Türklerin Dünyası

Kürşad ZORLU

Dünya huzur indeksinde 93. sıraya yükselen Kazakistan, 4. Dünya Kazakları Kurultayına ev sahipliğini yapıyor. Beş yılda bir yapılan ve başkanlığını Nursultan Nazarbayev’in yürüttüğü kurultaya 35 ülkeden milletvekilleri, iş adamları, öğrenciler ve çeşitli kesimlerden temsilciler katılıyor. Bu sevindirici buluşmanın hemen öncesinde ülkede yaşanan intihar saldırıları küçük kayıplarla atlatılsa da halkın belli bir kısmının tedirgin olduğu anlaşılıyor. Kazakistan’ın Afganistan’a asker gönderme kararının ardından Aktobe ve Astana’da gerçekleştirilen bu saldırılar, Taliban tarafından bir tehdit algılaması olarak değerlendiriliyor. Ayrıca Kazakistan’ın başkenti Astana’da yapılan başka bir toplantıda TÜRKPA dönem başkanlığı Kazakistan Meclis Başkanı Oral Muhamedjanov’a devredilirken, TÜRKPA III. Genel Kurul Toplantısı’nın Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te yapılması planlanıyor.


Ahıska Kongresi ve Doğu Türkistan
Her ne kadar devletlerarası ilişkilerimiz istenilen ölçüde olmasa da Türkmenistan’da büyüme ve inşa çalışmaları hızla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov son dönemde Başkent Aşkaabat’taki büyük ölçekli projeleri Türkiye’den giden firmalara vermeye özen gösteriyor. Yine Türkmenistan’ın da içerisinde bulunduğu Orta Asya ülkeleri, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te düzenlenen  “Su Forumu” nda bir araya geldiler. Bölgede sınırlı olan su kaynaklarının paylaşılması, kullanılması ve güvenliği için görüş alışverişinde bulundular. Özbek Türkü konuşmacı Kırgız Türklerini ve Tacikleri su kullanımında kurallara uymamakla suçladı. Ankara’da ise bugün Dünya Ahıska Türkleri Birliği Kurultayı toplanıyor. Detaylarını daha sonra paylaşacağımız kongreyle ilgili pek çok eleştiri ve bilginin mail aracılığıyla tarafımıza ulaşmakta olduğunu belirtelim. Diğer yandan Doğu Türkistan’da Türklere yönelik asimilasyon bütün hızıyla sürdürülüyor. Bırakın dünyayı Türkiye gündemine bile düşmeyen idamlar gerçekleştiriliyor ve Doğu Türkistan Türkleri her geçen gün yalnızlaşıyor. Türkiye’deki sözcüleri Seyit Tümtürk her fırsatta bu sorunları dile getirmeye çalışsa da Doğu Türkistan konusunun “sıkıntılı konu”  olarak görülmesi hâlâ içimizi acıtıyor.


Türkbirlik Sitesi
TürkBirlik adlı bilgi ağının kurucusu Fatih Alparslan, Türk dünyasını yakından tanıyan bir araştırmacı. Bu hususta bir haber sitesi oluşturmuş ve hemen hemen bütün Türk lehçelerine ait sözlüklerin yer aldığı sitede pek çok uzmanın araştırmaları da değerlendiriliyor. Fatih Alparslan’ın Türk Dünyasının Kuzeydoğusu sayılan Sibirya bozkırlarından (Tuva) seslenişi okunmaya değer yazılar arasında. Yenilerini merakla bekliyoruz.


Mümtaz Çoban ve Türk Dünyası Derneği
2009 yılında Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban’ın öncülüğünde kurulan ve Ahmet Sağlam’ın başkanlığını yürüttüğü Türk Dünyası Öğrenci Derneği 19 Mayıs’ta Türkistan’da Gençlik Buluşması gerçekleştirdi. Çeşitli kararları alındığı toplantıda en çok hoşumuza giden Çanakkale şehitliğinden, Kırgızistan Atabeyit anıt mezarlığından, Kazakistan Ahmet Yesevi türbesinden, Azerbaycan Hocalı’dan ve KKTC Şehitliği’nden getirilen toprakların Hoca Ahmet Yesevi türbesine bırakılması oldu. Bu arada dostumuz Mümtaz Çoban, Bitlis’in en başarılı Belediye Başkanı seçildi. Zaten daha başkası beklenmedik bir sonuç olurdu. Bu arada Türk dünyasına yönelik faaliyetlerinizi www.kursadzorlu.com adresindeki forumdan tarafıma aktararak bütün portalları yükleyebileceğinizi belirtelim.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş