Ünlü otellerden anılar (2)

A+A-
Altemur KILIÇ

Tokatlıyan Oteli
Geçen haftaki yazımda Pera Palas Oteli’nden ve anılarımdan bahsetmiştim. Bu hafta da İstanbul’un bir dönemler en ünlü oteli olan Tokatlıyan Oteli’nden bahsedeceğim. Otel, İstanbul’daki oteller denince, Beyoğlu’nda, İstiklal Caddesindeki “Tokatlıyan Otelini”  orijinal adıyla “Grand” -Büyük- Tokatlıyan Otelini unutmak mümkün mü? Tokatlıyan Oteli, Pere Palas oteli ile birlikte, Beyoğlu’nda yabancıların konaklama yeri idi. Zaman zaman orada kalırdı ve biz de ona giderdik. Güzel bir pastanesi güzel pastaları vardı!
 Bildiğim kadarı ile Atatürk bu otelde hiç konaklamadı ama yemekleri Abdullah Efendi lokantasıyla rekabet eden restoranında, yemek yemişti!
Zamanın ünlüleri Yahya Kemal, Mithat Cemal, Ruşen Eşref, kırklı ellili yıllarda otelin beyaz dantel perdeli camlarının kenarındaki masalarda otururlar, sohbet ederler, gelen geçeni seyrederlerdi..
Otel, Vatan gazetesinin Beyoğlu muhabiri iken haber kaynaklarımdan biri idi. Yabancı bir ünlü geldi mi diye yoklamadan olmazdı....
Otelin altında bir gece kulübü açılmıştı. Burada, o zamanın hanımlarının hayranlıkla dinledikleri İspanyol “sakallı” Perfez piyano çalar ve onun müziğinin eşliğinde dans edilirdi. Sabahattin Ali’yi orada görmüştüm.. Bir gece ünlü yıldız Nevin Seval’le dans ederken rahmetli Cahit Irgat’la az kalsın
kapışıyorduk!

Otelin tarihçesi
Tokatlıyan’ın Tarabya’da yazlık bir şubesi vardı. Tarabya’daki şubesi, Boğaz’ın en görkemli yapılarından biriydi... Pastanesinin dondurmaları meşhurdu. Rahmetli eniştem Mithat Alam orada kalınca beni çağırır dondurma yedirdi.. Bu bina onarıldı “Tarabya Oteli” olarak yerinde duruyor! Eniştemin ısmarladığı dondurmaların tadı hâlâ damağımdadır.
Pera Palas’tan sonra İstanbul’un en büyük otelinin sahipleri Tokatlıyan adındaki bir Ermeni ailesiydi. Uzun süre İstanbul sosyetesinin rağbet ettiği mekânlardan biri oldu. Üstü yelpaze biçimli cam alınlıklı kapısı, Galatasaray’a doğru, bir dizi geniş vitrinli pencereleri vardı. Pastanenin cam kenarındaki masalarda oturan müşterilerin tam görünmemeleri için vitrinler yarım boy, büzgülü tülle kaplı idi. Servis takımları ise gümüştü. Oteli ilk kuran Ermeni Tokatlıyan Efendi’den sonra işletme kızı, Mercedes’in kocası Sırp asıllı Medovitch’e geçmiş, daha sonra bir Türk tarafından alınarak ismi “Konak” olarak değiştirilmiştir. Yeni oteller özellikle Hilton Oteli açılınca, ’Lig’den düştü... 1950’lerde yerine iş hanı yapılmak üzere yıkıldı!

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları