Türk Dünyası Kıbrıs’a çıkarma yapıyor

Kürşad ZORLU

Avrasya Ekonomik İlişkileri Derneği Genel Başkanı Hikmet Eren telefonla arayarak “Türk Dünyası hakkında önemli bir projem var görüşmemiz lazım”  dediğinde gerçekten heyecanlanmıştım. Ertesi gün bir araya geldiğimizde konunun son derece önemli olduğu çok açıktı. İlk kez diğer kardeş Cumhuriyetlerden böylesine yoğun katılımın sağlanacağı bir organizasyonun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde gerçekleştirilmesi fikri ile karşı karşıyaydık. Öteden beri Türk Cumhuriyetleri ile Kuzey Kıbrıs’ın ekonomik ve siyasi entegrasyonu için bir şeyler yapılması gerektiği konuşulurken; K.K.T.C üzerindeki ambargolar sebebiyle etkili ilişkilerin kurulması mümkün olmuyordu. Fakat burada sivil toplum gücünün sürece yeterince dahil edilmediğini unutmamak gerekiyordu. Herşeye rağmen iyiniyet ve samimiyetle; gerçekçi ve makul projelerle ilişkilerin artırılması en iyi seçenek olarak gözüküyordu.


Derviş Eroğlu katılıyor
İşte “21. Yüzyılda Türk Dünyası” adlı Uluslar arası Sempozyum bu zeminde hazırlanan ve hiçbir karşılık beklemeksizin ortaya konulan bir çabanın sonucudur. 2-5 Aralık 2010 tarihlerinde Lefke’de gerçekleştirilecek organizasyonun ev sahipliğini Lefke Avrupa Üniversitesi ve Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği yapıyor. Sempozyum Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Makedonya, Türkmenistan, Kırım, Kerkük, Afganistan ve Türklerin yaşadığı başka bölgelerden akademisyen ve uzmanları bir araya getiriyor. Birbirinden değerli 478 bildiri arasından seçilen 56 bildiri sempozyumda sunulmaya hazırlanırken, bir çoğunun sempozyum bildiri kitabında basılarak Türk dünyasına dağılması planlanıyor. Sekiz ayrı konu ve oturumda yapılacak sempozyumda oturum başkanlıklarını, Umut Arık, Umay Türkeş Günay, Kürşad Zorlu, Sinan Ogan, İsmail Safi, Cemalettin Taşkıran ve Fırat Purtaş üstleniyor.  Sempozyuma çok sayıda siyasetçinin yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Derviş Eroğlu’da katılıyor.


Türk Dünyası ve KKTC
Sempozyumun başka bir yönü de “Türk Cumhuriyetleri neden Kuzey Kıbrıs’ı tanımıyor” yaklaşımının güncel ve kullanılır olduğu bir dönemde gerçekleşmesidir. Bu durumun ulusal ve uluslar arası pek çok sebebi var. Bu meselede tek taraflı düşünmemek gerekiyor. Çünkü her türlü siyasi karar ve uygulama sivil toplumun meydana getirdiği zemin üzerinde kalıcı ve etkin hale gelebilir. Dolayısıyla konuyu siyasallaştırmadan tartışmak ve bütün yönleriyle ortaya koymak sürece katkı sağlayabilir. Zaten sempozyumda bu başlık altında çeşitli bildiriler sunuluyor. Türk dünyası K.K.T.C’ye nasıl bir katkı sunabilir sorusuna cevap aranıyor. Özellikle ekonomik ve gerçekleşebilir konuların öne çıkması sempozyumda gerçeklerin konuşulacağının işaretlerini veriyor.


Yeni sitemiz yayında
www.kursadzorlu.com   bugünden itibaren yenilenen yüzüyle sizleri bekliyor. yönetim, organizasyon, verimlilik, liderlik, strateji vb. konularda bilimsel bazı çalışmalarımın yer aldığı sitede Türk dünyası ile ilgili makale, video ve araştırmalarımı da bulabileceksiniz. Yeni sitemizde ilk kez “forum” uygulamasına geçiyoruz. Tartışacağız, paylaşacağız ve hep birlikte öğreneceğiz. Zira her şeyin iyi ya da kötü yönetimle başladığına inanıyoruz. Bu sebeple konuya ilgi duyan herkesi ve Türk Dünyasında yolculuk yapmak isteyenleri www.kursadzorlu.com  buluşma adresine bekliyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş