Yalancı gazi

A+A-
Yavuz Selim DEMİRAĞ

    Tankın üzerine çıkıp üsteğmeni aşağı atmış. O üsteğmen salak ya...... Ki o üsteğmene AKP Afyon eski milletvekili Ali Kaya işkence yaptı. Yazdım cevap bile vermedi. Halen hafızası kayıp içeride yatıyor. O milletvekilinin yeğeni de FETÖ'den tutuklu.

     Tankın içine girip ikna etmeye çalıştım diyor... "Miğfer ile vurdum" diyor yalancı, elindeki tornavida ile uzman çavuş Harun Bulut'a defalarca saplıyor. Bulut ise "Abi yapma bir terör saldırısı var diye geldik. Milletimize ateş etmeyiz" diye yalvarıyor. Necmettin'in gözü dönmüş, saldırıya devam edince konserve kutusu gibi daracık tankın içinde kendisini koruma refleksi ile tabancasını çekip korkutmak amaçlı ayağından vuruyor. Ama Necmettin Tutuş, üç defa ateş etti diyor, ateş sayısı bir. N.Tutuş; Can havliyle tankın dışına çıktım beni gören halk korkudan tankın üzerinden atlayıp kaçtı diyor. Atlayanlardan biri kafasının üzerine düşüp şehit oldu diyor. Böyle bir vaka da yok. Yalan

***

    N. Tutuş, yaralı halde tankın üzerinde... Yere düşmesin diye üzerine kapanıyor personel. Tank Etimesgut birliğine döndüğünde saat 01:30.. N. Tutuş'u indirip 01:33'de ambulansa koyup hastaneye yolluyorlar. Ama N. Tutuş kendisini dövdüklerini, sabaha kadar yerde yattığını iddia ediyor. Oysa Etimesgut Hava Hst. kayıtlarında, görüntülerinde tedavi edildiği açık. Israrla 15 Temmuz gaziliği ile taçlandırıldığını söylüyor. Polis emeklisi Tutuş'un 1998 ve 2005'de iki defa yaralandığı da meçhul, 2006'da emekli olmuş.

     Malum bir gazete var hani 15 Temmuz gazetesi destanını yazan. O gazilerden bazılarının fotoğraflarını yayınlamışlardı. Kamyon süren çarşaflı abla.. O kamyon belediye tarafından satın alınıp müzeye konmuştu. O kadın Başbakan Binali Yıldırım tarafından kabul edilip kahraman ilan edilmişti. En sonunda AKP milletvekili adayı olmuştu ya hani. Vekil muhabiri en sonunda isyan edip "o fotoğrafı ben bir gün sonra çektim, yeter istismar" isyanında bulunmuştu. Teyze o günden bu yana kayıp. Benzeri bir olay da Sincan'da yaşanmış, yalancı gazi, ırz düşmanlığı yapıp eniştesinden dayak yemiş, burnu kırılmış. Gidip "ben o gece yaralandım" diyerek "Gazi" unvanı alıp, maaşa bağlanmıştı hani. Derken enişte "ne gazisi ben ırz düşmanı diye dövdüm" dilekçesi verip, gazilik unvanını geri aldırıp, kaymakamlıkça ödenen maaşlar da geri istenmişti. Tutuş'un da farklı yanı yok. Kendisini kahraman ilan eden Barış Dedebağ, Tutuş'u bulup, "Seni gazi yapacağım" diyerek yalan ifadeye zorluyor. 15 Temmuz'dan 8 ay sonra "Beni Harun Bulut vurdu" diye ölmemek için kendini savunan Bulut'u tutuklatıyor. Bütün duruşmalarda orada ve provokatörlük yapıp, sanıkların yakınlarına saldırıyor.

     Yalancı Tutuş'un ifadesi çok ilginç.. Sanki o gece Etimesgut Zırhlı Birlikler Tümeninde görevli gibi. Tabii talimatı B. Dedebağ'dan aldığı için sallıyor. Darbeci Bican Kırker, Faruk Yaman ve Semih İlhan'ın 22:22de Tümene giriş yaptığında nöbetçi amiri Yarbay Erdal Yetim tarafından karşılandığını anlatıyor. Yetim'in o gece nöbetçi olmasının tesadüf olmadığından dem vuruyor. Dedebağ'ın tayfasını aklamak için yalan üzerine yalan söylüyor.

***

      Etimesgut davasında bütün görüntüler ortada, saniye saniye... B. Dedebağ'ın sabah 06 da gelişi de. Sahte kahraman B. Dedebağ'ın ipliğini pazara çıkaranların başında Erdal Yetim ile darbecilere ilk anda karşı çıkıp "yürüyün gidin ulan" diyen Yarbay İsmail Suvay var. Tutuş, ısrarla İsmail Suvay'ı da tutuklatma peşinde. Oysa dosyada İsmail Suvay müştekidir. Davacıdır. İfadeleri alan savcı ve hâkimler Suvay'ın darbecilere karşı çıktığını belirtmektedir. O gece EDOK Komutanlarından Korgeneral Metin İyidil'in emri ile darbecilerin karargahının çevresini sarıp, "tanklar ile vururum" diyerek teslim olmaya zorlayan Albay Cem Tuce de bu yalancı N. Tutuş'un hedefinde. Cem Tuce'nin de dosyası ortada. Görüntüler sabit. Darbecilere kelepçe vuran kişi. Bir de Albay Safa Alkan var. Alkan da okul komutanı kursiyer subay-astsubayın darbeye katılımını engelleyen kişi. Ama B. Dedebağ "Tek başına kahraman" edasıyla önüne gelene iftira atmaktan çekinmiyor. Tutuş'a verdiği talimat ile Tuce ve Alkan'ı tutuklatmak için uğraşıyor.

      N. Tutuş aslında cahil. Ama B. Dedebağ'ın "seni gazi yapıp, maaşa bağlayacağım, üst düzeyde görevlendireceğim" vaatlerine kanıyor. Bu esnada benim Zırhlı Birlikler vakasını yazdığım köşe yazılarına da atıfta bulunup Tuce, Alkan'ın Suvay ve Yetim'i kahraman gibi göstermeye kalkıştığımı bile iddia ediyor. Araştırdım. Tutuş benim yazılarımı okumamış bile sadece B. Dedebağ'ın talimatlarını yerine getirmiş. Utanmadan adımı veriyor. Bizim gazete ile beraber Sözcü'nün Barış Dedebağ'ı "itibarsızlaştırma" girişiminde olduğunu iddia ediyor. Tutuş tetikçi. Oysa defalarca yazmama rağmen Dedebağ bir kez bile açıklama yapmadı. Kamu güvenliği Müsteşarlığındaki "Danışman" görevine çoktan son verildi. Bir dönem "saray"da ağırlanan Dedebağ'ın "şarlatan" olduğunu saraydakiler de anlayıp, kovdular.

***

    Ama film burada bitmiyor. Dedebağ'ın silahşoru N. Tutuş, üşenmiyor aldığı talimat ile başta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olmak üzere devlet kurumlarına mektuplar yazmaya devam ediyor. Mahkemelere dilekçeler yağdırıyor. Tüm deliller ortada. Başta değerli dostum, benim de avukatım olan Erhan Tokatlı olmak üzere savunma avukatlarının suç duyurularına mahkeme heyeti "o başka bir dava konusu" diyerek aldırış etmiyor. Dünkü yazımda ifade ettiğim gibi başta B. Dedebağ ve astsubayları olmak üzere şu Necmettin Tutuş'u yalan makinesine bağlayın da gerçekler ortaya çıksın. Gazilik istismarı sona ersin.

   Detayları öğrenmek isteyenler Şubat ayında yazdığım "Zırhlı Birliklere Kumpas" başlıklı yazılarımı okuyabilir.

  • Yorumlar 6
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yazarın Diğer Yazıları