Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu Bildiriler Kitabı...

A+A-
Ahmet SEVGİ

Cenab Şahabeddin  “Tiryaki Sözleri” nde:  “Kadın olsun, kitap olsun cildine aldanma, münderecatına bak”  diyorsa da kitapçı vitrininde özel mahfazalı, büyük boy (993 sayfa) iki ciltlik  “Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu Bildiriler Kitabı” nı görünce  “Her kap içindekini sızdırır”  deyip hiç tereddüt etmeden satın aldım. İyi ki almışım... Yerli yabancı 102 bilim adamının Mehmet Akif’i çeşitli cepheleriyle ele aldığı Bildiriler Kitabı bana bir bakıma 102 akademisyenle Akif’i enine boyuna konuşup tartışma imkânı vermiş oldu ki benim için bundan daha güzel bir şey olamazdı.
19-21 Kasım 2008 tarihleri arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu’nda sunulan bildirilerin nefis bir baskı ile okuyucuların istifadesine sunulmuş olması gerçekten Üniversite’nin adına çok yakışan bir yayın faaliyeti olmuştur. Umarım Akif’in aziz ruhu da bundan şad olacaktır.
Kongre ve sempozyum düzenlemek sanıldığı kadar kolay değildir. Bu tip etkinliklerde sunulan bildirilerin toplanıp kitaplaştırılması da zor ve meşakkatli bir iştir. Dolayısıyla,  “Sempozyum Düzenleme Kurulu” nu ve kitabın editörleri Prof. Gökay Yıldız, Prof. Dr. M. Zeki Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Şevkiye Kazan, Yrd. Doç. Dr. Hülya Yazıcı Okuyan’ı ayrı ayrı tebrik ediyorum. Eskilerin tabiri ile  “Allah sa’ylerini meşkur eylesin” !..
Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Gökay Yıldız  “Bildiriler Kitabı” nı şöyle takdim ediyor:
“Bağımsızlığımızın simgesi olan İstiklâl Marşımızın şairi, Cumhuriyet dönemi fikir ve sanat öncülerinden Mehmet Akif Ersoy’un adını almakla büyük bir onur ve ayrıcalık taşıyan Üniversitemiz, vatan şairimizin adını yaşatıyor olmanın mutluluğunu duymaktadır.
Olanaksızlıklar içindeki halkımıza umut, güven ve inanç aşılayan, Türk ulusunun tarihinden getirdiği yüce kişilik özelliklerini, yüksek ruhunu, saygın ve soylu duygu ve düşüncelerini betimleyen millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy’a olan gönül borcumuzu canlı tutmak amacıyla 19-21 Kasım 2008 tarihleri arasında I. Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu gerçekleştirilmiştir. Sempozyum aracılığıyla bilim, kültür ve sanat dünyasının değerli isimleri bir araya getirilerek onların araştırma ve çalışmaları paylaşıma sunulmuştur. Mehmet Akif’in gerektiği gibi anlaşılması, eserlerinin gelecek kuşaklara aktarılması ve onun düşüncelerinden yararlanılması amacıyla düzenlenen sempozyumda sunulan bildiriler kitaplaştırılarak bilim ve kültür dünyasına armağan edilmiştir.”
Kitapta yer alan bildirilerden birkaçını zikredelim:
“Ahmet F. Kılıç: Uzlaşma Kültürümüzün İdeal Bir Örneği Olarak Mehmet Akif Ersoy; Ali Akpınar: Mehmet Akif’in Kur’ân Tasavvuru; Ahmet Sevgi: Mehmet Akif’in Hikmet Cephesi; Ebru Kavas: Mehmet Akif Ersoy’un Şiirinde II. Meşrutiyet İstanbul’unun Sosyal Tipleri; Emine Kısıklı: Millî Mücadele’de Kamuoyu Oluşumunda Mehmet Akif; Nurullah Çetin: Mehmet Akif’te Batı Emperyalizmine Karşı Tavır Alış; Şevkiye Kazan: Safahat’a Göre Kadın ve Aile...”
Vatan, millet, millî değerler ve İstiklâl Marşı düşmanlığının günden güne arttığı şu günlerde Mehmet Akif’i ve tabii “Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumu Bildiriler Kitabı” nı okumanızı tavsiye ediyoruz...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları