Unutulan dizi konuları

A+A-
Altemur KILIÇ

Çok güzel tv dizileri izliyorum. Günüm acı haberlerin-olayların içinde boğulurken, adeta ferahlamak için diziden diziye geçiyoruz. Eski sezonda. “Aşk-ı Memnu”, “Yaprak Dökümü” vardı; sona erdi. Her bölümü ayrı bir heyecan. Tipler çok başarılı. “Hanımın Çiftliği” maalesef bitiyor. “Papatyam” inşallah gelecek sezon devam edecek.. “Arka Sokaklar” ve “Behzat-Ç” de, “Muhteşem Yüzyıl” da  öyle... Keşke hiç bitmeseler!

***


Dizi yapımcıları bilmem bu köşeyi okurlar mı? Onlara, hatıra dağarcığımdan bazı nâçizane önerilerim var:
* Yakın tarihimizin kahramanlarından Ödemişli yiğit Çakırcalı Mehmet Efe’nin Yaşar Kemal tarafından kitaplaştırılmış hayatı.
* Rahmetli Nizamettin Nazif’in Fatih dönemi kahramanı “Kara Davut”. Bu romanda eskiden çok tartışılan dramatik sahneler var.
* Rahmetli Peyami Safa’nın Server Bedi takma adıyla yazdığı 18 kitaplık dizi. Peyami Safa bu kitapları Fransız Moris Leblan’ın Arsen Lüpen’in maceralarına nazire olarak yazmış...
Kibar hırsız Arsen Lüpen’in maceralarını Türkçeye rahmetli Selami İzzet Sedes çevirmişti. Çocukluğumuzda heyecanla okurduk.
* Abdullah Ziya Kozanoğlu’nun bize milliyetçilik aşılayan kitapları... Meselâ “Kolsuz Kahraman” ve “Türk Korsanları”.
“Yakın tarihimizdeki acı bir olay Çerkez Ethem olayı. Bu olayı Orhan Asena, “Candan Can Koparma” adıyla dramatik bir piyes yapmış.
* Mütareke döneminde İstanbul’u haraca kesen Rum haydut Hrisantos’la Türk Polisinin mücadelesi ve haydutun öldürülmesi... Onunla mücadele eden emniyet amirleri arasında Musevi asıllı Samuel Efendi de vardı.
* Türk Casusu İngiliz Kemal’in maceraları...
* Nihayet Musahipzâde Celal’in meselâ  “Bir Kavruk Devrildi” adlı tarihi piyesi. Kavukluktan kavuk düşünce Sadrazam devrilir düşer!

***


Belki yapımcıların ilgisini çeker diye Çakırcalı Mehmet Efe’nin  hayatını özetleyelim.
Çakırcalı Mehmet Efe (Ödemiş, 1872-Nazilli, 17 Kasım 1911).  Ödemiş ilçesine bağlı Türköne köyünde doğmuştur. Ege efelik kültürünün en ünlü simalarından biridir. Aslında yiğit bir efedir... Robin Hood gibi zenginden alıp fukaraya değıtıyor. 17 Kasım 1911 günü Nazilli yakınlarında Karıncalı Dağ’da  zaptiyelerle vuruşa vuruşa ölüyor. Baş düşmanı, babasını masum olduğu halde öldüren Zaptiye Başçavuşu Boşnak Hasan... Sonunda Çakırcalı bu kişi tarafından öldürüldü.
Unvanı: “Kamalı Zeybek”. Böyle bir halk türküsü de var.


 

Satı Kadın
Bu seçimlerde Meclis’e her zamankinden fazla kadın milletvekili girdi. Atatürk devrimlerinden biri kadın-erkek eşitliği ve bunun gereği kadınlara seçmek ve seçilmek hakkının verilmesi, birçok Avrupa ülkesinden öncedir... Atatürk, Ankara’nın Kazan köyünden olup orada muhtarlık yapmış Satı Kadını seçimlerde aday yaptı ve Satı Kadın Meclis’e giren ilk kadınlardan biri oldu.
8.2.1935 günü yapılan 5. Dönem seçimlerinde Meclis’e giren 17 kadın milletvekilinden biri ve en anlamlısı o idi...Satı Çırpan (Satı Kadın). 1890 yılında Ankara’nın Kazan ilçesinde dünyaya geldi. Millî savaşta sakat kalmış bir askerin eşiydi. 5 çocuğu vardı. Çiftçilikle uğraşan Satın Kadın özel eğitim gördü. Seçildiğinde Kazan köyü muhtarıydı. Bir dönem milletvekilliği yaptı, 19 Mart 1956 günü vefat etti.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları