Türk Edebiyatı'nın Cengiz Aytmatov için hazırladığı özel sayı

İsrafil K.KUMBASAR

10 Haziran 2008 tarihinde geçirdiği rahatsızlık sonucu hayata gözlerini yuman Kırgızistanlı büyük Türk yazarı Cengiz Aytmatov, ortaya koyduğu eserleri ve düşünceleriyle ‘unutulmazlar’ kervanında yerini almayı başardı.
Kitapları tam 176 ayrı dile çevrilen Cengiz Aytmatov, bugün dünyadaki edebiyat ile ilgilenen birçok kurum ve üniversite tarafından yakından takip ediliyor ve hakkında yüzlerce tez yaptırılıyor.
Tarihî efsanelerden yola çıkarak günümüz meselelerine yeni bir boyut getiren, ‘kendi milletine’ düşmanlaşıp, ‘başka milletlere’ hizmet eden kişi anlamına gelen ‘mankurt’ kavramının babası olarak belleklerde yer eden Cengiz Aytmatov, merkezi İstanbul’da bulunan Türk Edebiyatı dergisi tarafından hazırlanan ‘özel’ bir sayı ile anılıyor.
Türk dünyasının Aytmatov ve eserleri üzerine uzmanlaşmış en ehil kalemleri, ünlü yazarın sanat anlayışı, dünya edebiyatına katkısı, fikir dünyası, fikir mücadelesi, fikir coğrafyasını özlü bir şekilde işleyerek okuyucularına aktarıyorlar.
Yazar hakkında hazırlanmış en kapsamlı çalışmalardan birisi olan Türk Edebiyatı dergisi Cengiz Aytmatov özel sayısı, 1 Ağustos 2008 tarihinde bayilerde yerini alacak.

* * *

Beşir Ayvazoğlu yönetiminde hazırlanan özel sayıda, Türkiye’nin tanınmış Aytmatov uzmanları Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Prof. Dr. Ahmet Buran, Doç. Dr. Orhan Söylemez ve Dr. Ali İhsan Kolcu ile birlikte birçok ünlü ilim ve fikir insanının görüş ve kanaatlerine yer veriliyor.
Kırgızistan İlimler Akademisi Cengiz Aytmatov Enstitüsü Müdürü Abduldacan Akmataliyev, Türkmenistanlı şair ve yazar Oraz Yağmur, Azerbaycanlı şair, fikir ve devlet adamı Sabir Rüstemhanlı, yakından tanıdıkları Aytmatov’un bilinmedik yönlerini gözler önüne seriyorlar.
Kırgızistan ile birlikte Türk cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazandığı 90’lı yıllardan itibaren  “Türk Dünyası’nı ortak bir alfabede, dilde ve değerler etrafında birleştirerek dünya insanlığına örnek olmak” idealini sık sık telaffuz eden Aytmatov, özel sayıda yer alan son söyleşisinde, insanlığın kendisini bulma ve anlamasında verdiği edebî mücâdeleyi bütün ayrıntılarıyla anlatıyor.
Özel sayıda dikkat çeken bir başka yazı ise Aytmatov’un hayran olduğu ve ilham aldığı Türk dünyasının en önemli destanlarından biri olan Manas Destanı’nı ve Manasçıları anlattığı “Kadim Kırgız Ruhunun Zirvesi” başlıklı incelemesi.

* * *


Türk Edebiyatı dergisi, Türk milliyetçiliği hareketinin fikir önderlerinden rahmetli gazeteci-yazar Ahmet Kabaklı tarafından çıkarılarak aziz Türk milletine armağan edildi.
Kabaklı Hoca’nın ani vefatından sonra bayrağı yeğeni gazeteci-yazar Servet Kabaklı devraldı.
Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı sıfatıyla Türk Edebiyatı dergisinin imtiyaz sahipliğini yapan Servet Kabaklı, bir aydan beri hazırlığı yapılan Cengiz Aytmatov özel sayısının daha satışa sunulmadan, çok geniş kesimlerin ilgisini çektiğini söylüyor.
Cengiz Aytmatov’a gösterilen ilginin kendisini heyecanlandırdığını, ahde vefa ve sevgi seli karşısında Türkiye ve Türk Dünyası’nın geleceği adına büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Kabaklı, ‘anıt kitap’ mahiyetindeki özel sayının, ilk etapta 25 bin basılacağını, daha sonra 25 bin ilave baskı daha yapılacağını ifade ediyor.
Toplam 50 bini bulması beklenen baskı sayısı, Türkiye’de bugüne kadar kültür ve sanat çizgisinde yayın yapan bir dergi için rekor niteliğinde.
Türk Edebiyatı dergisini, Türkiye genelindeki bütün gazete bayilerinden bulabilirsiniz.
Ola ki bayilerde bulamazsanız eğer, aşağıdaki adresten isteyebilirsiniz:
TÜRK EDEBİYATI DERGİSİ
Divanyolu Cad. No: 14
34122 Sultanahmet / İSTANBUL
Tel: (0.212) 527 50 32 / 526 16 15
Belgegeçer: (0.212) 513 77 49
www.turkedebiyati.com.tr

...........

BİR ‘GEÇMİŞ OLSUN’ DİLEĞİ
Türk milliyetçisi gazeteci-yazar Ömer Lütfi Mete’nin Sakarya’nın Karasu ilçesinde tatil yaparken bir kalp krizi geçirdiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.
Siyami Ersek Hastanesi’ne kaldırılan ve yoğun bakıma alınan Mete’ye acil şifalar diliyor, en kısa zamanda sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş