Yandaşı paraya boğuyor, muhalife boğma teli doluyor

A+A-
Selcan TAŞÇI HAMŞİOĞLU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin  “Sevgili İstanbullular” diye başlayan açık mektup biçimindeki Kadıköy-Kartal Metrosu açılış ilanı bir tek muhalif gazetede yer almadı. Topbaş, ötekileştirdiği gazetelerin okurlarını yok mu sayıyor yoksa uzaylı mı?

Sevgili, hınk deyicimiz Yeni Şafak, Star, Sabah vs.ye emanet değerli seçmenler,
Sevgili, eş iktidar sahibi ruhuyla hareket eden Zaman, Bugün, Taraf vs. tarafından beyni yeniden formatlanan, geri dönüşümlü oy sahipleri,
Sevgili, patronları ürkütülmek suretiyle eleştiri, itiraz, sorgulama kabiliyetleri kontrol altına alınmış Hürriyet, Milliyet,  Vatan vs’nin “mozaik” müşteri portföyü içinde transfer tekliflerine açık olanlar,
“Belediye başkanı olarak en büyük ödülüm, çok yakın bir zamanda şehrimizin her yerine toplu taşıma araçlarının hız ve konforuyla yolculuk yapmanız olacaktır.
Dileğim ve temennim budur.
Ramazan Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyor, esenlikler diliyorum.
Açılışını Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağımız Kadıköy-Kartal Metro Hattı, İstanbul’umuza hayırlı olsun.”

***

Ve Sevgili, (Buradan sonrasında “sevgili” der mi çok da emin değilim aslında; ezik, itilmiş, kahrolasıca, canları çıkasıca, gözleri kör olasıca, boyları devrilesice, yerin dibine batasıca... türü hitap biçimlerini de tercih ediyor olabilir pekala!) her dem muhalif duruş sahibi, koyunlaştırmaya çalıştığımız toplulukları özgürce salınan kartallara dönüştüren, uyutmaya çalıştığımız değerli halkımızın kulağının dibinde “kalk borusu” çalıp “rahatsız” olmalarını sağlayan, gözleri açan, perdeleri kaldıran “öteki gazeteler”in sittin sene desteğini seçim rüşvetiyle takasa yanaşmayacak asi, dikbaşlı, isyankar, marjinal, anarşist ve hatta “terörist(!)” kitleleri,
“Belediye başkanı olarak en büyük cezam, çok yakın bir zamanda şehrimizin her yerine toplu taşıma araçlarının hız ve konforuyla yolculuk yapmanız olacaktır.
Dileğim ve temennim metrobüsleri, metroları ve deniz otobüslerini kullanımınızı yasaklayıp, sizi çör-çöple birlikte konteynır taşımacılığının kapsamına sokmaktır!
Ramazan Bayramı’nızın zehir olmasını dilerim...
Açılışını Başbakanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağımız Kadıköy-Kartal Metro Hattı’nın zerre hayrını görmeyin inşallah!”

***

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın dün Yeniçağ, Aydınlık, Sözcü, Yurt, Evrensel, BirGün, Ortadoğu, Cumhuriyet ve Milli Gazete dışındaki bütün günlük siyasi gazetelere (ilan alamayanlar arasında Güneş, Takvim ve Posta da var aslında ama onların dahil olduğu gruplar bu “beslenme” den fazlasıyla nasiplendiklerinden adlarını sayma ihtiyacı hissetmedim, komşuda pişer, onlara da düşer!) verdiği ilanı böyle okudum ben!
Siyasi iktidarın devreye soktuğu bütün baskı mekanizmalarına karşı “gazetecilik”te direnmeye çalışanlar bu manzarayla ilk defa karşılaşmıyor. Evet iktidar adil olmamasına karşın, “kul hakkı”na girmek gibi büyük bir vebali de göze alarak kamu kaynaklarını kendinden olanlar ve kendinden olma ihtimali bulunanlar arasında pay ediyor!
Boyun eğenler paraya boğuluyor, eğmeyenlerin boynuna boğma teli dolanıyor!
Bu, olayın kimseye “aman” demeden sadece okurları tarafından satın alınarak ayakta kalma mücadelesi veren basın-yayın organlarını ilgilendiren kısmı.
Bir de madalyonun öteki yüzü var:
Eğer İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, “Sevgili İstanbullular” hitabıyla başlayan açık mektup tadındaki,  “metro açılışı duyurusu”nu, eşit, adil hizmet vermek  mecburiyetinde olduğu şehir halkının bir kısmıyla paylaşmamayı tercih ediyorsa bu tek bir anlama gelir:
Kadir Topbaş ötekileştirdiği kesimleri  “İstanbullu” saymamaktadır!
Öyle mi Sayın Topbaş?
Buyrun kendiniz izah edin:
Size göre İstanbul’da yaşayan velakin hoşlanmadığınız haber ve yorumların yayınladığı, yani sizden olmayan, yani biat etmemiş, yani tasmanın sadece apoletlisine değil AK’ına da boynunu geçirmemiş olan gazeteleri satın alan, okuyan yüzbinlerce insan sizin gözünüzde “İstanbullu” değil midir?
(Bu koşullarda nasıl olur da hâlâ kudretli iktidarınıza bağlılıklarını bildirmemiş olabilirler ki; belki de onların başka bir dünyaya ait olduğunu düşünüyorsunuzdur, “uzaylı”dırlar kimbilir! Şehrinizi Marslılar istila etmiştir!)
Metro açılışından haberdar etme lüzumu duymadığınıza göre bu garip yaratıkları “hizmet dışı” mı sayıyorsunuz?
Benzetmek gibi olmasın, teolojik bir kasıtla sormuyorum ama metodolojik olarak siz “aforoz” makamı mısınız? İnsanların bir kısmını dışlama yetkisini kimden aldınız?
Yol yaparken, sosyal ve kültürel hizmetleri dağıtırken de “oy haritası” çıkarıyor musunuz? Bu kafayla Bağcılar’a, Üsküdar’a, Fatih’e yağdıralım; Avılar’a, Beşiktaş’a, Bakırköy’e, Kadıköy’e yağmurlu havada su yok... Kaz gelecek yerden tavuğu esirgemeyeceksiniz ama değil kaz size bir minik çirkin ördek yavrusu bile koklatmayacağını biliyorsanız açlıkla hizaya çalışacaksınız öyle mi?
En önemli gelir kaynağınız “vergiler” olduğuna göre, o vergileri toparlarken “Sen Yeniçağ okuyorsun senin paran boğazımdan geçmez”, “Sen Sözcü okuyorsun vergiden muafsın” diyor musunuz ki, o vergilerle hizmete soktuğunuz metronun açılışını onlara ilan etmek gereği duymuyorsunuz?
Daha önce de sormuştum; bundan sonraki planınız ne;
“Yeniçağ okurları binmesin”, “Herhangi bir Sözcü okuru görüldüğünde araçtan indirilecektir”, “Yurt’la binmek yasaktır” türü uyarı levhaları mı asacaksınız metro girişlerine!
Peki ya binerlerse;
“İstanbullu”dan da saymadığınıza göre “sınır dışı” mı edeceksiniz?
Hepsi iyi, güzel, hoş da, yerel seçimlere ne kaldı şunun şurasında!  “Ustalık dönemi” için oy istemek üzere kapısını çaldıklarınız arasında Yeniçağ okuru olmayacak mı; siz yok sayıyorsunuz diye yok mu olacak bu insanlar sanıyorsunuz? O “yüzleşme” anında ne yapacaksınız?
Belki de yüzleşmemek için, her gazete bayiinin etrafına bir hafiye ordusunu yığar, takibe aldığınız “muhalif vatandaş”ın evinin, işyerinin kapısına “öteki” işareti koydurursunuz ha!Ne kadar para harcadın?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin metro ilanlarının peşine düşen CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’e “Alternatif ve maliyetsiz ilan yolları varken, anılan gazete ilanları için ne kadar para harcanmıştır? Bu kadar geniş çapta verilen gazete ilanlarının yüksek maliyetli olduğu düşünülünce, amacı halka hizmet olması gereken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul’un sorunlarına çözüm için harcanması gereken parayı gazete ilanlarına harcamış olması nedeniyle soruşturma açarak müfettişler görevlendirilecek midir? Herhangi bir soruşturma açılmayacaksa hukuki dayanak ve gerekçeleri nelerdir? Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirileceği duyurulan açılış için ne kadar para harcanacaktır?” diye sordu.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları