Ya Yeniçağ olmasaydı!..

A+A-
Kenan AKIN

Türkiye öyle gelişmeler yaşıyor ki, şaşmamak, hatta “endişe” duymamak elden gelmiyor.
53 yıllık bir medya tecrübesinin doğurduğu “objektiflik” sınırlarını mümkün olduğu kadar aşmamak şartıyla bile; duyduklarımız, okuduklarımız ve gördüklerimiz, doğrusunu söylemek gerekirse, çoğu zaman bizleri şaşırtıyor.
Özellikle, yazılı basında kullanılan haberler, atılan manşetler, yapılan yorumlar, sık sık objektiflik sınırlarını aşıyor.
İktidarın icraatları ballandıra ballandıra, muhalefetin davranışları da acımasızca eleştiriliyor.
Aslında, bu tür ısrarlı girişimler, uzun vadede hiç kimseye yarar getirmiyor.
Çünkü, gerçekler daima ortaya çıkıyor.
Demokrasilerde, muhalefetin ve medyanın sesi kısıldı mı, o rejimden sağlıklı bir süreç beklemek mümkün olmuyor.
Yani, medyaya büyük görevler düşüyor.
Abartmadan ve doğrulardan uzaklaşmadan, her türlü görüş dolayısıyla yayın, ülkenin “sigortası” anlamına geliyor.
Şöyle, tecrübeli bir gözle bakıldığında, bu “sorumlu” görevi yerine getiren en fazla üç-dört gazete bulunuyor.
Ne var ki, Yeniçağ müstesna yerini alıyor.
Gerçekten de, çeşitli çeşitli sorunlara değinen “cesur” manşetleri, Altemur Kılıç, Ümit Özdağ, Selcan Taşçı ve Arslan Bulut gibi, bir birinden değerli yazarları bu görevi yerine getiriyor.
Bu arada, çoğumuz da, yazarken-çizerken, ülkede bulunan “çekingenlik” hatta “ürkeklik” havasının etkisine giriyor.
Değişik değişik, sanatsal çoğu hafif konular ilgi alanımıza ve sütunlarımıza giriyor.
İşte, ayda bir “efkâr” dağıttığımız “Fasıl Geceleri” de devam ettiğimiz toplantılar arasında yerini alıyor.
Aslında, “Fasıl Geceleri” ne ilgi her ay daha da büyüyor.


Doubletree Hilton’da Acemkürdi!

Fehmi Koru ve Erhan Köknar’ın önderliğinde kurulan çoğu medya mensuplarının katıldığı ünlü “Fasıl Geceleri” nde yine seçkin şahsiyetler buluşuyordu. Asya yakasının zarif Hilton’u Doubletree Oteli’nin ev sahipliğinde, gerçekleştirilen geceye, eski Bakanlardan Ali Coşkun, Ahmet Ertürk, anayasa profesörlerinden Ergun Özbudun, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Gül, Prof. Dr. Hamza Kandur, Bülent Öztürkmen, Mukaddes Akça, Nezih Erdem, Şahin Özer ve Numan Ceylan katılıyordu.
Medya ve sanat dünyasından katılımcılar arasında da, Alaattin Büyükkaya, Beşir Ayvazoğlu, Mürselin Tan, Avni Özgüler, Yusuf Ziya Cömert, Selahattin Sadıkoğlu, Ergun Babahan, Engin Köklüçınar, Fevzi Kahraman, Nuh Albayrak, Celal Toprak, Hasan Bülent Kahraman, Hilmi Yavuz, Pakize Suda, Mustafa Yolaşan, Funda Özkan ve İskender Pala bulunuyordu.
Televizyonlardaki programlarından ötürü, daimi müdavimlerinden Nazlı Ilıcak ve Mehmet Barlas’ın artık fasıl gecelerine katılamayacakları anlaşılıyor.
Baştan sona kadar gayet renkli geçen gecede Fehmi Koru, Erhan Köknar’ın yanı sıra otel sahibi Emrullah Turanlı ve Genel Müdür Mustafa Cevizci’nin, sayıları 185’i bulan davetlilerle yakından ilgileri gözden kaçmıyordu.
Acemkürdi makamından çeşitli örnekler sunan saz heyetinde,(keman)Yeşim Altıner Çoban, (kanun) Caner Can, (tanbur) Gökhan Filizman, (viyolonsel) Volkan Ertem ve (ud) Prof. Ahmet Rasim Küçükusta yer alıyordu.  Sanatçılar arasında, Adnan Çoban, Eda Karatay, Faruk Salgar, Alper Çevirel, Sami Aksu, Melihat Gülses, Amir Ateş ve Yaşar Özel dikkatleri çekiyordu.
Gecenin sonlarına doğru kar yağışı, Avrupa yakasındaki katılımcılardan bazılarının gitmelerine neden olurken, Doubletree Hilton’da unutulmayan bir fasıl gecesi daha yaşanıyordu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları