"Türbülans" - "Dalgalar"

A+A-
Altemur KILIÇ

“Mavi Marmara” baskını, Pandora’nın Kutusu gibi... “Kutunun” kendisi, İsrail’in, hoyratlığı, komandolarının, uluslararası sularda, silahsız bir yardım gemisine saldırmaları ve insanlarımızı şehit etmeleri,  düpedüz korsanlık, savunulacak tarafı yok! Korsanlar saldırınca, gemidekilerin, kendilerini, silahla bile, savunmaları, “meşru müdafaadır” ! ...  “Mavi  Marmara” hakikaten, Türk bandıralı ise ve bir Türk limanına kayıtlı ise, bu  gemi,  “Türk Toprağı” sayılır ve  Türk Toprağına  saldırı, devletler hukukunda, “cassus belli”  yani meşru “savaş sebebi” olur. TC hükümetinin , hemen bunun gereğini yapması lazımdır... Hatta, Güvenlik  Konseyinden de,  karar çıkatmadan, “Yapacagız edeceğiz”  demekten öte. Nitekim TBMM ortak deklarasyonunda, AKP’li vekillerin, itiraz ettikleri  “beklenir” sözcüğü, muhalefetin bunları beklediğinin ifadesi idi... Ve hâlâ, somut tedbirler, hareketler bekliyoruz ama yerine, bol bol miting üstüne miting; hamasi ve popülist havalar alıyoruz! .
Ama gene de ne yalan söylemeli: Bu olayın en iyi neticesi, dünyayı Gazze trajedisine uyandırmak oldu... İsrail dirense de artık Gazze ablukası devam edemez!

Çapanoğulları solucanlar
Ancak bu olayın altından “çapanoğulları” şüpheler, başka şeyler çıkmakta...
Önce sorular: “Mavi Marmara” Türk gemisi mi? Değilse kimin gemisi?... IHH, bir  “Deniz Feneri” mi? Nasıl bir örgüt? Türk gemisi ve amacı sadece Gazze’dekilere, insani yardımsa ve AKP iktidarımın veya Partinin desteğiınden öte,  inisyatifi varsa, neden, resmileştirilmedi? Neden, Kızılay tarafındn üstlenilmedi? Neden Kızılay işaret ve Bayraklarını taşımıyordu? Taşısaydı, İsrail saldırısı uluslarası alanda daha da başka anlam alır, tepkıler çok daha fazla olurdu? Bir de -haydi ,diyelim ki, daha önce İsrail makamlarına bu gemiye müsaade edilmesi için, neden  müracaat edilmedi? Diyecekler ki: “çünkü kabul etmeyeceklerı malumdu”... O zaman, bu Türk bandıralı geminin, olası daha doğrusu gerçekleşeceği muhakkak korsan saldırısına  karşı, Türk savaş gemılerı tarafından korunması zorunlu olurdu... Ve, o  zaman da, haklı olarak, akıllara, acaba  AKP iktidarı  böylelikle,  “oy-puan” getirecek, bir “şov” yapmayı hesapladı? Ve de oldu!  Erdoğan-AKP ve iktidar bu olayı dini siyasete alet edip, oy ve puan toplamak içim - “dini popülizm” - eski tabiriyle, “avamfiriplik” yapmaktalar! 
Öyle ya... Başbakanın ateşli sözleri, meydan okumaları ve hemen düzenlenen, yüz binlerce kişilik gösteriler! . Başarılı da oluyorlar... Nihayet son bir soru: PKK’nın, öldürdüğü şehitler için, böylesine toplu mitingler neden hiç düşünülmedi, düzenlenmedi? Erdoğan, şehit cenazelerini  “siyasi istismar” olarak nitelemişti! Ve Başbakan, hastanelerde, yaralı gazilerin  ziyaretine de, hiç gitmedi. Acaba “açılıma” gölge düşürür diye mi, fazla puan getirmez diye mi?

Avamfiriplik
Bu “avamfiripliğin”, bir de “Arap-firiplik”, “Arabizm” yönü var... Başbakan; dünyaya sesleniyor; “Kudüs’ün kaderi İstanbul’un kaderinden ayrı değildir. Gazze’nin kaderi Ankara’nın kaderinden ayrı değildir” diyor Büyük sözler! .
Ancak, her “popülist” politikacı gibi. Erdogan da “gaza gelince” halkı “gaza getirmek” için, sözlerinin ucunun nerelere varacağını ve Türk devletini nerelere sürükleyebileceğini hatta kendi siyası kaderini, nasıl etkileyeceğini fark edemiyor! ...Fark etse bıle umrunda değil! 
Toz duman yatışınca neler olacağını  “Müslüman” kardeşlerimiz tarafından yabancı devletlerle birlikte, Türkiye’nın başuna ne çoraplar örüleceğini bekleyiniz.
“Türkiye uçağı” şu sırada kara bulutlarla dolu bir  türbülansa, girmiş durumda ... Pilotlar, yardımcıları, ne yapacaklarını, hatta hangi meydana ineceklerini biliyor mu?   “Korkusuz  Kaptan”, Recep Reis , belki Mavi Maramara’nın,  rotasını biliyor da, Türkiye gemisinin bir  “müsademe rotasında”  olduğunun, hangi kayalıklara çarpacağının pek farkında değil. 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları