"Türk Milliyetçiliğinin Meseleleri"nden altı çizili satırlar...

A+A-
Ahmet SEVGİ


Lise yıllarımızda "Bin Temel Eser" serisinden önemli eserler çıkıyordu. Devlet yayını olduğu için öğretmenlerimiz göğsünü gere gere öğrencilerine o kitapları tavsiye ediyor, bizler de alıp harıl harıl okuyorduk. O yıllarda okuduğum eserlerden biri de Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu'nun (1914-18 Ağustos 1984) "Türk Milliyetçiliğinin Meseleleri" idi. (MEB Yayınları, İst. 1970.) Aradan 35-40 yıl geçmiş olmasına rağmen adı geçen kitaptan şu cümle hâlâ hafızamda tazeliğini koruyor: "Muhteşem mazisi ile öğünen Türk milleti, istikbâle gururla bakmakta haklıdır." (s. 8)
Şimdi sizlere 1976 yılında okuduğum bu kitaptan altını çizdiğim bazı satırları naklederek ölümünün 30. yıldönümünde hocanın rahmetle anılmasına vesile olmak istiyorum... "Milliyetçilik; kısa ve umumî tarifiyle, kişinin milletine sevgi ve saygı hisleriyle bağlanmasıdır. Böyle bir bağlanmada elbette ne şahsî menfaat endişesi, ne de kin, nefret ve kıskançlık yer alır." (s.9)
"Bizim milliyetçiliğimiz hakka, adalete saygılı, millî kültürümüzün işlenmesini gözeten, dünya medeniyetinin yücelmesine gücü yettiği ölçüde yardıma gayret eden bir düşünce tarzıdır." (s. 15)
"Yalnız hakikat ebedîdir. Sinesinde ebedî hakikat cevherini saklayan milliyetçilik duygusu da insanlık denen ortamda yeşerir, hak ile gelişir, hürriyet adlı çiçekler verir. Kültürler ve medeniyetler onun meyveleridir." (s. 24)
"Millî duyguyu inkâr, insanlığı inkâr mânâsına gelir. Kendini besleyip büyüten ve yetiştiren yakınlarına, milletine, üzerinde doğduğu ve türlü nimetlerinden istifade ettiği vatanına düşman kesilen bir kimsenin, insan sureti altında, fakat hayvan tabiatı taşıyan bir yaratık olması icap eder." (s. 68)
    "Millî şahsiyet, millî kültür yoluyla teşekkül eder. Millî tarih, millî edebiyat, millî felsefe, millî sanat zevki ve millî ahlâk ile beslenen ferdî şahsiyet yavaş yavaş millî şahsiyet hüviyetini alır." (s. 105)
"Milliyetçilik ile demokrasi, âdeta iç-içe mevcut olabilen ve ancak bir arada bulunmakla mânâ ve ehemmiyet kazanan, eş değerde iki içtimâî gerçektir." (s.142)
"Türk milliyetçisi, Türk milliyetçiliği prensiplerine tamamen uymak ve hayatını ona göre tanzim etmek mevkiindedir. Bu prensipler, aynı zamanda kendini milliyetçi sanan bir takım gâfillerle, bütün düşünce ve davranışları milliyetçilik dışı olduğu halde milliyetçi görünmeye yeltenen sahtekârları teşhis bakımından şüphesiz büyük faydalar sağlayacaktır." (s. 283-284)
"Milliyetçilik ne eskimiş, ne de devrini tamamlamıştır. İnsanın, sırasıyla, ana ve babasını, akrabasını, hemşerisini, vatandaşlarını; beraber yaşadığı, ortaklaşa hayat mücadelesinde iş birliği yaptığı, kederli ve sevinçli anlarında daima birlikte ağlayıp güldüğü milletini sevmesi gibi temel ruhî temayül üzerine kurulu milliyetçilik hislerini, öksüz ve geçici bir hevesten ibaret saymak isabetli bir hüküm değildir." (s. 68)
Ölümünün 30. yıldönümünde İbrahim Kafesoğlu'nu rahmetle anıyoruz...

 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları