Yeni açılımın kılavuzu..

A+A-
Altemur KILIÇ

Önümüzdeki günler, Türkiye’nin geleceği konusunda çok önemli olaylara, gelişmelere gebe... Düşük olması ihtimali de var... Bir ucubenin, hatta canavarın doğması ihtimali de var...
Başbakan Erdoğan’ın, “Artık bıçak kemiğe dayandı... Ramazan’ın bitiminden sonra bilesiniz ki bu ülkede barışın miladı çok daha farklı olacak” sözlerini, iyimser olarak, hem PKK ve tüm bölücülerle kararlı bir mücadelenin başlayacağı şeklinde tefsir etmek, hem de endişeyle “barışın miladı” ifadesini yeni bir “açılımın” ve Apo ile eşkıya ile yeni pazarlıkların işareti olarak anlamak da mümkün...
Göreceğiz.

***


Önceki akşam, bu yeni durumu yorumlamak veya açıklamak için, eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, CNN TÜRK ekranlarında arzı endam etti... Zaten bir süredir malum medyada gene revaçta.
Ülkenin “önemli” istihbarat teşkilatında o yüksek konuma nasıl yükseldiğini anlamadığım, fakat kimlerin adamı olduğunu tahmin ettiğim bu zat, yıllardan beri PKK eşkıyasıyla, Apo ve Barzani’yle güya “barışçı çözüm” için müzakereler yapılması “açılımının” sözcüsü ve uygulayıcısı olmuş, hatta İmralı’da Apo ile konuşmuştu... Şimdi yine sahnede ve galiba yeni bir “açılımın” kılavuzu!

***


Söylediklerinin özeti: “PKK terörü ayrı, Kürt sorunu ayrı. PKK biterse de Kürt sorunu bitmez. Bu sorun silahla çözülmez. TSK bu mücadelede başarılı olamamıştır. Mücadele komutanların elinden alınmalı. Jandarma Genelkurmay’dan İçişleri’ne bağlanmalı... Eğer mücadele yapılacaksa komuta sivil otoritede, İçişleri Bakanı’nda ve ‘özel yetkili’ valilerde olmalıdır.” Ve asıl bam teli: “Kürt sorunu ‘yeni Anayasa’ ile çözülür!”
Benim özetim: “TSK, silahla başarılı olmadı ama bölücüler silah ve terörle istedikleri yere vardılar. Şimdi şartlarını dikte edecekler.” Eğer Öneş’in karşısına geçebilseydim sormak isterdim hep sorduğum soruyu: “Bütün bu dedikleriniz yapıldı. Kürtlere bütün hakları verildi. Demokratik özerklik verildi. ‘Büyük Kürdistan’ emelinden vazgeçecekler mi? Bu ‘emel’, artık hayal olmaktan çıktı, adım adım gerçekleşmekte. Neredeyse küçülmüş Türkiye’nin sınırına ’Büyük Kürdistan’a hoş geldiniz’levhası konacak!”
İlgi çekici olan, şimdi Cevat Öneş’in devlet katında daha bir mesafe almış olan bu görüşleri manşetlerde ve ekranlarda yeniden yer bulmaya başladı. Sabah ve Yeni Şafak, Öneş’in yardımcılığı makamında bulunacak olan emekli istihbaratçının açıklamalarını aynı gün manşet yaptılar.. Acaba Erdoğan’ın yeni açılımının şifreleri Öneş’in akıllamalarından mı?.. Yeni kılavuz-danışman o mu? Ve gene sorayım; Öneş kimin, kimlerin adamı?

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları