Trakya'da katliam var

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

Halkı tarafından "Perslerin ve anakaranın kralı, insanların en üstünü ve en güzeli" kabul edilen Darius, "bir ırmağın verebileceği suyun en üstünü ve en güzeli" demiş ve eklemişti Herodot'un aktarımına göre:

- Ben dünyaya sahibim, Teoros dünyanın en güzel sularına!..

Nitekim Trak Kralı'nın adıyla, "Teoros'un Pınarları" olarak kaydedilmişti burası bir çok kaynağa.

Evliya Çelebi, "Bir su ki; Kevser şarabı" diye tasvir etti, seyahatnamesinde;

"Sanki mübarek toprak ana, onca bitki ve çiçek kana kana içsin ve büyüsün diye, yeryüzüne dalga dalga pompalamaları için yer altı ruhlarına emir vermişti..."

***

"Bitki ve çiçek" ve hayvan, ve insan hele bir "kana kana içmeyi" denesinler şimdi;

Ölüyorlar!

Alabalık peşinde koşan çocukları, ördekleri, kazları, elmas yatağını andıran ışıltısını anan da, anımsayan da kalmadı.

Kurşun, cıva, kadmiyum, arsenik, boya; etrafında kurulan 2 bin civarındaki sanayi tesisinin, ağır metal ve zehirli kimyasallarından oluşan atıklarından ibaret uzun süredir Ergene'nin yegane varlığı.

"Hastası" bugün de var ama bir tutkunluktan ziyade ölümcül bir belayı musallat ediyor insanlığa. Yıllık ortalaması 3 bini bulan kanser vakalarından sonra bölge üniversiteleri isyanda. Akademisyenler rapor üstüne rapor yayınlıyorlar:

Geçtiği toprağı zehirliyor... Yeraltı sularını zehirliyor... Buharlaşarak havayı zehirliyor... Buradan beslenen hayvanları zehirliyor... Sulanan tarımsal ürünleri zehirliyor. Nihayet; besin zincirinin son halkasında insanı zehirliyor...

 "Ergene bir nehir değil; kollektör vasfı gören bir kanalizasyona dönüşmüş durumda" diyor bas bas bağırıyor uzmanlar.

"Sorumlular"sa, sorsanız "Ergene Havzası Koruma Eylem Planı"yla kendilerini savunurlar. Öyle ya "nehrin suyunu kullanana da, kirletene de ağır para cezaları kesme" kararı aldılar; "daha ne yapsınlar"!

Gelin görün ki; Ergene'nin katilleri "hem kirletir hem öderim" diyorlar.

Trakya'da katliam var!

Önceki gün CNN Türk'te rastladığım "Ergene hastalık saçıyor" haberini dinlerken, Karadenizlinin Cerattepe'de yaylasına sahip çıkmak için ortaya koyduğu iradeye de imrenerek sordum kendi kendime:

Trakyalı nerede?

Her seçim gecesi yayınlanan o Türkiye haritasında, Trakya'ya "teslim olmadık" bayrağı dikmekle bitiyor mu vatandaşlık görevi?

Kaldı ki Ergene'deki katliamı durdurmak Trakya'da yaşayan her bir insanın devletten önce kendine, ailesine, çocuklarına, torunlarına karşı görevi; üstelik hayati...

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları