Türkmenistan'dan büyük turizm hamlesi

Kürşad ZORLU

Birkaç gün önce Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Nurberdi Amanmuradov’u makamında ziyaret ettik. Başarılı Büyükelçi, sohbete başlarken  “Varmısın?” yani nerelerdesin deyince daha yapacak çok işimizin olduğunu hatırladık. Amanmuradov, sıradan bir diplomat değil. Kendi penceremizden baktığımızda belirtmemiz gerekir ki, bölge meselelerine hakim, çok iyi Türkçe konuşan ve Türkiye atmosferini özde hisseden bir dost.
Ziyaretimiz sırasında uzun uzun Türkmenistan-Türkiye ilişkilerini konuştuk. Fikir alışverişinde bulunduk. Ve Türkmenistan için sevindirici bir projeyi dinledik. Öyle ki Hazar kıyısında  “Türkmenbaşı Turizm Şehri” için düğmeye basılmış. 1 milyar dolara mal olacak proje kapsamında söz konusu bölgenin  “serbest ekonomi bölgesi”  olacağını öğrendik. Bildiğimiz kadarıyla Hazarın bu bölümü temiz ve deniz turizmi bakımından oldukça elverişli. Sanırım yeni Devlet Başkanı Berdimuhammedov’un ülkeyi dünyaya entegre etmek ve ekonomiyi daha ileri götürmek adına çalışmaları devam edecek.
Peki projenin yapımını kimler üstlenecek? Bunu da değerli dostumuz Hikmet Eren’in çıkardığı EkoAvrasya dergisinden öğreniyoruz. Haberde DEİK direktörü Ufuk Yılmaz projeye Türk müteahhitlerinin dahil olması için lobi çalışmalarına başladıklarını ve bu çerçevede Amanmuradov’a isteklerini ilettiklerini ifade etmiş. Aynı görüşmede Türkmenistan’ın Türkiye’ye uyguladığı vize rejimi konusunda Büyükelçi’ye sıkıntıların aktarıldığı da belirtilmiş. Bu taleplerin ilgili yerlere ulaşacağından hiç şüphemiz yok. Ama diğer yetkililerimizin de gerekli girişimleri yoğunlaştırmaları çok önemli. Bu noktada Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’ün bölgeye yapacağı muhtemel ziyaretleri yeni bir açılım fırsatı olarak görmeliyiz.

EkoAvrasya’ya başarılar

Hikmet Eren arayıp da  “dergi elinize ulaştı mı” diye sorduğunda doğrusu böyle bir içerik beklemiyorduk. Avrasya merkezli meseleleri işleyen makale ve röportajlar, Türk dünyasından güncel haberler derginin temel portresi. Üstelik ücretsiz... (0.312.2297417) Yıllar önce Türkistan’ın o güzel günlerinde tanıştığımız Hikmet Eren’i kutlamak lazım. İyi bir iş yapıyor. Bize göre bir kişi daha Türk Dünyasının önemini kavrasa en büyük hizmettir deriz. Küçük ya da büyük bütçesi önemli değil. Aslolan samimiyet ve ilkeli duruş. Bu arada derginin künyesinde Yahya Akengin ve Dursun İzci ismini görünce daha da mutlu olduk. Ne diyelim... Güçler birleşsin, misyon yükselsin.

Kırşehir’den davet var

Ahi Evran’a sormuşlar  “Allah deyince siz ne yaparsınız?”  Ahi Evran şu cevabı vermiş: Biz Allah deyince çalışır, çalışırken hep Allah deriz... 08-14 Ekim 2007 tarihleri arasında Kırşehir’de 20. Ahilik Kültürü Haftası ve 43. Esnaf Bayramı kutlamaları gerçekleştiriliyor. Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahamettin Öztürk bu hafta konuya ilgi duyan herkesi Kırşehir’e davet ediyor.

NOT:
Karabağ sorunu ve Ermenistan yazılarımızın ardından çok sayıda isimli ve isimsiz mesaj aldık. Özellikle Dr.Hasan Oktay’ın mailini zevkle okuduk. Öte yandan sınır kapısının açılması yönündeki tezinin altında yatan nedenleri haklı bulmamıza karşın, siyasi ve psikolojik açıdan mevcut ortamın bu yükü kaldıramayacağını düşünüyoruz.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş