Türk Kurultayı'nı AKP'nin himayesine terk etme ihaneti

İsrafil K.KUMBASAR

Türk Dünyası Kurultayı, bütün ömrünü Turan ülküsünü gerçekleşmeye adayan, Türk milliyetçiliğinin siyasi önderi rahmetli Alparslan Türkeş’in en önemli projelerinden birisidir.
Türk dünyasında ’dostluk’, ’kardeşlik’ ve ’işbirliğini’ geliştirmek, bütünleşmeye yönelik ’siyasi’, ’hukuki’ ve ’kültürel’ altyapıyı oluşturmak amacı doğrultusunda 1993 yılında Türkeş öncülüğünde başlatılan kurultay geleneği, 2001 yılına kadar tam 9 yıl ’kesintisiz’ olarak devam etti.
Dönemin iktidarlarını temsil eden Turgut Özal, Süleyman Demirel, Tansu Çiller, Mesut Yılmaz ve Erdal İnönü, kurultaylarda örs üzerinde demir dövdüler.
Ancak, 57’nci Cumhuriyet Hükümeti döneminde Dr. Devlet Bahçeli’nin, kendisine bağlı olan Türk Tanıtım Fonu’ndan ödenek vermemesi üzerine kurultay ’yapılamama’ tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.
Bütün girişimleri sonuçsuz kalan Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, nihayet Süleyman Demirel’i devreye sokup, bazı işadamlarından destek alarak kurultayı Kıbrıs’ta düzenlemeye kalkışınca, Dr. Bahçeli tarafından Türk Dünyası’ndan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevinden azledildi.
3 Kasım 2002 seçimlerinde AKP iktidara gelince, kurultay tam beş yıl boyunca yapılamadı.

* * *

Türk dünyasındaki ilişkilerin her geçen gün biraz daha zayıfladığını gören ve kurultayın toplanması gerektiğine inanan Prof. Dr. Abdulhaluk Çay, 1996 yılında yeniden Türk Tanıtma Vakfı’na başvurdu.
O güne dek ’Türküm’ kelimesini ağzına almayan, ’Türk’ yerine ’Türkiyeli’ kimliğini oturtmaya çalışan BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan, yıpranan imajını düzeltmek için bu başvurunun üzerine balıklama atladı.
Türk Tanıtma Fonu’ndan kaynak sağlanınca Türk Dünyası Kurultayı, Türk dünyasından gelen temsilciler ile 18 Eylül 2006 tarihinde 10’uncu defa Antalya’da toplandı.
MHP yönetiminin boykot etmesi üzerine, kurultaya Tayyip Erdoğan damgasını vurdu.
7 bakan ve yaklaşık 70 milletvekili ve hükümete bağlı 100’e yakın devlet kurumunun üst düzey yöneticileri ile Antalya’ya çıkarma yapan Erdoğan, örs üzerindeki demire çekiç indirirken şöyle dedi:
- “Neden bir Türkçe Konuşan Devletler Topluluğu oluşturmuyoruz. Bu topluluk, hem uluslararası platformlarda daha aktif ve etkin roller oynamamızı sağlayacak, hem halklarımızın çıkarlarını daha iyi koruyacak, hem de bölgede barış ve istikrara yardımcı olacaktır. Bütün kardeş cumhuriyetleri, gerekli adımları atmaya davet ediyorum.”

* * *


Antalya’daki kurultayın üzerinden bir yıl geçti.
Ancak, Erdoğan’ın konjonktöre uygun olarak sarfettiği ateşli sözler tamamen havada kaldı.
Türk Dünyası’nda ’birlik ve beraberliğin sağlanması’yolunda bir tek adım dahi atılamadı.
Genel Başkanlığını Prof. Dr. Abdulhaluk Çay’ın yaptığı TÜDEV tarafından organize edilen 11’nci Türk Dünyası Kurultayı, bu kez Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de toplanıyor.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in himayesinde gerçekleştirilecek olan ve 53 ülkeden 500’den fazla temsilcinin katılacağı kurultay, 17 Kasım Cumartesi günü (yarın) başlayacak.
Türk Dünyası’nın meselelerinin tartışıldığı kurultayın bu yılki ana temasını ’dilde birlik’ oluşturacak.
Türk Dünyası’nda kullanılan diller arasındaki ’aksan’ ve ’diyalekt’ farklılıklarını ortadan kaldırmak için alınacak kararlar, hükümetlere tavsiye edilecek.
Prof. Dr. Abdülhaluk Çay, şöyle diyor:
- “Sayın Aliyev’in bu girişimi, Türkeş’in hayalini kurduğu Türk birliği için atılmış en önemli adımlardan biri olacaktır.”

* * *


TÜDEV, MHP yönetimini bu yılki kurultaya da davet etti. Ancak, şimdiye kadar herhangi bir olumlu cevap alınamadı.
TÜDEV Genel Sekreteri Prof. Dr. Haydar Çakmak, MHP’nin kurultaya sahip çıkmamasının kendilerini büyük bir hayal kırıklığına uğrattığını belirterek, şu ifadeleri kullanıyor:
- “Türk Dünyası, MHP’nin temelini oluşturan felsefedir, kuruluş felsefesidir. MHP gibi bir partinin, bu organizasyonun dışında kalması, çok üzücüdür.”
Öyle görülüyor ki, Antalya’da olduğu gibi Bakü’de de birileri yine ’örs’ üzerinde demir döverek, ’ateşli’ milliyetçilik nutukları atarak, ’siyasi rant’ elde etmeye çalışacak.
MHP’ye ise yine ’havanda su’ dövmek kalacak.

NOT: Bakü’den izlenimlerimizi aktarmaya devam edeceğiz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş