Vahapzade'nin 'soğuk adam' dediği kişi kim?

İsrafil K.KUMBASAR

Türk Dünyası’ndan bir yıldız daha kaydı.
Büyük şair, mütefekkir ve mücadele adamı Prof. Dr. Bahtiyar Vahabzade, özlemini çektiği ‘büyük hedef’ doğrultusunda bir tek adım atıldığını dahi göremeden, 84 yaşında hayata gözlerini yumdu.
Yarım asır önce ölen bir ‘vatan haininin’ arkasından ağıtlar yakıp, ‘vatandaşlık’ için onay verenler, daha dün hakkın rahmetine kavuşan büyük bir aksakal için bir tek açıklama yapmaya dahi gerek görmediler.
Kimsenin tanımadığı türediler için çarşaf çarşaf diziler hazırlayanlar, 300 milyonluk bir coğrafyanın her noktasında bilinen, sevilen ve sayılan bir aksakal için, bir tek satır dahi yazmadılar.
Çünkü o bir ‘Türk milliyetçisi’ idi.
Çünkü o bir ‘Türk’ idi.

* * *

Azerbaycan’ın yeniden istiklaline kavuşmasında çok önemli bir rol oynayan Bahtiyar Vahabzade, bir ‘Turan’ sevdalısı idi.
Hayattaki en büyük beklentisi, bir ‘Türk Dünyası Akademisi’ kurulmasıydı.
Bu akademi, hem Türkçe konuşan toplulukların kültürel değerlerinden ortak bir altyapı oluşturacak, hem de her Türk tarafından anlaşılabilecek ‘ortak bir dilin’ vücuda getirilmesini sağlayacaktı.
MHP’nin içinde yeraldığı 57’nci Cumhuriyet Hükümeti kurulduğunda iyice umutlanan Vahapzade, defalarca Türkiye’ye gidip geldi.
Ama, ‘güç dengelerini’ ürkütmemek adına ‘Turan ülküsünü’ sokakta ıspanak fiyatına satışa çıkarıp, ‘Türk Dünyası’ kurultaylarına son veren işbirlikçiler, Vahabzade’yi sadece ‘dinlediler’ ve geri gönderdiler.

* * *

Vahabzade, bir ‘Türkiye’ sevdalısı idi.
Bakü’de rahmetli İrfan Ülkü ve Nazif Okumuş’un da bulunduğu bir sohbet sırasında Türkiye’ye ilk gelişini bakın nasıl anlatıyordu:
- “Her Azerbaycan Türk’ü gibi menim de bütün arzum, ölmeden önce Türkiye’yi bir kez olsun görebilmek, torpağına yüz sürmekti.
Zannederim 1950 senesiydi. Bir gemi ile İstanbul’a giriş yapmıştık. Gemiden indikten sonra elimizdeki ‘Rus Rublesini’, ‘Türk lirası’ile değiştiren bir görevli, ismimizi alıp bir de makbuz uzatmıştı. Bu makbuzun üzerinde ilk defa ismim Türkçe okunuşu ile yazıyordu. Bu benim için hayatta unutamayacağım bir olaydı. Makbuzu elime aldığımda hüngür hüngür ağlamıştım.
Bügün yaş geldi 80’e dayandı, ama o makbuzu hâlâ evde saklaram.”

* * *

Turan Kültür Vakfı Başkanı Rasim Ekşi, bir gün Bakü’ye giderken, uçakta Bahtiyar Vahabzade ile karşılaşır.
Vahabzade, laf arasında aynen şöyle der:
- “Sizin başkan, çok soğuk bir adam.”
O zamanlar koyu bir Devlet Bahçeli taraftarı olan Rasim Ekşi’nin yüzü asılır, “Yok efendim, galiba siz yanlış tanımışsınız” diye savunma moduna girmesi üzerine Vahabzade’nin sesi gürleşir:
- “Yoh, yoh Rasim Bey... Men bu yaşıma değin, her tür kişi ilen karşılaşmışam, insan sarrafı olmuşam. Rehmetli Alparslan Beg’i de 40 yıldan fazla zamandır tanırdım. Çoh ağırbaşlı ve ciddi bir görüntü verirdi, ama o görüntünün altında çoh içten ve samimi bir adam vardı.
Bu bambaşka bir hedise.
Bu gerçehten çoh soğuk bir adam.”

* * *

Bahtiyar Vahabzade’ye yüce Allah’tan (c.c.) mağfiret, bütün Türk dünyasına başsağlığı dileriz.
Allah, Türk’ü korusun ve yüceltsin.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Günün Karikatürü
Yeniçağ karikatur / Emre Ulaş