TÜRKSAV'dan beklentilerimiz

Kürşad ZORLU

Geçtiğimiz gün TÜRKSAV (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı) Başkanı Yahya Akengin, Avrasya Ekonomik ve Sosyal İlişkiler Derneği Başkanı Hikmet Eren ve EkoAvrasya editörü Çağatay Akengin ile uzun uzun sohbet ettik. Şimdilerde bir dizi faaliyet içerisindeler. Bildiğiniz gibi her yıl düzenlenen TÜRKSAV ödülleri törenine çok az kaldı. 27 Şubat’ta tarihi Türk Ocağı binasında kültür coğrafyamızdan geniş bir katılımla ödüller sahiplerini bulacak. Görüşme sırasında Yahya hoca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaretlerinden de bahsetti. Sayın Cumhurbaşkanı’nın  “Türk cumhuriyetlerine bir değil bir çok kez gitmeliyiz. İlişkilerimizi daha da pekiştirmeliyiz” şeklindeki sözlerini aktardı. Bunu biz de defalarca yazmıştık. Özellikle bir dönem bu seviyede azalan görüşmelerin söz konusu ülkelerde zemin kaybına sebep olduğunu vurgulamıştık. Yine ifade edelim ki her düzeyde artan ziyaretler kamuoylarında Türkiye’nin daha fazla yer almasına sebep olur. Örneğin Rusya lideri Putin... Bu ziyaretleri yapmak için ufak çaplı açılışları dahi değerlendirmektedir. Tabii ülke insanı da meydana gelen sıcaklığı, günlük yaşantısına yansıtmaktadır. Dolayısıyla TÜRKSAV heyeti bu dönemde Köşk’ten çok umutlu.
TÜRKSAV esasında Türk dünyası ile ilişkilerimizin önemli bir ayağında gerçekçi bir zemin işlevi görüyor. Böylesine tarih, sanat ve edebiyat kokan bir kültür alanında vazgeçilmez konulara projeler üretiyor. Yahya Bey’in bu alandaki derin bilgisi ve her kesimden aldığı takdir bu kurumu ayakta tutan nedenlerin başında geliyor. Biz de daha somut projeler ve hayata geçen uygulamalar istiyoruz. Aslında bunun için her şey uygun. Yalnızca ilgili bürokrasinin meseleye tam idraki gerekiyor. Onun içindir ki TÜRKSAV’a Cumhurbaşkanı düzeyinde gösterilen ilgi ve incelik önemlidir. Karacaoğlan’ı, Ahmet Yesevi’yi, Kutadgu Bilig’i, Manas’ı, Timur’u ve diğerlerini ortak bir nokta ve akılda içselleştirmek böylesi örgütleri daha etkin ve faal hale getirmekle mümkündür. Bir milletin sanata ve bilime verdiği önemle, dost ve kardeş halkların bütünleşmesi aynı süzgeçte değerlendirilmelidir.

****

Özbekistan’ı unutmayalım

Özbekistan-Türkiye ilişkileri umarım istenilen seviyeye gelecektir. Bunun için yıkılması mümkün olmayan duvarlar yoktur. Önümüzdeki günlerde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın Türkiye’yi ziyaret edecek olması yıllardır beklediğimiz bir durumdur. Sıra Özbekistan’da... Bu bakımdan kamu ve özel sektör kuruluşlarımızın ziyaretlerini artırmasını son derece önemsiyoruz. İşte onlardan birisi. Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği tarafından 01-08 Mart 2008 tarihleri arasında Özbekistan’a (Taşkent, Buhara, Semerkant) bir gezi düzenleniyor. Gezi programında Özbekistan Tekstil Bakanı, Ticaret Bakanı, Ticaret Odası Başkanı, yerel yetkililer, meslek kuruluşları temsilcileri ve işadamları ile görüşmelerin yer alması öngörülüyor. Özbekistan Ankara Büyükelçiliği’nin desteği ile hazırlanan gezide ülkenin ekonomik ve ticari potansiyeli, yatırım koşulları ve mevzuatı hakkında bilgi alınması hedefleniyor. Bu geziye katılmayı arzu edenler 23 Şubat 2008 günü mesai saati bitimine kadar 0 312 2297417 nolu faksa taleplerini iletebilirler.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş