önce yol ve ulaşım sorununun çözülmüş olmasıdır.
Trafiğe takılınca ister istemez herkes bu işte ne yanlışlık var diye düşünüyor.. İnsan bazen akıllara durgunluk verecek düzeyde yanlışlar fark ediyor.. Söz gelimi, trafikte boş saatlerde, TEM yolu bomboş da olsa, Çekmeköy-Şile yolu Beşiktaş Tesisleri kıpkırmızı oluyor. İstanbul’da her yer yeşil de olsa bu kısa yol kıpkırmızıdır. Tam bu zülüm içindeyken biraz sonra İstanbul’da bilmem nereyle nere arası 2019 yılında 20 dakika diye bir tabela görüyorsunuz. Allah sabır versin... İnsanlarla bu kadar alay edilir. Oysa ki 2019 hayali satmak yerine Büyükşehir, az bir maliyetle ve tek şerit ilavesi ile veya trafik akışını yeniden planlama ile Beşiktaş tesisleri yolundaki bu sorunu çözebilir.
Kazılan her çukurun başına “Büyükşehir çalışıyor” diyen tabelaların maliyeti, trafikte oluşan darboğazları çözmek için verilirse, Büyükşehir Belediyesi daha çok reklam yapmış olur.
İstanbul trafiğinin artmasında elbette ki sürücü hatalarının payı da yüksektir. Ne var ki sürücü hatalarının düzeltilmesi ve önlenmesi de mevzuatla ve denetimle olur.
Trafik sorunu toplum açısından önemli bir kayıptır. Zaman herkes için en kıt kaynaktır. Trafik ise zaman kaybının baş sorumlusudur. Halkalı’dan Etiler’e gelip çalışanlar günde 4 saat kaybediyor.
Ayrıca trafik yakıt israfına da yol açıyor. Bu durum hem maddi kayıp yaratıyor hem de hava kirliliğini ve küresel ısınmayı olumsuz etkiliyor.
Konuşmalarda zaman zaman trafik çıldırttı sözünün arkasında sürücülerin ve yolcuların stres yaşamaları yatıyor. Acil durumlarda, ambülansların ulaşması da zora giriyor.
Trafik sorunu nasıl çözülür sorusuna en iyi cevap, Vikipedi’de verilmiş:
* Park et ve toplu taşımayı kullan projeleri.
* Yolların paralı hale getirilmesi.
* Sıkışık bölgelere girişin ücretli hale getirilmesi.
* Bazı tür taşıtların günün belirli saatlerinde trafiğe çıkmalarının engellenmesi.
* Plaka numaralarına göre haftanın belirli günleri bir kısım araçların trafiğe çıkmasına izin verilmemesi.
* Toplu taşımanın ücretlendirilmesi yönünde desteklenmesi, fiziksel olarak geliştirilmesi.
* Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması.
* İnternetten alışverişin artırılması.
* Bina yerlerinin kısıtlamaları.
Çözümsüz bir sorun olmaz. Yeter ki niyet ve samimiyet olsun.
Değerli okurlarımdan bayram tatilinde izin istiyor ve şimdiden iyi bayramlar diliyorum. Bayram sonrası tekrar görüşmek dileğimle.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları