Türk-Arap Forumu'ndan!

A+A-
Kenan AKIN

Hafta geçmiyor ki, İstanbul’da bir seminer, bir forum veya bir konferans yapılmasına şaşmamak gerekiyor.
Ne var ki, bu faaliyetlerin çoğu kamuoyu tarafından bilinmiyor.
Çünkü hem medya olarak tümünü ayrıntılı olarak izlemek çok zor, hem de “kavram” kargaşasına kapılmamak mümkün olmuyor.
Aslında, bu toplantıların bazıları hem mevcut ekonomi ve siyasi durumu hem de gelecek yılları aydınlatıyor.
Nitekim, iki gündür süren Türk-Arap Forumu’na özellikle Ortadoğu ülkelerinden katılan 5 Maliye Bakanı’nın söylevleri, “sancılı” bölgenin adeta ekonomik haritasını ortaya çıkarıyor.
Başta, Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek olmak üzere, Yemen, Tunus, Katar ve Irak’lı Bakanların açıklamaları, yaşanan günlerin ne kadar “kritik” olduğunu gösteriyor.
Aslında, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in sözleri, özellikle Türk piyasası ve medyasını çok yakından ilgilendiriyor.
Şimşek’in dediklerini şöyle özetlemek icap ediyor;
Avrupa’daki küresel krize işaret ederek konuşmasına başlayan Şimşek, “Avrupa Birliği bir durgunlukla flört ediyor. Bu, küresel ekonomi, bölge ekonomileri için iyi bir şey değil” diyor.
ABD’de ise biraz toparlanma olduğunu, ancak bunun orda düzeyde bulunduğunu belirten Şimşek, “Umuyoruz, seçimlerden sonra belki bu mali uçurumdan kurtulacaklar ve toparlanacak. Böylelikle küresel ekonomiye de yardımcı olacaklar. İyi haber, hem mali hem parasal olarak küresel belirsizleri ortadan kaldırmanın hala büyük şansı var” iddiasında bulunuyordu.
Türkiye ekonomisinden de bahseden Bakan Şimşek, katılımcılara, “Birlikte daha fazla iş yapmalıyız ki bütün bölgede zenginlik artsın” çağrısında bulunuyor. Türkiye’nin küresel kriz sonrası güçlü bir toparlanma yaşadığını ve kısa vadede yumuşak iniş sağlamak zorunda olduğunu dile getiren Şimşek, “Küresel kriz, evet bizi etkiledi. Çünkü karamsarlık bulaşıcıdır. Ticaret ve finans yoluyla herkes biraz etkilendi. Türkiye de etkilendi, ancak güçlü bir bilançomuz vardı” diyerek yaşanan hassas bir durumu saklamıyor.
Ülkede, iç talebin artmasıyla toparlanmanın başladığını ve net ihracatın, gayrisafi yurtiçi hâsılanın artmasına katkıda bulunduğunu söyleyen Şimşek, “Bunu sürdüreceğiz” dedi.
Cari açık konusuna da değinen Şimşek, “Türkiye ekonomisinde biraz yumuşama, cari açık sorunumuz var. İç talebin yumuşaması ile cari açığın da yumuşayacağına inanıyoruz” diye açık açık konuşuyor.
Öte yandan, açılış seranomisinden sonra, Türk-Arap Ekonomi ilişkileri gelişmesine katkıda bulunan Türk ve Arap iş adamlarına verilen “TAF Özel Ödülü” Bank Audi ve Bayegan’a tevdi edilmesini de, kaydetmek bize düşüyor.
Gerçekten de, Bakan Şimşek’in yaklaşık 600 katılımcının önünde Bayegan Yönetim Kurulu Üyesi Rüya Bayegan’a “TAF Özel Ödülü”nü vermesi insanı gururlandırıyor.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları