Ulusla eğleniş

A+A-
Altemur KILIÇ

Yeni bir yıla daha AKP iktidarında, Recep Tayyip Erdoğan’ın “mutlakıyet” idaresinde giriyoruz. Sayın Başbakan yıl sonunda “Ulusa seslendi”  mutadı veçhile, gözlerimizin içine bakarak iktidarının başarılarını anlattı, gelecek için büyük umutlar vaat etti...
Özetle dedi ki: “Yaşanan büyük sıkıntılara rağmen, kısa zaman içinde hayata geçirilen bu büyük değişim, milletimizin şaşmaz medeniyet aşkının ve iradesinin parlak bir zaferidir... Birlik, beraberlik içerisinde, kardeşlik içerisinde geleceğe yürümenin azmini, kararlılığını gösteriyoruz. Göreceksiniz çok daha fazlasını yaşayacak, Türkiye’yi çok daha ileri seviyelere hep birlikte taşıyacağız”.
Maşallah ve inşallah, ama şimdiye kadar yaptıkları, bundan sonra yapacaklarının göstergesi ise yandık!
Merak ediyorum; Sayın Başbakan bu söylediklerine kendisi inanıyor mu, geceleri rahat uyuyor mu?

Eğlence
Siyaset bilimci Lord Acton, “Bir lider kendi söylediklerinin halkın da düşündükleri olduğuna inanmışsa, bu vahim bir durumdur” der.
Ünlü sözdür; “İnsanlar, hayal ettiği müddetçe yaşarlar” derler. Politikacılar ise hayalleri, gerçekler karşısında çökene ve rüyalarından uyanana kadar!..
Sayın Erdoğan “Ulusa seslenirken”  acaba ulusla, hepimizle eğleniyor mu? Herkesi kör ve sersem mi sanıyor?
Ülkenin gerçek manzarasına, AKP iktidarının yedi yılda ve özellikle şu son yılda getirdiği duruma, her sabah gazetelerde, akşamları da ekranlarda, “canlı” yayınlarda bakın! Ülkenin her yöresinde, sokaklarda kan akıyor... Terör kentlere de yayıldı...  Ayaklanmayan, her gün eylem yapmayan kesim kalmadı... Eczacılardan, TEKEL işçilerine, itfaiyecilere kadar, bütün insanlarımız sokaklarda.
Ve Erdoğan’ın “azimle devam ettireceğiz”  dediği “Kürt Açılımı”, eğer ölü doğmadıysa, PKK’lı Emine Ayna’nın, kıkır kıkır gülerek, alay ettiği gibi, “Bitti bitti”! Son umut “APO”!
Dış politika  “başarıları” ayrı bahis. Eğer başarı “Orta Doğu’da, Orta Asya’da ABD projelerine hizmet etmekse”, gerçekten başarı!
Yılın son günü kar yağmadı ama, vatandaş tipiye yakalanmaktan beter oldu. Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla; akaryakıt, sigara ve alkollü içkilerde ÖTV(Özel Tüketim Vergisi) miktarını artırdı. Köprü ve otoyollardan geçiş ücretini de unutmadılar. Araç sahipleri de zamdan nasiplendi. Bakalım sırada neler var...

En büyük başarı
Bu iktidarın en büyük başarılarından biri, bütün kurumları içlerinden bölmek ve karşı karşıya getirmek. Herkesi, her ortamı dinlemek, doğrusu bu iktidarın en büyük  “teknoloji”  başarısı!
Fakat en vahimi, tam su sırada Türk ordusuna karşı yürütülmekte olan, asimetrisi filan kalmayan yıpratma operasyonları.
Başbakan, “Ülkeye seslenirken”, bütün bu durumlardan hiç söz etmedi... Ama daha önce Bülent Arınç’a sözde suikast girişiminden sonra da olanları, zımnen tasvip etmişti. Hem bunlar, onun bilgisi ve hatta talimatı olmadan, yapılabilir miydi?
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kırk yılda bir, devlet adamlığı emaresi gösterdi  “TSK’nın yıpratılmasından rahatsızmış” ... Günaydın Sayın Gül, yeni mi uyandınız?
Erdoğan  “Ulusa seslenirken” , bu konuyu teğet geçti. Acaba, şimdi, O da, hiç olmazsa rahatsız olduğunu ifade eder mi...  “Sahibinin sesi”  sözcüsü Hüseyin Çelik de Ordunun yıpratılmasından tedirginmiş! Yanılıyor muyum. Bu zat, Bingöl ve Reşadiye saldırılarının askerler tarafından yapıldığını iddia eden aynı kişi değil mi?
Bir Türk albayı, 8 saat ayakta ifade verirse bunun anlamı çok acıdır! Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel  “Devleti arar hale gelmeyelim”  diye uyarıyor... Ben ekleyeyim  “Ordumuzu da arar hale gelmeyelim... Ama devletimizi, çoktandır aramaktayız” !

Makûs talihimiz
AKP iktidarı, Türk milletinin  “makûs talihi” ama bu, nihai kaderimiz olmamalı! Türk milleti bunu hak etmiyor!
Eğer, seçimler yenilenirse ve gene AKP halkı demokrasi tramvayına bindirip iktidara çıkarsa, o zaman Aziz Nesin’e hak vermek lazım... Bu sözlerinden dolayı, merhuma kızmıştım... Gene de milletime, “aptallığı”  yakıştıramam... “Türkün aklı sonradan gelir” . Fazla geç gelmese!

Not: “Ergenekon kapsamında” Silivri’de, diğer cezaevlerinde yatan, aksi sabit olana kadar masum dostlarımın bu yıl kurtulmalarını umuyor, sevgilerimi gönderiyorum!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları