Ucuz kahramanlık - pahalı bedel

A+A-
Altemur KILIÇ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki Gazze Gazası - Gaziliği daha çok tartışılacağa benzer. Genel kanı Erdoğan’ın, Şimon Peres’in hiddetli sözlerine ve  “moderatör”  İgnatiüs’ün terbiyesizliğine kızması, infial göstermesi. Haklıydı, ama yöntemi  “devlet adamlığına”  pek yakışmadı. Eski başbakanlarımız böyle bir durumla karşılaşsalar ne yaparlardı? Önce, böyle bir açık tartışma panelini önermezler ve davet edilseler de katılmazlardı. Zira bir taraftan çok hassas bir konuda hem arabuluculuğa talip olacaksınız, hem de müzakerelerde kapıların arkasında olabilecekleri -şiddetli tartışmaları- hatta kapıyı vurup müzakereleri terk etmeyi böyle dünya âlem önünde aleniyete vuracaksınız! Olmadı... Çünkü evvela böylelikle,  “arabuluculuk”  yapmanız imkânı, ortadan kalkmış oldu! Oysa diplomatik “monşerlik”  teamülünde, o kapalı kapılar arkasında muhataplarınızla küfürleşseniz bile, müzakerelere avdet mümkün olur. Ya şimdi!
Önceki başbakanlar ne yaparlardı? Eminim; mesela rahmetli Nihat Erim, gereken tepkileri devlet adamlığı, Süleyman Demirel de bilge ağır başlılığıyla, hepsi de  “üslubu beyanlarıyla” muhakkak gösterirlerdi. Ve yakından tanıdığım, yumuşak başlı Bülent Ecevit de kıpkırmızı olur, mükemmel İngilizcesiyle muhataplarının ağzının payını verirdi... Tabii, böyle  “düzmece”  bir panele katılsalardı!


Ve ilk fatura
Demirel “bunun faturasını çıkarırlar” dedi. Ve işte ilk fatura,  “Davos gazası”  sonucu Ermenilerden geldi...
Ermenistan, ABD ve AB’deki havanın lehlerine döndüğünü ve özellikle Amerikan Kongresinde  “Soykırımı Tasarısının” geçmesini şimdiye kadar engelleyen Yahudi Lobisinin artık engellemesini çekeceğini anladı ve dikleniyor! 
 Ermenistan Devlet Başkanı Serge Sarkisyan Zürich’te, Dışişleri Bakanı Eduard Nalbantyanda Erivan’da, beyanlarda bulundular. Ezcümle; Türkiye ile diplomatik ilişkilerin ve olası sonuçlarının; mesela sınırdaki kapının açılmasının, 1915 olayları hakkındaki iddialarının uluslararası alanda tanınmasına yönelik çabalarını hiçbir biçimde durdurmayacaklarını  açıkça ifade ettiler.
Devlet Başkanı Sarkisyan; “Türkiye ile diplomatik ilişkilerin kurulması, soykırımının unutulması anlamına gelmez. Bizler ülke çıkarlarını belirli amaç için rafa kaldıramayız. Ankara ile ilişkilerin ön koşulsuz  normalleşmesi gerekir. Ermenistan’la sorunların çözümü Türkiye’nin de yararına olur” diyor.


Bunun anlamı ne
Bunların anlamı şu: Soykırımı yaptığınızı kabul edin,  kapıları açın ama biz, hiç karşılığını vermeden, arazi ve tazminat taleplerimizi ısrarla sürdüreceğiz.
Bizim, Türkiye aleyhindeki en ufak haberi manşetlere çıkaran bazı gazetelerin ve özür dileyici liboşların kedi pisliğini örtercesine görmezlikten geldiklerı bu mevsuk haber ve özellikle Sarkisyan’ın “Ermenistan’ın çıkarları belirli amaçlar için  kurban edilemez”  demesi, Türkiye’nin milli çıkarlarını, kendilerince mâlum amaçlar için harcamaya hazır sayın Abdullah Gül’e ve Babacan’a saygıyla duyurulur!
Bizde bu kafa, onlarda bu küstahlık oldukça...


Altan’a ödül
Çetin Altan,   Kültür Bakanlığı’nın  “2008 Kültür ve Sanat Büyük Ödülüne” layık görülmüş ve ödülü Altan’a Başbakan Erdoğan, Aya İrini’de bizzat vermiş...
Hangi  “kültür”, hangi  “sanat”? Mülahazat hanesi açık!  Ama merak ediyorum, Nobel Ödülünden vazgeçtim, Ermeni soykırımı konusunda mücadele verenlere, mesela Bilal Şimşir’e, Yusuf Halacoğlu’na, Doğu Perinçek’e, Atatürkçü İlhan Selçuk’a ve Türk Dünyasının kahramanlarından Mustafa Özbek’e kim ödül verecek?.. Maalesef  bizim taraf, ölü verir de, ödül vermez! Başbakan ödülleri bizzat verir mi? Verirse, nerede verir? Silivri Cezaevi salonlarında mı?
HATIRLATMA - İkinci Cumhuriyet-çilerin babası Çetin Altan’a hak ettiği asıl “ödülü” rahmetli Hamit Fendoğlu Ankara’da vermişti. Meclis salonunda!.. Hatırlayanlar hatırlamayanlara anlatsınlar...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları