Türk Birliği izolasyonu böyle siler

Kürşad ZORLU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, önemli ve anlamlı bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Lefke Avrupa Üniversitesi tarafından düzenlenen “21.Yüzyılda Türk Dünyası”  adlı uluslararası sempozyum Türk dünyasının en güney ucundaki bağımsız Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirildi. KKTC devlet protokolünün neredeyse tamamı oradaydı. Doğrusu böyle bir katılım Talat sonrası adada değişen dengeleri gözler önüne seriyordu. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu konuşmasında “Birileri bizim dünyada yalnız olmadığımızı görmelidir. Türk dünyası bizim yanımızdadır” diyerek Türk dünyasının ayrılmaz parçası olduklarına dikkat çekiyordu. Tarım Bakanı Zorlu Töre ve Ganira Paşayeva’nın konuşmaları her zamanki gibi heyecan vericiydi. Özellikle Paşayeva’nın “Okullarımızda ortak Türk tarihi yazılıp anlatılmalı, bizi örtülü olarak birbirimize düşman yetiştirmeye çalışıyorlar” şeklindeki sözleri dikkate alınmaya değerdi. Türk Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı’yla sohbetimiz sırasında söz ettiği projeler umutlarımızı artırıyordu. Akıncı, Türk dünyasını gerçekten iyi bilen, sahada bulunmuş ve gerçeklerle yüzleşebilen dinamik kadrolar kuracağını vurguluyordu. Ayrıca Özbekistan ve Türkmenistan’ın da zaman içerisinde Konseye katılmasının kuvvetle muhtemel olduğunun müjdesini veriyordu.


Artık icraat zamanı
Sekiz farklı oturumda gerçekleşen sempozyumda, sosyo-ekonomik ve yönetsel ilişkiler başlıklı oturumun konuşmacılarından Murat İskenderov “Artık kaybedecek vakit yok icraat zamanıdır; bize iyi ekonomistler, işletmeciler, sanayiciler gerekmektedir” diyerek bugüne kadar eksik bırakılan bir konunun altını çiziyordu. Bu sebeple biz de KOBİ’leri, sanayi ve yatırım imkanlarını, dış ticaretin artırılmasını, bürokratik uyum sağlanmasını ve bir çok meseleyi değerlendirmeye çalıştık. KKTC üzerindeki izolasyona rağmen entegrasyonun gerçekleştirilmesi gerekliliğini tartıştık.


Bu ne yaman çelişki?
Sempozyum sırasında Doğu Türkistan temsilcisi Seyit Tümtürk’le de sohbet ettik. Tümtürk, siyaset dünyasına yönelik hayal kırıklıklarından bahsetti. Çin ile stratejik ilişkilerin geliştirilmesine karşı olmadıklarını ancak bunun hakkaniyet ölçüsünde yapılması gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca Ahmet Davutoğlu’nun Doğu Türkistan ziyareti sırasında Uygur Türklerine destek mesajları verirken; İçişleri Bakanı’nın Pekin’de teröre ortak çözüm anlaşmasını imzaladığını ve bu yaman çelişkiyi anlamakta güçlük çektiklerini ifade etti. 

Yeni yüzler önemli
Bütün oturumlarına bir Türk büyüğünün adının verildiği sempozyumun Türk dünyasının dinamik ve gelecek vaat eden yüzlerini bir araya getirmesi önemliydi.  Hatem Cebbarlı, Olcabey Karatev, Esadullah Oğuz, Gülim Shadiyeva, Kairzhan Abdykhalykov, Fahri Solak, Hasan Selim Özertem, Hasan Oktay, Zardymukhamed Zardykhan, Sinan Ogan, Özcan Pehlivanoğlu, Soyalp Tamçelik, Seyit Tümtürk, Gayana Yüksel, Ekber Koşalı, Fevzi Tanpınar ve daha pek çok uzman görüşlerini açıkladı.


Ahmet Zeki Velidi Togan Ödülleri
Sempozyum sırasında “2010 yılı Ahmet Zeki Velidi Togan Hizmet Ödülleri” sahiplerini buldu. Başta KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu olmak üzere çeşitli konularda ödüle layık görülen 9 kişiden biri de ben oldum.Ödül Lefke Üniversitesi Rektörünce takdim edildi. Ödül bir tarafa verilen belgede Ahmet Zeki Velidi Togan yazması benim için gerçekten onur vericiydi. Son olarak organizasyonun kahramanı Hikmet Eren’e yürekten teşekkür ediyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş