Türkiye’nin Türk olma karakteri: Ordu ve AKP

A+A-
Haydar ÇAKMAK

Türklerin tarih boyu en önemli ve en güçlü organizasyonu ordusudur. Türkler kurduğu devletlerini hep orduları vasıtasıyla kurmuşlar ve ülkenin korunmasını da orduya emanet etmişlerdir. Türk ordusu devletin değil halkın ordusudur ve onun adına ülkesini ve devletini korur. Türk halkının da kendi çocuklarından oluşan ordusuna kalbi bir bağlılığı ve güveni vardır. Bu güven, ordusunun tarih boyu kanıtladığı başarılar ve kahramanlıklardan dolayıdır. Yani romantik bir sevgi ve bağlılık değildir. Bütün büyük milletler gibi Türk milletinin de kendi adına bir devlete ve ülkeye sahip olma hakkı vardır. Türkler bu hakkı kimseden almamıştır diğer milletler gibi yaratmıştır. Türkler  ordusuna yurdunu ve devletini koruyup kolladığı için özel itina gösterir. Türk düşmanları ordunun karşısına şimdiye kadar hep topla tüfekle çıkmıştır ancak bugün demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi değerlerle çıkarak yenmeye çalışmaktadırlar. Ordular genelde lafla yapılan saldırılara karşı eğitimli değildir. Türk tarihinde silahlı kuvvetler ülke içinden örgütlü benzer bir saldırıya muhatap olmamıştır, bu nedenle hazırlıklı değildir. Bütün orduların yasal olarak öldürme hakkı vardır. Silahlı eğitim alırlar. Emir komuta zinciri vardır. Ordular Anayasa ve yasalarda öngörülen kurallara uydukları takdirde kimsenin keyfine ideolojisine göre dizayn edilemez. Türk subayları AKP iktidarını ve felsefesini sevmek zorunda değildir. Bu onların en doğal hakkıdır. Hiç bir iktidar kendisini destekleyen bir ordu yaratamaz. Ne iktidarların ne de komutanların öyle bir hakkı vardır. Cumhuriyet tarihi boyunca bütün iktidarların en demokratı AKP iktidarı mıdır ki orduyu demokrat yapacak. 
Türk Silahlı Kuvvetleri sadece ülkenin sınırlarını korumaz aynı zamanda Türklerin yarattığı bütün değerleri ve Türkiye’nin Türk olma karakterini de korur. Bu asli görevlerini yerine getirmeyen veya getirilmesi engellenen ordu Türk ordusu olamaz.
Alman veya İngiliz ordusunu kim zayıflatıp itibarsızlaştırmak ister, hiç şüphe yok ki Alman ve İngiliz düşmanlarıdır. Türk silahlı kuvvetlerini ise demokratların itibarsızlaştırdıklarını söyleyip geçemeyiz. Temel felsefesinin kaynağı 7. yüzyıl olan çağdışı tarikat ve cemaatlerin çağdaş ve kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine demokrasi dersi vermesi söz konusu olamaz, bu akla hakarettir. Türk Silahlı Kuvvetlerine destek çıkmak antidemokratik davranış olarak tanıtılmaktadır. Oysa ki aklı başında hiç kimse bir hukuk devletinde hukuka saygılı bir ordunun mevcudiyetine karşı çıkmaz ve 500 bin kişilik bir orduda yanlış yapan olabilir ve onu alıp yargılamak gerekir bütün bir orduyu değil. Cemaat ve tarikatlara bağlı olan kravatlı yobaz gazeteciler, her devirde ruhunu ve kalemini satan ve hiçbir zaman Türklerin ve Türkiye’nin dostu olmayan, gövdesi Türkiye de ruhu başka yerde dolaşan güruh ve eski tüfek komünist ile dünyada benzeri olmayan bir liberal anlayışın sahiplerinin topluca Türk Silahlı Kuvvetlerine saldırmaları, yurt severleri haklı bir kuşkuya düşürmektedir. Zira bu kadar birbirine zıt düşünceye sahip insanların kendiliğinden organize olması mümkün değildir. Eğer gerçekten amaçları demokrat bir Türkiye ise niçin aralarında vatanperver bir demokrat yok. Komünist demokrat, dinci demokrat, cemaatçi demokrat, tarikatçı demokrat oluyor da milliyetçi demokrat olmuyor mu?
AKP iktidarına acizane bir tavsiyemiz var, bizim işimiz sizin vatanperverliğinizi sorgulamak değildir, Allahtan Türkiye bir hukuk devletidir. İçten ve dıştan size gönderilen alımlı demokrasi paketlerinin içlerini ve amaçlarını biraz sorgulayınız.
Bu yazıyı son bir cümleyle bitirmek istiyorum. Türk Milliyetçileri ve milliyetçiliği son elli yıldır hiç bu kadar dışlanıp aşağılanmamıştır. Milliyetçi refleksi olmayan bir demokrasi tehlikeli bir demokrasidir.     

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları