Trakya “1 Nisan şakası”na hazırlanıyor

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Trafik yoğun. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu uğurladı; hemen ertesi gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi karşıladı Trakya. 
İzmir’deki son mitingi Dikili’de gece geç saatlerde yapan, gece yarısından sonra Çanakkale Lapseki ve Gelibolu’yu ziyaret eden MHP lideri, sabaha karşı 6’ya doğru geldi Tekirdağ’a. Ne zaman dinlendiği muamma çünkü dünkü ilk açık hava toplantısı sabah 10.30’da başladı Malkara’da.
MHP 2009’da Malkara’yı kıl payı, birkaç yüz oyla kaybetmişti. Aday uzun süre Ticaret Borsası Başkanlığı da yapmış olan Ersin Kaçar ilçede tanınan, sevilen biri. Adaylığı “sokak” ta benimsenmiş. MHP’lilere göre Malkara’nın kazanılması “sürpriz” olmayacak; oldukça iddialılar. 
Bu iddianın verdiği rahatsızlık mı yoksa geleneksel siyasi üslupsuzlukları mı bilinmez; belediye hoparlörlerinden yaptıkları anonslarla tacizle başlayıp tahriğe varan bir sabote girişiminde bulundu AKP’li Malkara Belediyesi. Bahçeli’nin konuşması boyunca anons eksilmedi. Halk da bu saygısızlığa alkışlı protestoyla karşılık verdi.

***

Malkara’da ilçe adayı kadar MHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nail Yılmaz’a da ilgi var.  Sebebi İstanbul’daki hekimlik günleri. Anlatılana göre  bir gün olsun geri çevirmemiş hemşehrilerini; Malkaralılar da bir anlamda vefa gösteriyorlar şimdi.

***

Bahçeli’nin Malkara konuşmasında özelikle ayakkabı kutuları ve para sayma makinalarıyla ilgili değerlendirmelerine halkın tepkisi özetle şöyleydi:
- Doğru söylüyor be ya!..
Bahçeli’nin son sözleri söylerken meydandakilerden biri “1 Nisan şakası yapacağız” diye seslenince, Bahçeli de bu cümleyle yaptı konuşmasının finalini.

***

Bahçeli’nin Tekirdağ’daki ikinci durağı Malkara’ya bağlı Kozyörük beldesiydi. 1999 yılında, Cuma namazı için gittiği caminin kapısında, küçük kızının gözleri önünde katledilen MHP’li Kozyörük Belediye Başkanı Mehmet Dölkan’ın kabrini ziyaret etti. Bahçeli’ye Dölkan’ın eşi ve üç çocuğu da eşlik etti. Yağmur altında Kuran’ı Kerim okunmasından sonra dualar edildi. Bahçeli Dölkan’ın kabrini çiçeklerle bezedi.
Bu arada Trakya gezisinde MHP liderine Genel Başkan Yardımcısı Şefkat Çetin, Genel Sekreter Yardımcısı Recep Dumanlı, Başdanışmanı Ahmet Selim Yurdakul, Rumelili olan TBMM Başkan Vekili Meral Akşener ile Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Olcay Kılavuz da eşlik etti.

***

Sonraki durak Hayrabolu. Dün, CHP izlenimlerimi yazarken de belirtmiştim; Hayrabolu’da yarış iki parti arasında:
CHP ve MHP.
CHP’liler “rekor oy alacağız” diyorlar. Ama MHP’liler de iddialılar. Hayrabolu ve köylerini kapsayan son ankette, dediklerine göre yüzde 41 çıkmış MHP’nin oyu.  Aday Arif Yalçın ilçenin emektar imamı. Cenaze, mevlüt; hemen her eve girmişliği var bir vesileyle. Sempati muskası takmış gibi... Kısaca “Hoca” diyor Hayrabolular ondan bahsederken. En aktarılası yorum Roman davulculardan:
- Oyumuzu vermezsek Allah çarpar be ya!
Bahçeli’nin Hayrabolu’da en çok alkış alan sözleri, “Çocuklar Türk’üm, doğruyum, çalışkanım demesin de; hırsızım, çalarım, çırparım mı desin” di.
Konuştuğu meydanın hemen köşesindeki Ziraat Bankasını fark edince sesini yükseltti:
- Oranın yetkilisine sesleniyorum; TC’yi kaldırdın da mevduatın mı arttı!

***

Öğle yemeğini Ticaret ve Sanayi Odası’nda yedi MHP heyeti. Oda Başkanı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, ziyaret programını öğrenince Ankara’daki programına ara vererek, ev sahipliği yapmak için dönmüş Tekirdağ’a.

***

Günün üçüncü konuşması merkez ilçe Süleymanpaşa’daydı.
Köprübaşı mevkiinde halka hitap eden Bahçeli; yolsuzluk-hırsızlık rezaletleri dışında açılım sürecine de geniş yer verdi. “Kürdistan projesi” nden bahsederken, MHP liderinin sözleri sık sık iktidarı hedef alan yuhalamalarla kesildi. Süleymanpaşa adayı Tümay Uncu, genç bir avukat. Genel kanaat “çok çalışıyor” şeklinde. Malkara’dan sonra MHP’nin en iddialı yer burası Tekirdağ’da.

***

Büyükşehirliğe terfi (!) ettikten sonra ilçe olan Ergene ve Tekirdağ’ın birçok ilden büyük ilçesi Çorlu’da sarkan programa rağmen sağanak yağmur altında beklemiş, coşkuyla karşıladı MHP’yi Trakyalılar. Ergene’deki “Derenin öbür yakasına hoş geldin” pankartı manidardı. “Elvede Rumeli dedik, Elvede Ergene dememek için MHP’yi seçtik” dedi Ergeneliler.

***

MHP’li Karaağaç Belediyesi’ne girişte elinde Türk bayrağı taşıyan bir atlı tarafından karşılandı Bahçeli. (Bu arada ben görmedim ama ilerleyen dakikalarda Olcay Kılavuz da küçük bir gösteri yapmış aynı atla; pek methedildi...) Karaağaç beldesi kapandı şimdi Kapaklı ilçesinin parçası ve “gülen yüzü” yle ön planda olan Belediye Başkanı Özkan Yücel, Kapaklı’da da zafere gitmek de kararlı. Bahçeli burada Karaağaç Köprüsü’nün açılışını yaptı.
Saat 20’ye geliyor...
Yazı bitti ama yol bitmedi... 
Yağmur altında Çerkezköy, Saray, Vize ve Çakıllı; konuşmaya devam etti Bahçeli...
Bugün de Trakya’da; istikamet Edirne ve Kırklareli.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları