Türk milliyetçilerine unutturulan bir dava adamı: Erol Güngör

İsrafil K.KUMBASAR
Erol Güngör, Cumhuriyet tarihinin yetiştirdiği en önemli fikir ve kültür adamlarından biridir.
1938 yılında Kırşehir’de doğdu.
1956 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi.
1957 yılında Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın ısrarlı tavsiyesi üzerine İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne geçiş yaptı.
1961 yılında aynı fakültenin ‘Tecrübi Psikoloji Kürsüsü’nde asistanlığa başladı.
1965 yılında ‘Kelami Yapılarda Estetik ve Organizasyon’ adlı tezi ile doktoraya hak kazandı.
1966 yılında ABD Colorado Üniversitesi’nden tanınmış sosyal-psikolog Kenneth Hammond’un daveti üzerine Amerika’ya gitti.
1971 yılında ‘Şahıslararası İhtilafların Çözümünde Lisanın Rolü’ adlı teziyle doçentliğe yükseldi.
1978 yılında ‘Değerler Psikolojisi Üzerinde Araştırmalar’ adlı teziyle profesör oldu.
1982 yılında YÖK tarafından Selçuk Üniversitesi’ne rektör tayin edildi.
1983 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.


* * *

‘Sosyolojinin dehası’ olarak kabul edilen, üniversitede verdiği dersler ve imza attığı eserleriyle ‘sosyal-psikoloji’ alanında yeni bir dönem başlatan Erol Güngör, akademik çalışmalarının yanısıra Türk Yurdu, Klinik Sempozyum, Hisar, Türk Birliği Dergisi, Töre, Türk Edebiyatı, Türk Kültürü, Milli Eğitim ve Kültür, Milli Kültür, Konevî, Toprak ve Diriliş dergileri ile Millet, Hergün, Yeni Düşünce, Yeni Sözcü, Yol, Yeni İstanbul ve Ortadoğu gazetelerinde yazılar yazdı.
Yazılarında başta ‘milliyetçilik’ olmak olmak üzere, ‘sosyoloji’, ‘kültür’, ‘din’, ‘dil’, ‘tasavvuf’, ‘batı’ ve ‘aydın’ kavramları üzerine düşünce hayatında çığır açabilecek ‘yeni fikirler’ ortaya koydu.
Töre dergisi için kaleme aldığı bir yazı yüzünden, ‘okuduğunu anlamayan’ bazı kişilerin hakaret, iftira ve tehditlerine maruz kaldı.
Ölümünün üzerinden tam 25 yıl geçmesine rağmen hâlâ boşluğu doldurulamayan Erol Güngör’ün özellikle 1970’li yılların ilk çeyreğinde öne sürdüğü düşünceler, günümüzde de geçerliliğini aynen muhafaza ediyor.


* * * 


 Doğu ve Batı edebiyatına ait bütün klasik eserlerin tamamına vakıf olan ve gençlik yıllarında Ziya Gökalp’in etkisinde kalan Erol Güngör, olgunlaşma dönemine girince, kendine yeni bir yol haritası çizdi.
Gökalp’in özellikle ‘kültür’ ve ‘medeniyet’ ayrımını reddeden Erol Güngör, bu iki unsurun asla birbirinden ayrılamayacağını öne sürdü.
‘Irkçılık’ temeli üzerine inşa edilen ve ‘düşmanlık tohumları’ saçan  ‘Batı’ kaynaklı milliyetçiliğin aksine, ‘Doğu’ kaynaklı Türk milliyetçiliğinin ‘milli kültür’ temeline dayalı olduğu için ‘birleştirici’ ve ‘bütünleştirici’ bir rol oynadığını savundu.
Bir milleti millet yapan en önemli unsurun ‘dil’ olduğunun ısrarla altını çizen Güngör, 1930’lu yıllardan sonra ‘sadeleşme’ adı altında başlayıp Türkçe’nin temel yapısını bozmaya yönelen ‘uydurukçaya’ karşı başlatılan mücadelede en ön saflarda yer aldı.
Türk milletinin yaşadığı ‘kimlik sorunu’ ve ‘kültür buhranına’ dikkat çekip, ‘toplumsal çöküşü’ durduracak tezler geliştirdi.
Türk milliyetçiliğini, ‘sosyal bilimlere’ dayalı bir düşünce sistemi haline getirmeye çalıştı.


* * *


Milletinin arasında olmaktan mutluluk duyan, ‘kahveye’, ‘bakkala’, ‘camiye’ gitmekten utanmayan Erol Güngör, bir ‘karakter’ ve ‘şahsiyet’ abidesi idi.
‘Makam’ ve ‘mevki’ için hiçbir zaman kendisini satmadı; öyle ki 12 Eylül ihtilalinin en şatafatlı döneminde, Selçuk Üniversitesi’ne rektör olarak atandığı gün, Millet gazetesi için Türkeş’i ve MHP’yi savunan bir makale kaleme almaktan çekinmedi.
Erol Güngör, Türk milliyetçilerine/ülkücülere hep ‘okumayı’, ‘araştırmayı’, ‘düşünmeyi’ tavsiye etti.
Ama Türk milliyetçileri/ülkücüler, bırakın onun eserlerini bir kılavuz olarak kabul edip, açtığı yoldan yürümeyi, -mirasçısı olduklarını iddia ettikleri diğer fikir ve kültür adamları gibi- Erol Güngör’ün de ismini neredeyse unuttular.
Bugün kaç kişi Erol Güngör’ü hatırlıyor?
Eserleri işte orada duruyor.
Türk milliyetçisiyim/ülkücüyüm diye ortalıkta dolaşan, ‘kerameti kendilerinden menkul’ yol arkadaşlarına (!) sorun bakalım, Erol Güngör’ün üç tane kitabını sayabilirler mi?
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş