Türk entelijansiyası ve ‘Beyaz Türkler’

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Hatırlarsanız eğer bundan yaklaşık bir ay önce boyalı basın ile iktidar basını çalışanları arasında “Beyaz Türkler” polemiği yaşandı. Beyaz Türkler tabiri Türkçe bir kavram değildir. Zorlayarak Türkçeye ve Türkiye’ye uyarlanmaya çalışılmaktadır. Türkiye’de sosyal sınıflar vardır ama sınıflar arası bir çatışma yoktur. Ancak bu tabir sosyal sınıflar arasındaki çatışmaları ifade etmek için kullanılır. Sömürgeci emperyalist ülkelerde sık kullanılan ve hatta çoğu ülkede mevcut sosyal sınıflar arasındaki ayrımı yapmak için sözü geçen ülkelerde zorunlu olarak kullanılan bir tabiridir. Sosyal, hatta bazı ülkelerde etnik sınıflar arasındaki ayrımın bir ifadesidir. Bu tür ülkelerde ayrımcılığa tabi tutulan sınıfın fertleri ne kadar başarılı olurlarsa olsunlar hiçbir zaman eşit bir statüde olamazlar. Yasal olarak eşit olmalarına rağmen toplumsal alanda bir farklılık az da olsa görülmektedir. Bir ay önce yaşanılan polemik, aslında Batı’daki anlamından biraz farklıdır, zira kendini Beyaz Türk olarak nitelendiren kesim Cumhuriyetçi, modern ve laik taraflarıyla ayrım yaparken kendilerini koyu Müslüman olarak (nasıl oluyorsa?) nitelendiren kesim de muhafazakar yönlerini öne çıkartarak halka daha yakın olduklarını dolayısıyla bu ülkede kendilerinin birinci sınıf olduğunu dolaylı yoldan ifade etmeye çalışmaktadırlar. Ama şu temel ayrımın farkında değiller, bir toplumun dini, tarihi, geleneği, birikimi, rejimi, sanatı, kültürü bir bütündür ve hepsi birden oluşumu sağlar. Toplumdaki bazı kesimlerin bir veya birkaç öğeyi ihmal veya öne çıkartması bütünlüğü bozmaz sadece zenginliği sağlar, zaten bunun için de bir millet olur ve aynı adı taşırlar. Aynı adı taşımak istemeyen ve kendine yeni adlar bulan kişi veya gruplar toplumsal dokuyu bozan ayrımcılık yapanlardır.
Türkiye’de yapılması gereken şey aslında elit ve toplumsal önderler arası da bir ayrım yapmaktır. Zira Türkiye’nin 8 yıldan beri yaşadığı AKP iktidarı Türkiye’de toplumsal dönüşümü gerçekleştirmektedir.  Türkiye’nin geçmişteki elitleri; çağdaş, modern, laik ve cumhuriyetçi değerleri öne çıkartırken AKP iktidarının yarattığı elitler dindar ve muhafazakardır. Dolaysıyla bu iki kesim arasındaki farkın tarifi Beyaz Türkler tabiri ile açıklanmamalı, daha uygun ve bu iki gruba özgü bir tabir olmalıdır.
Batılı ülkelerde sağ ve sol aydınlar için ortak kullanılan bir tabir vardır “Entelijansiya-İnteligentia” örneğin Alman entelinjiyası gibi, bir ülkenin eğitimli, bilgili, yapıcı, bütünleyici ve ülke sorunları için kafa yoran insanlar anlamı taşır. 19.Yüzyılda Polonya ve Rusya’da üniversite hocaları, mühendisler ve din adamları için kullanılan bir tabir olup daha sonra Avrupa ve bütün dünyada sıkça kullanılan bir tabir haline gelmiştir. Bu insanların zekası, entelektüel üretimleri, bilgisi ve yurt sorunlarının çözümünde önemli rol oynamaları nedeniyle toplumun bütün kesimlerinden saygı görürler. Türkiye’de kendilerini İslamcı ve Beyaz Türk olarak nitelendiren kesim acaba Türk toplumunun hangi kesimlerinden saygı görürüler ve Türkiye’nin hangi sorunlarını çözerler. Türkiye’de yapılan tartışma entelektüel bir tartışma değildir. Bir paylaşım kavgasıdır. İslamcılar Batının ve Doğunun desteğini alarak sadece kendi aralarında hoyratça bir paylaşım gerçekleştirmektedir. Türkiye’de solun elli yılda gerçekleştirdiği zenginleştirme hareketini bunlar sekiz yılda gerçekleştirmişlerdir. Türklerin hiçbir birikimine saygı göstermeden ve Türk Milliyetçisi olarak kendini tarif eden insanlara yaşam hakkı tanımadan bırakınız paylaşımdan pay vermeyi, gördükleri yerde ezen bir tavır içindedirler. Türklük ve Türkler, tarihinin çok az döneminde bu kadar hor görülmüştür. AKP iktidarı Türkler için iyi bir tecrübe olmuştur. Umarım bu tecrübeden yararlanarak gelecekte öz vatanlarında garip, yoksul ve eğitimsiz kalmazlar ve paylaşımın bir parçası olurlar.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları