Türkiye/ABD çatışması senaryosu ne anlatıyor?

İsrafil K.KUMBASAR

Amerikan İstihbarat Ajansı CIA’ya yakınlığı ile bilinen ünlü stratejist George Friedman, yeni piyasaya çıkan Önümüzdeki 100 Yıl: 21’inci Yüzyıl için Öngörüler (Next 100 Years: A Forecast for the 21’st Century) isimli kitabında aynen şu görüşlere yer verdi:
- “Rusya ve Çin gibi güçler için önümüzdeki yüzyılda endişelenmeye gerek yok. Bu ülkeler komünizme benzer bir çöküş yaşayacak.
Gelecek yüzyılın süper güçleri, Çin ve Rusya değil, Türkiye, Japonya, Meksika ve Polonya ekseninde gelişecek.
Türkiye’nin dünyadaki siyasi etkisi, 2050 yılında muhtemelen ‘Osmanlı haritasını’ andıran bir görüntü oluşturacak.”
Ve şu öngörüde bulundu:
- “Yüzyılın sonlarına doğru ABD ile Türkiye/Japonya ittifakı arasında bir savaş yaşanacak. Bu savaş ‘bilim kurgu’ türü benzeri bir savaş olacak.”

* * *

George Friedman’ın ABD derin devletinin yayın organlarından Washington Post gazetesine de malzeme olan görüşleri, BOP kapsamında ortaya atılan ‘Ilımlı İslam’ ve ‘Yeni Osmanlıcılık’ dalgasına kendilerini kaptıran işbirlikçileri bir hayli heyecanlandırmışa benziyor.
İşbirlikçiler, başlarına ‘hangi çorabın’ örüleceğinden habersiz olan geniş kitleleri, “Türkiye, AKP iktidarı sayesinde büyük bir  bölgesel güç haline gelmeye başladı. Bakın bunu biz değil, Amerikalılar söylüyor” diye aldatıyorlar.
Friedman, bu öngörüyü neden ortaya attı?
Türkiye’nin gerçekten bir güç olmaya başladığını tespit edip, katkıda bulunmak için mi?
Yoksa, ‘makro milliyetçiliği’ öncelikli tehdit kapsamına almayı planlayan yeni ABD yönetimine, “Türkiye’ye karşı dikkatli olun. Şimdiden tedbirinizi alın. Yılanın başını büyümeden ezin” mealinde bir mesaj vermek için mi?

* * *


Samuel Hungtington, 1990’lı yıllarda kaleme aldığı ‘Medeniyetler Çatışması’ isimli kitabında, ‘soğuk savaş’ döneminin sona ermesinin ardından ‘Hristiyan’ dünyası ile ‘İslam’ dünyasının karşı karşıya geleceğini öne sürmüştü.
Aradan çok fazla geçmeden ‘11 Eylül’ saldırısı gerçekleşti ve ABD, tehdit olarak algıladığı İslam dünyasına karşı topyekun ‘Haçlı seferi’ ilan etti.
Önce Afganistan’ı, ardından Irak’ı işgal etti.
Daha sonra İran’ı kapsama alanına aldı.
ABD, son zamanlarda gerçekleştirdiği çeşitli psikolojik harekatlar ile Türkiye’nin en önemli direnç kurumlarından biri olan Türk Silahlı Kuvvetleri’ni etkisiz hale getirmeye çalışıyor.
Bugün ‘ihanet haritaları’ ile aba altından sopa gösteren Aynı ABD’nin yakın bir gelecekte ‘11 Eylül’ benzeri yeni bir provokasyonun ardından Türkiye’yi ve Türk dünyasını ‘hedef tahtasına’ oturtmayacağını kim garanti edebilir?

* * *


Türkiye’de bir zamanlar muhtemel bir ‘Türk/Amerikan’ çatışmasını konu alan, en çok satan kitaplar sıralamasına giren ‘Metal Fırtına’nın kaynağının hangi adres olduğu ortaya çıktı.
Türkiye, bir an önce ‘kendi ölüm fermanını’ hazırlamakta olan ‘ABD/AB/İsrail’ eksenindeki ‘işbirlikçi’ ve ‘teslimiyetçi’ politikalara tekmeyi basarak, geleceğini ‘tam bağımsızlık’ ekseni üzerine kurgulamak zorundadır.
Aksi takdirde, yakın bir gelecekte ‘tek bir kurşun’ dahi atılmadan, ‘bilim-kurgu’ bir operasyon ile çökertilmesi kaçınılmazdır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş