Ulusa tersleniş

A+A-
Altemur KILIÇ

Başbakan konuşmayı, iktidarın başarılarını her önüne sürülen mikrofondan, bindirilmiş kıtalarına anlatmayı, yönetmenin bir işaretiyle başlayan,  “konserve edilmiş” alkışları çok seviyor! Bu abartılmış sözde  “başarıları”  çok seviyor...  “Başarılar”  doğru da olsa, bu Cumhuriyet elden gitmiş neye yarar! Tabii 2. Cumhuriyete yarar ve bazılarına da rant sağlar!

Çocuk kandırır gibi
Erdoğan, yeni  “seslenişinde” , savunma sanayiindeki başarılarını anlattı. Bir defa, başarı onun başarısı mı? Fakat, asıl bu başarılar, ne kadar umut ve iftihar vesilesi olursa olsun bu silahlar, bu gemiler, Türk Ordusunun, Deniz Kuvvetlerinin, her gün yıpratılmakta olan itibarını geriye getirecek mi? Türk Ordusu geleneksel manevi gücünü muhafaza edecek mi?
Recep Tayyip Erdoğan, Türk Hava Yolları’nın filosuna yeni katılan uçaklarının teslim töreninde,  “Uçağa binenlerin sayısı katlandı. Uçağa binmek bir imtiyaz olmaktan çıkacak, artık herkes uçağa binecek”  müjdesini vermiş. Çocuk kandırır gibi! Belki öyle de bu Erdoğan’ın ve iktidarının başarısı mı, yoksa dünya gerçeği mı? Herhalde, kendini bilen hiç bir dünya Başkanı veya Başbakanı “uçağa binenleri artırdık” diye övünmez!.

Başarıda sınır tanımıyor!..
Gidişata bakarak, çok yakında “Bedelli askerliği getirdik” ve sonra da  “Askerlerin elinden arsaları, orduevlerini aldık, ranta, spekülasyona açtık” diye de nutuklar atar.  “Başarının”  sınırı yok!
Bir süredir Atatürk’e ve Atatürkçülüğe saldırmaya henüz cesaret edemeyenler, dolaylı yoldan atağa geçtiler. Mesela  “Atatürkçülüğe”  aşağılayıcı anlamda  “Kemalizm”  derler! Malumlardan biri, malum gazetelerden birinde aklınca Kemalizmi alaya alıyor; kendi kelimeleriyle,  “İsme bağlı ideoloji tarif etmeye çalışanların enzâr-ı dikkatine arz ediyor” . Der ki: “(Mustafa Kemal’in) İkinci adı Kemâl değil de Şükrü olsaydı bugün Şükristlerimiz olacaktı; Şükrist, Sadullahist, Kâmilist Atılım hareketi vb..!

Kemalizm
Bu adamlara hatırlatalım; Atatürk sağken rejimine “izm” takmayı “Kemalizm” demeyi öneren solda ‘Kadro’culara, sağda Recep Peker’e şiddetle karşı çıkmış “O zaman donar kalırız” demişti. Ama şimdi bizler, “Atatürkçülüğe” meydan okuyanlara karşı “Evet biz Kemalistleriz ama onun ilkelerini, derin dondurucuya koymadan yaşatmaya azmettik!”
Aynı adem, gene meşrebine göre Atatürk’ü tarife kalkışmış... Bu alanı onlara bırakamayız; cevabını muhakkak vereceğiz ama bu herif-i na şerifin bir son cümlesi var ki ağzının payını hemen vermemi gerektiriyor. Bu kişi, aklınca dokundurmuş; “(Mustafa Kemal) Orta halli bir esnaf çocuğu olarak Selanik’te doğmuştu; Dolmabahçe Sarayı’nda Türkiye’nin en vâriyetli adamı olarak son nefesini verdi”.

İsim yanlışlığı var!..
Adam “varlıklı” diyememiş mecelle ağzıyla “variyetli” demiş. Ama herhalde bir isim yanlışlığı var, “Erdoğan” demek istemiş olacak; Mustafa Kemal varlığını pazarlamacılık yaparak, ülkenin mameleğini yabancılara satarak, yakınlarına rant sağlayarak kazanmadı, neyi varsa milletine aziz hatırasıyla bıraktı...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları