"Türkçe Yaşam"

A+A-
Mevlüt Uluğtekin YILMAZ

Türkçe Yaşam dergisinin her sayısı Türk gençliğinin aynası... Ve bizler bu dergiyi çıkaran gençliğe güveniyoruz.
Kültür araştırmacısı şair dostum Memduh Şenol’un gönderdiği 10. sayı ve diğerleri, alkışlanacak bilgilerle dolu. Çok söze gerek yok; derginin ‘bildirisi’ yolu ve amacı açıklıyor. Buyurun beraber okuyalım...
“Türk Milleti olarak geçmişten günümüze uygarlık adına hep kaldıraç görevi üstlendik. Gerek kültürel gelişim olgumuz ile gerek ise ortaya koyduğumuz varsıllık ile tarihin her anında yer aldık. Varlığımız ve yaptıklarımız ile Türk’ün adını tarihle özdeşleştirdik. Var oluştan bu güne dek geçen zaman içinde ise, türlü saldırıların hedefi olduk. Ancak bu saldırılar Türk’ü tarih sahnesinden silemedi. Bütün tehlikelere ve oynanan oyunlara rağmen 1923’te yeniden “Türkiye Cumhuriyeti” adıyla dirildik.
Ancak dün olduğu gibi bugün de tarih tekerrür etti. Tarihten yine ders almasını, üzgünüz ki bilemedik. Yeniden soğuk rüzgârlar esmeye, tehlike çanları çalmaya başladı. Daha önce askerî olarak gerçekleşen işgal, bugün ise kendisini silahsız olarak göstermeye baş\-ladı. İşgal, yeniden ve çok farklı bir yöntemle tekrar deneniyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Yüce Türk Ulusu’nun bağımsızlığının, dış destekli saldırıların hedefi olduğu gerçeği, son günlerde yaşanan olaylar ile daha net bir biçimde görülüyor.
Türk ulusu yaratılışından gelen gücüyle bu işgale karşı direnmektedir. İçinde bulunduğu şartlar ne kadar çetin olursa olsun Türk gençliği Ata’sının yol göstericiliğinde mücadeleyi elden bırakmamaktadır. Vatansever Türk gençliğinin çok küçük bir parçası olarak bizler de mücadele azminde ve kararlılığındayız.
Milli mücadele yıllarında Anadolu’da yanan çoban ateşleri birleşmiş ve koskoca bir yanardağa dönüşmüştü. Türkçe Yaşam Dergisi olarak bizler de Anadolu’da yanan binlerce çoban ateşinden biriyiz.
İçimizde yanan bu ateş o kadar büyüktür ki bu ateşi söndürmeye yedi deryanın suları bile yetmeyecektir. Her atışında “vatan” diye çarpan kalbimiz öyle temizdir ki onu kirletmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Türkçe Yaşam Dergisi her zaman, her yerde ve her şartta doğruyu söylemekten korkmayacaktır, yılmayacaktır. Gücünü Yüce Türk Ulusu’ndan alan Türkçe Yaşam Dergisi hiçbir güç karşısında başını asla öne eğmeyecek, sinmeyecek, pısmayacaktır. 
Türkçe Yaşam Dergisi “tarafsızız, nesneliz” gibi söylemlerle bu milleti oyalamayacak, tüm sinsi ve hain planların karşısında bal gibi taraf olmaya devam edecektir. Türkçe Yaşam Dergisi; Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetin temel niteliklerine, devletin ve milletin bölünmez bütünlüğüne, devletin üniter yapısına, devletin laik yapısına, Yüce Türk Ulusu’na ve Atatürk ilke ve devrimlerine taraftır ve sonuna kadar taraf olmaya devam edecektir. Bunların dışında hiçbir kişi, kurum veya kuruluşa taraf olmayacaktır, bağımlı hale gelmeyecektir. Dışta ve içte Türkiye Cumhuriyeti’ne kastedecek her türlü güçle mücadele edecektir. Ulu Önder Atatürk’ten aldığı emir ve yetki doğrultusunda hareket edecek, anayasal ve hukuki düzenin müsaade ettiği sınırlar içerisinde mücadele edecektir. Türkçe yaşam Dergisi yüce Türk Milleti’nin emrinde ve hizmetindedir.”
Değerli okuyucularım 0.505.700 97 67 numaralı telefondan ve bilgi@turkceyasam.gen.tr elektronik posta adresinden dergiye ulaşabilirler.
Haftaya buluşmak dileğiyle esen kalın.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları