Türkiye'de tarımın bilinçli yok edilişi

A+A-
Cazim GÜRBÜZ

İki Hayri’nin hayırlı girişimleriyle ortaya çıkmış bir kitaptan söz edeceğim bugün sizlere. Birinci Hayri, Hayri Köklü. Tarım üzerine oynanan küresel oyunları görüp, Yeniçağ’da ciddi ve kapsamlı bir tarım yazı dizisi yayımlattı. Serpil Özkaynak imzalı bu dizi yazısını okumuş yılların yayıncısı dostum Hayri Bildik, beni aradı “Bu Serpil Hanım’a nasıl ulaşabilirim, kitap yapmak istiyorum bu diziyi” dedi. Ahmet Yabuloğlu Bey’i aradım ben de. Yabuloğlu’nun: “Abi, arkadaşımız burada, Hayri Bey, kendisini arayıp konuşabilir” yanıtını Bildik Bey’e ilettim. Sonrasını bilmiyorum, hatta unutmuştum bile. Geçen hafta Hayri Bildik telefon etti ve kitabın çıktığını, Hasan Hüseyin Yalvaç dostumuzun kitap kolisinin içinde bana yollandığını bildirdi.
 “Sivil Örümceğin Tarımsal Boyutu-Türkiye’de Tarımın Bilinçli Yok Edilişi” adını taşıyan kitabın omurgasını, Yeniçağ’da yayımlanan Tarım ve Tekel yazı dizileri oluşturuyor, bu omurgaya güncel ve gerekli eklemeler giydirilmiş ve 334 sayfalık güzel bir yapıt çıkmış ortaya.
Hayri Bildik, sunuş yazısını şu kutsal dilekle bağlıyor:  “Topraklarımızı seven ve satmayanların yolu açık olsun!”
 “Amin!” diyerek kitap sayfalarını çevirmeye başlayalım. İşte satır başlarıyla bu kitaptan yaptığım önemli ve değerli çıkarmalar. Ayrıntılarını okuduğunuzda dehşete düşeceksiniz.
-Çiftçi Kayıt Sistemi ile fişlenen Türk çiftçisi. Biyogüvenlik yasası halledilmeden çıkarılan Tohum Yasası, Türk çiftçisini tohum savaşında yabancılara ezdirdi. Çiftçimiz ürettiği tohumu satamayacak. Devlet, tohum üretimi alanının dışına atıldı. Buğday tohumunun bile sadece dörtte biri Türk malı. Norveç’te koruma altına alınan tohumların sebebi ne, neyin önlemi alınıyor? Elini kolunu sallaya sallaya Türkiye’ye giren transgenetik ürünler. “Değiştirilen gen mi, sen mi, evren mi?” Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO), bir bombadan daha zararlı.
-57. Hükümet’in Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp’in feryadı: Engellendim. GAP’da büyük uluslararası oyunlar dönüyor. Sularımıza nasıl göz dikildi? Yıllarca GAP İdaresi Başkanlığı yapan Olcay Ünver, yabancı güçleri GAP’a nasıl yönlendirdi? Abdüllatif Şener’in görevden alabildiği bu kişiyi, hangi küresel güçler ödüllendirdi?
-Un ihracatına verilen desteği kaldıran AKP, AB’den övgü aldı.
-Bir dekar şekerpancarının sağladığı oksijen 3 dekar çam ormanına eşit. Uygulanan kota yüzünden şekerpancarı üretimi gittikçe düşüyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde dönen katakulliler.
-Arıcılık, topraksız tarım. Arıcılıkta sayılı ülke olan Türkiye’ye Çin’den ucuz ve niteliksiz bal gelmeye başladı. Mısır nişastasından elde olunan fruktoz şurubu ile beslenen arıların balı hastalık saçıyor. Biyoetanol nedir? Yakıtta yeni umut mu?
-Yediğimiz 1 milyon ton etin yarısı kaçak. Batılı ülke insanlarına göre 10 kat daha az süt içiyoruz, manda sütünün tadını ise unuttuk.
-AB’ye tam üye olduğumuzda ayakta kalacak tarım ürünlerimiz yalnızca 4 kalem: Yaş meyve-sebze, fındık, baklagiller ve koyun eti.
-Dünya Ticaret Örgütü’ne ABD’nin pirinç şikâyeti. AKP geri adım atıyor. Türk pirinci ABD’ye teslim ve gelinen nokta...
-Organik çay, çayda yeni umut.
Bu değerli eser Toplumsal Çözüm Yayınları arasından çıktı. Yayınevinin telefonu şöyle: 0212 520 70 33, e-ulak: toplumsalcozum@hotmail.com 

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları