Vurun Oktay’a

A+A-
Altemur KILIÇ

Oktay Ekşi yarım yüz yıla varan kadim dostum. Ona, duruşlarına saygı duymamak mümkün değil... Zaman zaman anlaşamamış olsak da! Oktay, kalemini asla satmayan dik duruşuyla, adam gibi bir adam...  Yalakaların, yanaşmaların köşeleri işgal ettikleri şu sırada,  doğruları göstermiş bir ışık.. Otuz altı yıl sonra, Hürriyet gazetesinin başyazarlığından  “izzet-i ikbal ile”  istifa etti... İstifa etti mi, ettirildi mi?
Söylendiğine göre Aydın Doğan,  “Oktay Ekşi ne yaparsa yapsın artık bu durumu grup olarak kaldıramayız”  demiş ve hadiseye son noktayı koymuş. Holdingcilikle, dürüst, bağımsız gazeteciliğin bağdaşamayacağının son örneği!..
Bence Başbakanın baskısı ile Aydın Doğan tarafından kovulmadan kendi kararı ve onuruyla istifa etti. Her ne olursa olsun bunca yıl hizmet ettiği gazeteyi, Erdoğan’ın gazabından korumak için kendi kararıyla istifa etti. Bu gazete ve okuyucuları muhakkak onu ve kalemini çok arayacaklardır... Ümit ederim ki bu ışık başka köşelerde gene parlayacaktır. Türk kamuoyu ondan, basiretinden mahrum kalmamalı.
Erdoğan’ın gazabına, yalakalarının saldırılarına uğramasının sebebi yazdığı eleştirel bir yazı... Alındılar, ama her şeyi satmaya ve ülkeyi pazarlamaya hazır zihniyet bugün iktidarda... Zamanın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan; “Babalar gibi satacağız”  ve Erdoğan da “Ülkeyi pazarlayacağım” dememiş miydi! Bence Oktay, bu sözlerle belki bugünkü şartlarda haddi (haddini değil) aşmıştı ama maksadını aşmamıştı...
Ekşi ile uzun süredir bir söylemimiz vardır. Ben bir yazısını beğenmezsem ona “Hasm-ı canım” diye tarizde bulunurum... Beğenince de “Nur-u aynım”  derim. Oktay benim için hep “Nur-u aynım” kalacak. Şimdi hissediyorum; onun yerini almak için tekme atanlar çok olur. Başladılar bile...

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları